Jak oświetlić stół w jadalni

Wybór lampy do stołu to prawdopodobnie najważniejsza decyzja podczas planowania sposobu oświetlenia stołu jadalnego.

Aby to zrobić, nie ma nic lepszego niż zastosowanie się do kilku prostych wskazówek, które poprowadzą nas w naszej podróży do idealnej lampy sufitowej.

Kształt i wymiary lampy

Zarówno rozmiar, jak i kształt lampy, za pomocą której oświetlimy stół jadalny, będzie zależał od cech tego ostatniego.

Przykładowo, jeśli nasz stół jest okrągły, to lampa o takim właśnie okrągłym kształcie będzie prezentowała się znacznie lepiej niż ta prostokątna. Ponadto jedno źródło światła wystarczy, aby całkowicie oświetlić stół.

Oprawy dostosowane do kształtu stołu

Jeśli nasz stół jest prostokątny, alternatywą jest ułożenie kilku lamp wzdłuż. Oczywiście zawsze możemy wybrać lampę podłużną.

Jak wybrać odpowiednią żarówkę

Kluczem do dobrego oświetlenia jest to, aby zarówno dekoracja stołu, jak i potrawy, które zamierzamy podać, prezentowały się w całej okazałości. Aby to osiągnąć, konieczne jest wybranie dobrej jakości żarówki. Choć już kilkakrotnie wypowiadaliśmy się na temat tego, na co zwrócić uwagę w momencie zakupu, nie jest zbyteczne przejrzenie kilku ważnych punktów:

  • CRI czyli współczynnik oddawania barw: Wysoka wartość, 80 lub więcej, jest konieczna, aby światło nie zniekształcało kolorów i były one pokazywane takimi, jakimi są w rzeczywistości.
  • Możliwość ściemniania natężenia światła: Kluczowe, aby móc tworzyć różne atmosfery. Nie potrzebujemy tego samego światła do kolacji czy gry w karty, a możliwość regulacji natężenia pozwoli nam dostosować je do potrzeb chwili.
  • LED: Dla wydajności, trwałości, ponieważ jest bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ oszczędza światło, ponieważ nie dają ciepła … powody korzystania z tej technologii są niezliczone.

Pomysły na oświetlenie stołu w jadalni

Poza umieszczeniem lampy w centrum stołu (okrągły stół – okrągła lampa, wydłużony stół – wydłużona lampa) możemy zdecydować się na różne kombinacje, od najbardziej tradycyjnych do najbardziej odważnych.

Kilka identycznych lamp

Jeśli nie chcemy ryzykować, umieszczenie dwóch lub trzech identycznych lamp wzdłuż stołu jest doskonałą opcją.

Jeśli dążymy do przekazania porządku i symetrii, zamontujemy nieparzystą liczbę lamp, z czego trzy są najczęściej spotykane.

Różne światła zespolone

Lampy na różnych wysokościach lub o różnych wzorach.

Bawiąc się różnymi kształtami, kolorami, wysokościami, a nawet kątami otwarcia światła, mnożą się opcje. Mimo to nie jest wskazane różnicowanie więcej niż dwóch cech w zestawie.

Oczywiście, musimy mieć jasność co do celu, do którego dążymy z zestawem i że wynik pasuje do naszego stylu.

Wyeksponowane żarówki

Dzięki nowym żarówkom z żarnikiem LED, rezygnacja z kloszy w lampie jest bardzo powszechna.

downlight na stole jadalnym

Dzięki tej alternatywie łączenie różnych długości przewodów nie jest tak ryzykowne jak w przypadku pełnych lamp.

Minimalizm

Jeśli chcemy zachować w pełni minimalistyczny styl, downlighty są naszym najlepszym rozwiązaniem.

Downlighty zapewniają równomierne oświetlenie, nie zajmując przy tym miejsca. Są również bardzo polecane, jeśli musimy zainstalować światło w niskich sufitach.

Problemy przy umieszczaniu lamp nad stołem jadalnym

Idealną sytuacją byłaby taka, w której po zlokalizowaniu stołu mamy punkt świetlny w jego centrum. Oczywiście, choć jest to sytuacja idealna, niekoniecznie jest ona najczęściej spotykana.

Może się bowiem zdarzyć, że punkt świetlny jest poza centrum lub po prostu nie jest dostępny, albo dlatego, że nie istnieje, albo dlatego, że jest daleko od jadalni.

Źle umiejscowiony punkt świetlny

W tym przypadku najprościej jest wykorzystać długość okablowania lampy wiszącej, aby wyśrodkować źródło światła na stole. Przy odrobinie kreatywności możemy wykorzystać kabel jako element dekoracyjny.

Różne lampy stołowe

Niedostępny punkt świetlny

Jeśli nie mamy punktu świetlnego, lub jest on zbyt daleko, możemy poszukać innych sposobów na oświetlenie stołu jadalnego.

Kto powiedział, że stół w jadalni musi być oświetlony z sufitu? Odważ się na wykorzystanie innych rodzajów lamp.

Alternatywnym sposobem na oświetlenie stołu jest użycie lampy podłogowej lub ściennej, zwłaszcza jeśli są one duże.

Oczywiście, jeśli punkt świetlny nie znajduje się tam, gdzie powinien lub w ogóle go nie ma, zawsze możemy go przesunąć lub postawić samodzielnie.

Jak widzimy, nie ma znaczenia, jaki styl nam odpowiada i czy zależy nam na tym, aby oświetlenie stołu integrowało się z resztą wystroju, czy też wyróżniało się na tle innych. Z pewnością znajdziemy oprawę, która będzie odpowiadała naszym gustom i potrzebom.

Jeśli potrzebujesz więcej pomysłów możesz sięgnąć po nasz artykuł o oświetleniu salonu.