24V 6.5A 150W MEAN WELL Power Supply EDR-150-24 for DIN rail
MEAN WELL
Download technical datasheet
Ref. Ledkia76270
Manuf. ref.EDR-150-24
EAN 138445044245727
Wattage 150 W
VAT included
In Stock, delivery in 15-20 days
PRO CLUB badge
Are you a lighting professional or a company?
  • Great discounts off PVP
  • Extended Warranty
  • Exclusive Services
Buy now, pay later
Credit payment
    • 30 calendar days to return
      Custom-made products and cut-to-size strips are excluded.
      Full conditions here: After-Sales Service.
    • 24h Delivery
      If you place your order today before 2:30 pm, delivery within 24/48h (working days).
      Full conditions here: Shipping methods.
    • 100% secure payments
      payment method image 1
      payment method image 2
      More information: Payment methods.
    • Warranty up to 5 years
      You will find the exact product warranty in the technical details.
Dimensions
  • Depth114 mm
  • Height125 mm
  • Width40 mm
Downloads
  • pdf file
    Technical Data Sheet PDF
  • pdf file
    DoC_76270_154235
Certificates and Stamps
CertificateCertificateCertificateCertificate
Technical Specifications
  • Electrical Features
    • Current Intensity6.5 A
    • Electrical Insulation ClassI
    • Frequency50-60 Hz
      Output Voltage24V DC
    • Voltage level required for the product to function correctly.
      Voltage Range220-240V AC
    • Wattage150 W
  • Mechanical Features
      Ambient Working Temperature-20 °C~+50 °C
      IP RatingIP20
    • LocationIndoor
  • Product Information
    • BrandMEAN WELL
    • CertificatesCE, RoHS, TÜV, ENEC
    • Guarantee3 years
  • Materials and Finishes
    • Fitting MaterialAluminium
Image
Description
24V 6.5A 150W MEAN WELL Sealed Power Supply EDR-150-24 for DIN rail to connect indoor lighting systems that cannot be used with direct connection to the mains. It transforms the alternating power supply from the mains, at 24V, into direct current. It has a rated power of 150W and an output current of 6.5A.