Co to znaczy RGB

Co to znaczy RGB

Kiedy mówimy o RGB ( Red, Green, Blue) mamy na myśli system kompozycji kolorów oparty na dodawaniu podstawowych barw światła. Kolory podstawowe Kolory podstawowe to takie, których nie można uzyskać przez połączenie innych kolorów. Są one podstawą idealnego modelu do definiowania kolorów w oparciu o … Read More.

CRI czyli współczynnik oddawania barw

wskaźnik oddawania barw

Wskaźnik oddawania barw (CRI) to wartość liczbowa, która podsumowuje zdolność źródła światła, takiego jak lampa sufitowa LED, do oddawania kolorów w porównaniu do światła naturalnego (CRI=100). Miara ta uwzględnia reakcję ludzkiego oka. Jak oblicza się CRI Wartość CRI źródła światła jest obliczana przez … Read More.

Żywotność żarówki

Żywotność żarówki

Żywotność żarówki jest jednym z jej głównych parametrów. Ale co to jest i jak się ją oblicza? Poznamy kilka żarówek, które słyną ze swojej długiej żywotności.

Lumen i Lux – czym są?

Lumen i lux

Choć może nam się wydawać, że lumen i lux są pojęciami współczesnymi, to jednak tak nie jest. Po raz pierwszy zostały zdefiniowane w XIII wieku przez Bartłomieja z Bolonii, włoskiego teologa, w “Tractatus de luce”. Zdefiniował on tam lux jako promienie, które są generowane przez źródło światła, a lumen jako rozproszenie tego … Read More.

Co oznacza kWh?

Co oznacza kWh i co mierzy? Dowiedz się wszystkiego o tej ważnej jednostce miary, którą znajdziemy na swoim rachunku za prąd.