Przewodnik do planowania oświetlenia pomieszczenia

Planowanie oświetlenia w pomieszczeniu może być bardzo skomplikowane. Przy tej okazji postaramy się pokazać kilka wskazówek, które posłużą jako przewodnik do odpowiedzi na pytania takie jak: Ile punktów świetlnych potrzebuję? Jak mam je rozmieścić? Między innymi.

Od czego zacząć planowanie oświetlenia

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, są wymiary przestrzeni, zarówno metry kwadratowe, jak i wysokość sufitu, oraz to, czy jest to przestrzeń całkowicie otwarta.

Oświetlenie salonu

Ponadto, jak już wielokrotnie zalecaliśmy, ważne jest, aby wiedzieć, do czego pomieszczenie ma być wykorzystywane. Czynności, które odbywają się w danej przestrzeni są kluczem do zaplanowania oświetlenia pomieszczenia i podjęcia decyzji o rodzaju potrzebnego światła.

Warto zajrzeć do kilku naszych artykułów na temat oświetlania pomieszczeń (sypialnie, sklepy…), w których wyjaśniamy różne poziomy oświetlenia, na których powinniśmy opierać nasz rozkład.

Ile puntków światła potrzebujesz?

Najprostszym sposobem na oszacowanie ilości światła potrzebnego do oświetlenia pomieszczenia jest, w przypadku zastosowania oświetlenia LED, zużycie około 4W na metr kwadratowy. Dla przykładu, w pomieszczeniu o wymiarach 3m x 2,5m potrzebujemy około 30W.

Salon z naturalnym światłem

Jeśli zdecydujemy się na użycie downlightów 6W do oświetlenia pomieszczenia, 5 sztuk będzie wystarczające, ale wskazane byłoby zainstalowanie 6 sztuk dla bardziej równomiernego oświetlenia.

Jak wysokość sufitu wpływa na oświetlenie

Wysokość sufitu ma wpływ na dwa podstawowe aspekty przy wyborze i rozmieszczeniu opraw: rozstaw świateł i jasność opraw.

Najczęściej spotykana odległość między punktami świetlnymi to 1m lub 1,2m. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że sufit znajduje się zazwyczaj na wysokości ok. 2,4 m, możemy wywnioskować, że odstępy między oprawami są w przybliżeniu równe połowie wysokości pomieszczenia.

Z drugiej strony, jeśli sufity są wyższe niż zwykle, będziemy potrzebować downlightów, aby zapewnić więcej światła.

Rozmieszczenie świateł w stosunku do ścian

Jak widzieliśmy, wysokość pomieszczenia ma wpływ na odstępy między oprawami. Dodatkowo przyjmiemy rozstaw 50 lub 60 cm od ścian.

Umiejsciowienie punktów świetlnych

Wracając do naszego przykładowego pomieszczenia o powierzchni 7,5 m², doszliśmy do wniosku, że przy zastosowaniu 6x6W downlightów uzyskamy wystarczające oświetlenie ogólne.

Rozmieszcznie punktów świetlnych w pomieszczeniu

Zawsze staramy się, aby oświetlenie było jak najbardziej jednorodne. Ponieważ jest to pomieszczenie prostokątne, najłatwiej jest rozmieścić światła równomiernie.

Planowanie oświetlenia pomieszczenia krok po kroku

Kiedy mamy już podstawy planowania oświetlenia, czas na stworzenie krok po kroku planu oświetlenia głownego pomieszczenia. Jedyne materiały, jakich potrzebujemy to ołówek, miarka, linijka i kartka papieru, najlepiej zapisać wszystko w zeszycie.

1. Pomiar pomieszczenia

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zmierzenie pomieszczenia i narysowanie go w skali na papierze, zaznaczając położenie drzwi, okien, komina itp.

Jedna z najczęściej używanych skal to 1:50, gdzie każdy rzeczywisty metr jest reprezentowany przez cm² na papierze.

