Przewodnik po oświetleniu pokoju dziennego

Jeśli chodzi o określenie oświetlenia w salonie, musimy kierować się bardzo konkretnymi wytycznymi, aby nie przeoczyć żadnego szczegółu. W ten sposób stworzymy atmosferę, na jaką zasługuje to pomieszczenie.

Znaczenie oświetlenia dekoracji salonu

Oświetlenie jest kluczowe w dekoracji każdej przestrzeni, a szczególnie w tak ważnym obszarze domu jak salon. Nieodpowiednie oświetlenie będzie miało negatywny wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniu.

Na szczęście jesteśmy tego coraz bardziej świadomi i poświęcamy czas na wybór np. lamp do naszego salonu, z powodów wykraczających poza względy czysto estetyczne.

oświetlenie współczesnego salonu

Jak dużo światła potrzebuję w salonie?

Jak zobaczymy w kolejnych sekcjach, wymagania dotyczące światła mogą się różnić w zależności od przypadku.

Ogólnym zaleceniem jest posiadanie systemu oświetlenia dostarczającego około 100 luksów na podłodze. Zapewni to wystarczające oświetlenie w większości sytuacji.

rekomendowane oświetlenie pomieszczeń

Jak oświetlić pokój dzienny krok po kroku

Wielofunkcyjne przestrzenie mogą być bardziej skomplikowane do dobrania odpowiedniego oświetlenia, ale jeśli skupimy się na każdym z punktów w naszym małym przewodniku, zadanie stanie się bardzo proste.

Określ przeznaczenie w każdym pomieszczeniu

Jest to niezbędne. Zazwyczaj mamy dwa rodzaje wnętrz w salonie. Z jednej strony mamy salon, a z drugiej jadalnię.

W większych domach możliwe jest fizyczne zróżnicowanie tych obszarów, ale zwykle mamy do czynienia z tym, co znamy jako salon/jadalnia.

Oświetlenie salonu

Część określana jako salon, to miejsce, w którym najczęściej spotykamy się z przyjaciółmi, oglądamy telewizję lub spędzamy czas na lekturze.

W jadalni zazwyczaj uwaga skupia się na stole, zazwyczaj o dużych wymiarach. To tutaj spożywamy obiady i posiłki, każdego dnia, jak i podczas specjalnych okazji.

Każda z tych czynności wiąże się z określonymi wymaganiami oświetleniowymi, które muszą być spełnione, aby zapewnić odpowiedni poziom komfortu.

Oświetlenie ogólne

Kiedy już mamy jasność, do czego będziemy wykorzystywać pomieszczenie lub jego część, musimy określić ogólne oświetlenie pokoju. Można to zrobić na dwa sposoby

Pierwszym z nich jest oświetlenie całego pomieszczenia. Jak wspomniano powyżej, wystarczy około 100lx. Następnie uzupełnimy oświetlenie w miejscach, gdzie jest to konieczne.

Drugim rozwiązaniem byłoby zdefiniowanie oświetlenia dla każdej strefy niezależnie. Chociaż, ściśle rzecz biorąc, nie mielibyśmy oświetlenia ogólnego.

Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, powinniśmy postarać się, aby rozkład punktów świetlnych był jak najbardziej równomierny.

Oświetlenie nadające wyjątkową atmoferę

Uzupełnia oświetlenie ogólne i służy do stworzenia bardziej przytulnej atmosfery w pomieszczeniu

Zwykle stosuje się lampy ścienne, które dają światło pośrednie.

Ten rodzaj światła ma głównie charakter dekoracyjny, choć może być bardzo przydatny, gdy np. chcemy cieszyć się filmem.

Światło salonowe

Oświetlenie jadalni

Część jadalna to obszar wokół stołu. Chociaż to nie jest konieczne, jeśli oświetlenie ogólne jest wystarczające, najczęściej umieszcza się nad nim jedną lub kilka lamp wiszących.

W poprzednim poście szerzej omówiliśmy, jak wybrać idealną lampę na stół w jadalni.

