Wszystko o lampach ulicznych LED do oświetlenia ulic

Lampy uliczne LED są rozwiązaniem dla wydajnego i przyjaznego dla środowiska oświetlenia ulicznego. W ramach rozwiązań oświetlenia miejskiego możemy znaleźć dwie różne opcje: same latarnie uliczne oraz żarówki LED do latarni ulicznych. W zależności od istniejących opraw będziemy wybierać między jedną a drugą.

Oświetlenie uliczne LED

Zalety żarówek LED do oświetlenia ulicznego

Przyjmując ten rodzaj oświetlenia ulicznego, korzyści, które uzyskujemy, są podobne do tych, które oferuje technologia LED w większości ogólnych zastosowań oświetleniowych. Korzyści ekonomiczne wynikają z oszczędności energii w porównaniu z innymi technologiami, takimi jak żarówki metalohalogenkowe lub sodowe (tutaj mamy porównanie różnych technologii dla oświetlenia ulicznego, które wynosi od 40% do 60%). Ich trwałość jest znacznie dłuższa, nawet do 50 000 godzin, bez konieczności konserwacji.

Z punktu widzenia ochrony środowiska, lampy uliczne LED zanieczyszczają znacznie mniej. Przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2, zanieczyszczenia światłem i nie zawierają niebezpiecznych dla środowiska pierwiastków, takich jak rtęć.

Wreszcie, poprawiając poziom oświetlenia ulicznego, zwiększamy poziom komfortu i bezpieczeństwa na drogach publicznych. Dodatkowo, diody LED nie emitują promieniowania UV i IR oraz wydzielają bardzo mało ciepła, dzięki czemu przyciągają mniej owadów.

Żarówki LED do oświetlenia ulicznego

Żarówki tego typu są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w zakresie aktualizacji oświetlenia ulic i placów, ponieważ jedynym elementem podlegającym wymianie jest sama żarówka. Obecnie istnieją dwa różne modele oprawek: E27, jak typowe żarówki z grubym gwintem, oraz E40.

Jak wybrać odpowiednią żarówkę do oświetlenia ulicznego?

W zależności od potrzeb oświetleniowych otoczenia oraz wysokości oprawy możemy wybrać całą gamę mocy od 10W do 54W. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest rozmieszczenie żarówki w oprawie oraz kształt oprawy. Dzięki temu możemy wybrać żarówkę o odpowiednim stopniu ochrony IP i odpowiednim kącie rozwarcia przysłony, aby zmaksymalizować strumień świetlny. Typowe otwory wiązki światła to 180º i 360º. Odkryj w naszym sklepie internetowym pełną ofertę lamp LED do oświetlenia ulicznego.

Zewnętrzne lampy uliczne LED

Wymiana całej oprawy jest nieco droższa, ale z technicznego punktu widzenia jest najbardziej wskazana. Wprawdzie zwrot kosztów inwestycji potrwa nieco dłużej, ale w zamian otrzymamy lepsze parametry w zakresie strumienia świetlnego, energooszczędności i trwałości produktu.

W Ledkia posiadamy szeroki wybór opraw oświetlenia ulicznego LED, od 40W do 100W i w najróżniejszych wzorach, od najbardziej klasycznych po nowoczesne. Wszystkie posiadają współczynnik ochrony IP65 lub wyższy, który pozwala im wytrzymać niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Detal ulicy z lampami ulicznymi

Zastosowania lamp ulicznych LED

Zaprojektowane do użytku zewnętrznego, widzimy je głównie na ulicach, alejach, parkach i innych drogach, zarówno w obrębie populacji, jak i w kręgach komunikacyjnych i autostradach. Biorąc pod uwagę ich moc i trwałość, mogą być również stosowane w innych obszarach, takich jak parkingi oraz w środowiskach handlowych lub przemysłowych, przestrzeniach, w których potrzebne są wydajne i odporne rozwiązania oświetleniowe. Nie dziwi więc fakt, że lampy ogrodowe stały się elementem dekoracyjnym we wszelkiego rodzaju przestrzeniach.

Główne modele żarówek do lamp ulicznych

Wśród dostępnych modeli lamp możemy wyróżnić te, które emitują światło pod kątem 360º, dostępne z gniazdem E27 i E40, oraz te, które promieniują pod kątem 180º. Zapoznajmy się z kilkoma przykładami:

Lampa oświetlenia publicznego LED o typowym kształcie kolby
Lampa LED do oświetlenia ulicznego o typowym kształcie kolby.


Konstrukcja tej żarówki skupia światło pod kątem 180º
Konstrukcja tej żarówki skupia światło pod kątem 180º.

Główne konstrukcje lamp ulicznych

W ramach oferty lamp ulicznych LED znajdziemy wszelkiego rodzaju wzory, od najbardziej vintage po najbardziej nowoczesne linie. Oto mała próbka:

Lampa uliczna LED o konwencjonalnym wyglądzie
Lampa uliczna LED o konwencjonalnym wzornictwie


Nowoczesna oprawa do oświetlenia drogowego
Nowoczesna lampa uliczna LED do oświetlenia ulicznego

Pamiętaj, że w naszym sklepie internetowym z oświetleniem masz do wyboru szeroką gamę produktów oświetlenia ulicznego LED z wieloma innymi modelami.