Oświetlenie witryn sklepowych

Witryna sklepowa to okno, w którym można pokazać najbardziej wyróżniające się produkty lub promocje, które nasza firma oferuje w każdym sezonie. Dzięki atrakcyjnej witrynie sklepowej będziemy w stanie przyciągnąć klientów i przekazać dobry wizerunek naszej firmy.

Rodzaje witryn sklepowych

Ze względu na konfigurację, lokalizację lub charakter eksponowanego materiału możemy wyróżnić kilka rodzajów witryn sklepowych.

W zależności od tego, czy wewnętrzna przestrzeń sklepu jest widoczna, czy nie, możemy wyróżnić otwarte, zamknięte lub półotwarte okna tylne. W tych ostatnich dolna część pozostaje zamknięta.

witryna sklepu dziecięcego

W zależności od ich lokalizacji możemy wyróżnić witryny fasadowe, korytarzowe i wewnętrzne.

Najważniejsze obszary witryny sklepowej

Różne badania definiują części witryny sklepowej, na których skupia się uwaga potencjalnych klientów.

Szacuje się, że centralny obszar okna przyciąga 50% uwagi. Spośród boków, lewa strona jest nieco bardziej atrakcyjna niż prawa. Z drugiej strony, dolna jedna trzecia okna cieszy się 70% zainteresowaniem.

program pokazowy

Na obrazku możemy zobaczyć wyraźniej, jak rozmieszczone są te obszary, które przyciągają najwięcej uwagi podczas patrzenia na witrynę sklepową.

Jak oświetlić witrynę sklepową

Prawidłowe oświetlenie witryny sklepowej jest niezbędne, aby spełniała ona swoje zadanie w 100%. Bez względu na to, jak spektakularna lub imponująca jest witryna, bez odpowiedniego oświetlenia może pozostać całkowicie niezauważona.

Każdy dobry system oświetlenia witryn sklepowych musi spełniać pewne minimalne cele:

  • Zapewniać światło, które pozwala docenić produkt, nie uszkadzając go ani żadnych etykiet, które nosi.
  • Być wydajny z energetycznego punktu widzenia.
  • Jego konserwacja i konfiguracja może być łatwo przeprowadzona przez pracowników sklepu.

Podczas gdy pierwsze dwa punkty mogą być zbyt oczywiste, ostatni jest systematycznie ignorowany.

Ile światła potrzebuję?

Chociaż w wielu przypadkach eksperci zalecają poziom oświetlenia nie mniejszy niż 2000 luksów, musimy wziąć pod uwagę specyfikę naszej witryny sklepowej, aby światło wystarczająco oświetlało eksponowane produkty.

sprzedaż w witrynach sklepowych

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest kolorystyka witryny. Jeśli na ścianach dominują ciemne kolory, będziemy potrzebować więcej światła. Z kolei w przypadku jasnych ścian, które odbijają więcej światła, może wystarczyć oświetlenie o mniejszej mocy.

Równie ważna jak ilość światła jest jego jakość. Tutaj musimy zwrócić szczególną uwagę na CRI lub współczynnik oddawania barw opraw, które zainstalujemy. W tym przypadku minimalna wartość CRI wynosi 80.

Jaką temperaturę barwową powinienem wybrać dla mojej witryny sklepowej?

Jak wiemy, temperaturę barwową mierzy się w kelwinach (K). Możemy wyróżnić trzy odcienie (ciepły, chłodny i neutralny) zgodnie z tą wartością temperatury.

temperatura światła

Ciepłe światła podkreślają odcienie czerwieni i żółci. Zimne z kolei sprawiają, że biel, zieleń czy błękit stają się bardziej wyraziste. Światła neutralne, jak sama nazwa wskazuje, nie faworyzują żadnego konkretnego rodzaju koloru.

W każdym razie idealnym rozwiązaniem jest posiadanie punktów świetlnych o różnych temperaturach.

Optymalny kąt otwarcia

Wybór świateł o mniej lub bardziej szerokiej wiązce światła pozwala nam generować dwa różne rodzaje cieni: miękkie lub mocne.

Miękkie cienie, które są bardziej naturalne i tworzą przytulniejszą atmosferę, uzyskuje się za pomocą tak zwanych rozległych świateł. Ten rodzaj światła ma szeroki kąt świecenia, który wytwarza bardziej jednolite światło.

Różne kąty otwarcia na tej samej wysokości

Jeśli chcemy zdecydować się na bardziej wyraziste cienie, które są bardziej agresywne i pozwalają nam tworzyć bardziej dramatyczne sceny, zainstalujemy światła o mniejszym kącie otwarcia. W ten sposób światło będzie bardziej skoncentrowane w określonych punktach.

Jak zawsze, ideałem jest posiadanie systemu oświetleniowego, który pozwala nam modyfikować szerokość wiązki światła. Należy zauważyć, że szerokość wiązki światła będzie zależeć od lokalizacji punktu świetlnego, nie jest to to samo, co 2 m niż 3 m wysokości (zobacz, jak kąt wiązki wpływa na wysokość oprawy w tym artykule).

Oświetlenie LED dla witryn sklepowych

Przy projektowaniu systemu oświetleniowego dla witryn sklepowych, technologia LED jest bez wątpienia najlepszą opcją. Charakteryzuje się ona minimalnym zużyciem energii i długą żywotnością, co jest bardzo ważne w przypadku świateł, które będą włączone przez wiele godzin dziennie.

Ponieważ chcemy, aby nasz system był jak najbardziej wszechstronny, pierwszą opcją, która przychodzi na myśl, są światła szynowe. Światła te są instalowane na zelektryfikowanej szynie, dzięki czemu możemy je przesuwać i obracać zgodnie z naszymi potrzebami.

Oświetlenie akcentujące - reflektory kierunkowe

W idealnym przypadku szyna powinna być umieszczona przed płaszczyzną, na której będą znajdować się eksponaty. W ten sposób uzyskamy dwie korzyści: po pierwsze, światło nie będzie docierać do nich tylko z góry (światło nad głową jest najmniej pochlebne w większości przypadków), a po drugie, jeśli mamy półki, zminimalizujemy cienie tworzone przez półki.

W zależności od efektów, jakie chcemy uzyskać, system oświetlenia szynowego uzupełnimy lampami sufitowymi, punktami świetlnymi umieszczonymi na podłodze, a nawet oświetleniem z zewnątrz gabloty.

Ostatecznie nie ma właściwego sposobu na oświetlenie witryny sklepowej, ale musimy upewnić się, że nasz system oświetleniowy jest wystarczająco wszechstronny, aby umożliwić nam stworzenie sceny, którą chcemy w danym momencie.