Wskazówki dotyczące oświetlenia nowoczesnego salonu

Teraz damy Ci kilka wskazówek i trików dotyczących oświetlenia salonu w stylu nowoczesnym, choć w rzeczywistości mogą być one dostosowane do wszystkich rodzajów przestrzeni.

Wybór oświetlenia szynowego

Jest to typ światła, który jest szeroko stosowany w sklepach ze względu na jego wszechstronność, ale coraz częściej można go zobaczyć w domach.

Musimy tylko zainstalować prowadnicę na suficie, gdzie umieścimy kilka reflektorów.

Główną zaletą tego systemu jest to, że możemy skierować reflektory gdziekolwiek chcemy, a nawet przesuwać je wzdłuż szyny.

Pokój dzienny z oświetleniem szynowym

Wyrównaj jasność telewizora

Większość z nas lubi rozkoszować się dobrym filmem lub ulubionym serialem czy programem siedząc wygodnie na kanapie.

Często wolimy mieć wyłączone światło, aby uniknąć odbijania się światła na ekranie. To sprawia, że światło emitowane przez sam ekran jest denerwujące.

Możemy zrekompensować to światło umieszczając obok ekranu lampę, emitującą światło o niskiej intensywności. W ten sposób nasz wzrok będzie bardziej wypoczęty. Ciekawą alternatywą jest umieszczenie taśm LED za ekranem.

Lampy do czytania z zimnym światłem

Jeśli mamy miejsce, w którym zwykle spędzamy czas czytając, dobrze jest mieć przeznaczoną do tego lampę. Zapewni nam to niezbędną jasność.

Do miejsc pracy, takich jak biuro, zaleca się stosowanie zimnego światła, tak w salonie powinniśmy stosować się do tego samego zalecenia.

Korzystaj z neutralnego światła

Jest to podstawowe wyposażenie każdego pomieszczenia. Jeśli nasz salon ma tę zaletę, że jest dobrze oświetlony, powinniśmy to jak najlepiej wykorzystać.

Salon ze światłem neutralnym

Lampy do salonu w każdym stylu

Nie ulega wątpliwości, że wybór opraw oświetleniowych będzie zależał od stylu, w jakim chcemy urządzić salon. Tutaj podamy kilka przykładów, które można dopasować do każdego typu salonu.

Salon minimalistyczny

Postawimy na downlighty wpuszczane, ale jeśli będziemy potrzebować dodatkowego oświetlenia, możemy użyć lampy podłogowej lub stołowej.

Ogólnie rzecz biorąc, lampy w stylu minimalistycznym wyróżniają się prostymi liniami, pozostając w harmonii z meblami, które charakteryzują pomieszczenia mieszkalne w tym stylu.

Salony minimalistyczne

Salon nordycki

Bardzo ciekawą opcją są żarówki filament i odsłonięte przewody. Lampy wiszące z industrialnym akcentem będą również doskonale pasować do naszego salonu w stylu skandynawskim.

W rzeczywistości mamy do dyspozycji szeroką gamę lamp w stylu skandynawskim. Trzeba tylko pamiętać, aby wzory nie były przesadzone.

Salon nordycki

Salon vintage

Tutaj prym wiodą lampy wiszące, zwłaszcza z metalicznymi wykończeniami, imitującymi miedź lub mosiądz, oraz z wieloma ramionami.

Również w tym przypadku żarówki, które odtwarzają wygląd starych żarówek żarnikowych, idealnie pasują do lamp w stylu retro i vintage.

Salony vintage

Salon kolonialny

W tym przypadku możemy wybrać bardziej rustykalne modele, które wykorzystują naturalne materiały, takie jak drewno. Największą popularnością cieszą się lampy z prostymi abażurami.

Biorąc pod uwagę ciężki aspekt mebli używanych do dekoracji salonu w stylu kolonialnym, nie pownniśmy zbyt mocno wypełniać pomieszczenia.

Salony kolonialne