Światła zapobiegające przestępczości

W poprzednich artykułach omówiliśmy badania ujawniające korzyści płynące z zielonego światła w zmniejszaniu przewlekłych migren oraz korzyści dla skóry, jakie może zapewnić zarówno niebieskie, jak i czerwone światło.

Tym razem niebieskie światło ponownie znalazło się w centrum uwagi. Od Tokio po Nowy Jork, różne programy mające na celu zapobieganie zarówno przestępczości, jak i samobójstwom, wykorzystują niebieskie światło.

Ale co się za tym kryje i czy można uczynić populację bezpieczniejszą, zmieniając tylko kolor światła w latarniach ulicznych?

Kilka przykładów instalacji niebieskiego światła

Przyjrzyjmy się nieco różnym wiadomościom, które powtarzają te fakty i jakie dowody za nimi stoją.

Glasgow, Szkocja (2000)

W tym znanym szkockim mieście zainstalowano kolorowe światła na ulicach, aby poprawić wygląd miasta i stwierdzono, że w tych obszarach liczba popełnionych przestępstw została znacznie zmniejszona.

Niebieskie oświetlenie na Buchanan Street

Jednak w oparciu o dane dostarczone przez Strathclyde Police (policję terytorialną odpowiedzialną m.in. za miasto Glassglow do 2013 r.), trudno jest wyciągnąć ostateczne wnioski na temat ich skuteczności w tym zakresie.

Prefektura Nara, Japonia (2005)

Po zainstalowaniu tego typu oświetlenia, przestępczość w niebiesko oświetlonych dzielnicach spadła o 9%, według samej policji. Środek ten został przyjęty przez inne obszary kraju.

Z drugiej strony, Keihin Electric Express Railway Co. zainstalowała niebieskie oświetlenie na peronach, całkowicie eliminując próby samobójcze. W związku z tym wydano kilka badań, które pomimo początkowego przypisywania 84% redukcji prób samobójczych, później ustalono, że rzeczywisty wpływ niebieskiego światła byłby znacznie niższy.

Oświetlone na niebiesko stacje metra

Nowy Jork, Stany Zjednoczone (2017)

Prawdopodobnie mamy do czynienia z pierwszym badaniem o rygorze wystarczającym do wyciągnięcia wniosków. Praca ta jest wynikiem współpracy między różnymi podmiotami publicznymi a zespołem Crime Lab Ney York (University of Chicago).

Badanie to pokazuje, że w nocy przestępczość w badanych obszarach została zmniejszona nawet o 39% dzięki nowemu oświetleniu.

Co kryje się za tymi przypadkami?

Chociaż bardziej dogłębna analiza byłaby konieczna, aby ustalić ponad wszelką wątpliwość, czy niebieskie światło znacząco wpływa na tego typu zachowania przestępcze, istnieje kilka teorii, które wyjaśniałyby wpływ światła na zachowanie ludzi. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

  • Niebieskieświatło ma działanie relaksujące: Kojarzony z niebem i morzem, kolor ten miałby kojący wpływ na ludzi.
  • Przyjemniejsze oświetlenie: Niektóre badania wskazują, że większość ludzi woli ten rodzaj światła od czerwonego, pomarańczowego lub żółtego.
  • Kolor policji: Ponieważ w większości krajów ten kolor światła kojarzy się z obecnością policji, miałby on odstraszający wpływ na możliwość popełnienia przestępstwa.
  • Nietypowe oświetlenie: Prosty fakt, że jest to nietypowy rodzaj światła, sprawiłby, że ludzie działaliby ostrożniej, unikając podejrzanych działań lub zachowań.

Tak czy inaczej, nie ma wątpliwości, że niezależnie od niewielkiego wpływu niebieskiego światła na poprawę bezpieczeństwa ludzi, może to być łatwy do wdrożenia środek zapobiegawczy przy bardzo niskich kosztach.