Jak udekorować choinkę

Zbliża się okres Bożego Narodzenia, czas w roku, w którym domy wypełniają się kolorami. W większości domów szopka i choinka stają się centralnymi elementami dekoracji.

Rozmawialiśmy już ogólnie o dekoracjach świąte cznych, ale tym razem skorzystamy z okazji, aby omówić, jak zaplanować dekorację choinki. Zanim przejdziemy do tematu, przyjrzymy się pokrótce początkom tej tradycji.

Początki choinki bożonarodzeniowej

Uważa się,że ten bożonarodzeniowy zwyczaj ma swoje korzenie w świętach Wikingów, którzy zamieszkiwali północną Europę.

W okresie Bożego Narodzenia te północne ludy dekorowały wiecznie zielone drzewo, symbolizujące Yggdrasil, drzewo wszechświata. W ten sposób świętowali narodziny Freya, boga słońca i płodności. Po nawróceniu na chrześcijaństwo ludzie ci zachowali zwyczaj świętowania narodzin Chrystusa.

W Hiszpanii tradycja ta została wprowadzona w 1870 roku przez Sofię Troubetzkoy, księżniczkę rosyjskiego pochodzenia, która po owdowieniu poślubiła markiza Alcañices, José Osorio y Silva.

typowa dekoracja świąteczna

Dekorowanie choinki krok po kroku

W rzeczywistości nie ma właściwego sposobu na udekorowanie naszego drzewka, ale ważne jest, aby wykonać szereg kroków, które zapewnią doskonały wynik.

Określenie schematu kolorystycznego

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do dekorowania jest określenie stylu i schematu kolorów, których będziemy używać. W ten sposób będziemy mogli nabyć wszystkie niezbędne ozdoby bez konieczności spieszenia się na ostatnią chwilę lub po prostu umieszczania na choince wszystkich ozdób świątecznych, które mamy w domu. Pod koniec artykułu poznamy kilka trendów, które mogą nas zainspirować.

Wybór odpowiedniej lokalizacji

Decyzja o tym, gdzie umieścimy choinkę, jest niezbędna, zwłaszcza jeśli mamy ograniczoną przestrzeń. Czasami może być wskazana zmiana rozmieszczenia mebli, aby zrobić miejsce dla nowego mieszkańca domu.

Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie choinki w pobliżu gniazdka, aby uniknąć umieszczania przewodów lampek na środku salonu.

Jeśli mamy dzieci lub zwierzęta, ważne jest, aby wybrać obszar, w którym nie będą one biegać. Unikniemy w ten sposób strachu lub dwóch strachów.

Po wybraniu lokalizacji musimy wziąć pod uwagę wymiary choinki. Nie tylko musimy zmierzyć wysokość, w tym podstawę i gwiazdę, ale musimy być świadomi obwodu naszego drzewa.

Jeśli drzewo jest naturalne, powinniśmy trzymać je z dala od źródeł ciepła, takich jak piece i kominki, i podlewać je kilka razy w tygodniu.

Sprawdź, gdzie ma zostać umieszczone drzewo

Przykrywanie podstawy drzewa

Nie ma nic gorszego niż spędzenie poranka, aby nasze drzewko wyglądało spektakularnie i pozostawienie widocznej plastikowej lub metalowej podstawy. Idealnym rozwiązaniem jest przykrycie jej materiałem lub umieszczenie drzewka w doniczce.

Umieszczenie okrągłego kawałka tkaniny pod obwodem drzewka posłuży również do zbierania opadających liści, jeśli drzewko jest naturalne, a także pozwoli ukryć część okablowania lampek.

Otwórz gałęzie drzewka

Po spędzeniu prawie 12 miesięcy w kartonowym pudełku konieczne jest otwarcie każdej z gałęzi drzewka. Pozwoli to nadać mu bardziej naturalny wygląd i uniknąć przerw między gałęziami.

Umieszczenie lampek na choince

Jeśli chcemy nadać choince odrobinę światła, najlepszą opcją są girlandy z lampek LED. Ważne jest, aby, jeśli zdecydujemy się na ich użycie, były one pierwszym elementem dekoracyjnym, który umieścimy.

Umieścimy lampki zaczynając od góry, pozostawiając około 15 centymetrów między każdym zakrętem. Ważne jest, aby upewnić się, że lampki działają przed umieszczeniem ich na choince i oczywiście dobrze je rozwinąć.

lampki choinkowe

Umieszczanie świecidełek

Gdy mamy już światełka, następnym krokiem jest umieszczenie świecidełek. Będziemy postępować w taki sam sposób, jak w przypadku lampek, zaczynając od czubka choinki i kontynuując w dół.

Umieść bombki choinkowe i resztę dekoracji.

Gdy mamy już światełka i świecidełka, zaczniemy umieszczać bombki i resztę elementów dekoracyjnych.

Wygodne jest rozpoczęcie umieszczania kulek o jednolitym kolorze, aby stworzyć podstawę, która nadaje jednolitości zestawowi, a następnie dodać najbardziej dekoracyjne. Aby uzyskać głębię, większe kulki umieścimy na środku drzewka, a małe na czubkach gałęzi.

Jeśli mamy szklane kulki, lepiej umieścić je na czubku choinki, gdzie trudniej będzie im spaść.

Wreszcie, umieścimy górną ozdobę. Gwiazda lub anioł są najpopularniejsze, ale możemy użyć płatków śniegu, ptaków itp. Ważne jest, aby nie był to ciężki element, ponieważ będzie znajdował się w najsłabszej części choinki.

Umieszczanie kulek na drzewie

Trendy w dekorowaniu choinki

Aby pomóc nam wybrać kolory dekoracji, przedstawiamy niektóre z narzucanych trendów.

Styl skandynawski

Coraz bardziej modne, skandynawskie dekoracje wkradają się również na Boże Narodzenie. W tym przypadku unikamy dekoracji w jasnych kolorach. Celem jest uzyskanie zrelaksowanego wyglądu dzięki kolorom, które mają tendencję do srebra i bieli.

Klasyczna czerwień

W połączeniu z zielenią samego drzewka to bezpieczny wybór. Czerwień to jeden z najbardziej charakterystycznych kolorów świąt Bożego Narodzenia i bez wątpienia jeden z najpopularniejszych.

Czerwone dekoracje świąteczne

Naturalna dekoracja

Jeśli lubimy kolory i tekstury, które oferuje nam natura, możemy użyć ozdób wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Zamiast świecidełek można użyć pasków płótna lub innych rodzajów tkanin.

Metaliczne odcienie

Wyróżniają się przede wszystkim te złote, choć możemy sięgnąć po kolory bliższe miedzi czy brązowi.

Jeśli zdecydujemy się na tego typu dekorację, postarajmy się nie umieszczać zbyt wielu światełek, ponieważ mogłoby to być zbyt przeładowane.

Ozdoby świąteczne w kolorze złotym