Następnie narysujemy wszystkie meble w pokoju.

2. Zdecyduj o przeznaczeniu każdego z obszarów przestrzeni.

Tal y como hemos comentado, es importante prever el uso y las actividades que se van a realizar en cada estancia o en determinadas partes de ella.

Puedes revisar los niveles de luz recomendados en diferentes estancias de una casa aquí.

Wielofunkcyjne pomieszczenie wymaga systemu oświetlenia, który dostosuje się do różnych zadań, jakie są w nim wykonywane.

Sypialnia z oświetleniem LED

W jadalni znajdują się dwa wyraźnie zróżnicowane obszary. W części jadalnej będziemy musieli skupić światło na stole, a w części dziennej wystarczy delikatne światło otoczenia.

Jeśli jesteś również zapalonym czytelnikiem, bardzo przydatna będzie lampka do czytania.

To właśnie na tym etapie musimy również zdecydować, czy zależy nam na wyeksponowaniu jakichś elementów architektonicznych lub dekoracyjnych.

3. Lokalizacja oświetlenia

Teraz, gdy już wiemy, gdzie będziemy potrzebować światła, narysujemy punkty świetlne i zaznaczymy „strumień świetlny” każdego z nich. Aby obliczyć te strefy możemy skorzystać z równań, które przedstawiliśmy w poście o kącie apertury diody LED.

Orientacyjnie, oprawa o aperturze 120º na wysokości 2,4 m oświetla średnicę nieco ponad 8 m na poziomie gruntu. W przypadku zastosowania apertury 90º, obszar objęty zasięgiem zostałby zredukowany do obwodu o średnicy 4,8 metra.

Różne kąty apertury światła na tej samej wysokości
Punkty świetlne z różnym kątem padania światła na 3m wysokości.

Gdybyśmy chcieli, aby wiązki światła tych opraw przecinały się na wysokości jednego metra nad ziemią, musielibyśmy rozdzielić oprawy odpowiednio o 4,85 i 2,8 metra.

Jeśli zamierzamy przeprowadzić nowy budynek lub remont, należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie włączników i gniazdek.

Typ oprawy do każdej funkcji

Istnieje wiele lamp, kinkietów, downlightów itp., które możemy wybrać do oświetlenia pomieszczenia, a główne z nich to:

  • Oprawy ścienne: zwykle używane do tworzenia nastroju i jako uzupełnienie oświetlenia ogólnego. Są to lampy ścienne lub kinkiety, które zazwyczaj nie dają dużej ilości światła, ale są niezbędne w oświetleniu każdej przestrzeni.
  • Oprawy sufitowe: podstawowe elementy oświetlenia ogólnego. Z reguły stosuje się lampy sufitowe, downlighty lub lampy sufitowe o szerokim kącie świecenia, tak aby rozkład światła był możliwie równomierny.
  • Oświetlenie dekoracyjne: najbardziej typowym przykładem tego typu oświetlenia są taśmy LED, które montujemy np. w listwach sufitowych. Chociaż nie są one niezbędne, dodają dodatkowego stylu i osobowości.
  • Oświetlenie do czytania: są to lampy, które są używane do określonych zadań, takich jak czytanie, które mają bardziej specyficzne wymagania dotyczące światła. Najczęściej spotykane są lampy podłogowe lub stołowe.

Mimo to, możemy znaleźć modele, które można dostosować do różnych ról w naszym planowaniu. Na przykład zamontowana na ścianie nastawna oprawa typu downlight może być doskonałym oświetleniem otoczenia, a lampa ścienna obok zagłówka do łóżka może być bardzo praktycznym oświetleniem do czytania.

Mamy nadzieję, że stosując się do tych kroków, będziesz w stanie zrealizować wszystkie swoje projekty oświetleniowe. Jak zawsze, wszelkie pytania możecie zostawić w komentarzach.