Scotchlok 3M T/Y Connector CTMF-3M-7100136955-GS
3M
Download technical datasheet
Ref. Ledkia6823
Manuf. ref.7100136955
Colour Grey
VAT included
In Stock, delivery in 15-20 days
PRO CLUB badge
Are you a lighting professional or a company?
  • Great discounts off PVP
  • Extended Warranty
  • Exclusive Services
Buy now, pay later
Credit payment
    • 30 calendar days to return
      Custom-made products and cut-to-size strips are excluded.
      Full conditions here: After-Sales Service.
    • 5-7 days Delivery
      If you place your order today before 18:00h, delivery within 5-7 days (working days).
      Full conditions here: Shipping methods.
    • 100% secure payments
      payment method image 1
      payment method image 2
      More information: Payment methods.
    • Warranty up to 5 years
      You will find the exact product warranty in the technical details.
Downloads
  • pdf file
    Technical Data Sheet PDF
  • pdf file
    DoC_6823_15807
Certificates and Stamps
CertificateCertificateCertificate
Technical Specifications
  • Product Information
    • Brand3M
    • CertificatesCE, RoHS, UKCA
    • Guarantee3 years
    • Product SeriesScotchlok
  • Mechanical Features
    • LocationOutdoor, Indoor
  • Materials and Finishes
    • ColourGrey
    • Fitting MaterialPVC
  • Electrical Features
    • Maximum Voltage1000 V
Image
Description
This Scotchlok 3M T/Y Connector has a spring inside that guarantees a permanent and trustworthy cable connection. Its cover is made from insulated and flame-retardant PVC. These connectors are compact, heat resistant and are an excellent solution for making connections, be it for flexible or rigid cables. They can be used for voltages of up to 600V (Building wire) or 1000V (Lighting).
This T/Y connector can be used to connect cables in which the sum of their sizes ranges from 1 to 5mm².