Rodzaj oświetlenia: ciepłe, chłodne lub neutralne białe światło w zależności od przestrzeni i jej wystroju

Rodzaj oświetlenia odgrywa rolę na wystrój przestrzeni. Światło może wpływać na nasze odczucia, np. światło, którego szukamy w kuchni nie będzie postrzegane tak samo jak w salonie czy sypialni.

W każdym obszarze wykonujemy inne czynności i dlatego potrzebujemy różnych rodzajów oświetlenia, aby stworzyć atmosferę, której szukamy.

Możliwe jest zastosowanie jednego rodzaju oświetlenia dla każdego miejsca, ponieważ światło może mieć różną barwę i w ten sposób możemy stworzyć cieplejszą, surowszą lub neutralną atmosferę.

Co oznacza światło ciepłe lub zimne?

Terminy te odnoszą się do temperatury barwowej światła. W skrócie można powiedzieć, że jest to wrażenie, które odbierane przez ludzie oko, w przypadku światła ciepłego, gdy dominuje kolor bursztynowy lub zimnego, gdy dominuje kolor niebieski.

Cecha ta określa ciepło lub chłód źródła światła białego. Przykładem, który pomoże nam zrozumieć tę koncepcję, jest obserwacja, jak kolor metalu reaguje na ocieplenie. Kiedy zaczyna się nagrzewać, zmienia kolor na czerwony, potem pomarańczowy, żółty, następnie biały, niebieski, a nawet czarny.

Temperatura tego metalu, czyli temperatura barwowa, mierzona jest w Kelwinach i to właśnie na tę miarę powinniśmy zwracać uwagę, gdy szukamy konkretnego światła do danego pomieszczenia. Przy zakupie materiałów elektrycznych należy pamiętać, że ciepłe odcienie mają najmniej Kelwinów, a zimne więcej.

Różne temperatury barwowe

Oświetlenie LED idealnie nadaje się do dekoracji wnętrz, gdyż jedną z jego zalet jest to, że się nie nagrzewa, więc możemy je umieścić gdziekolwiek uznamy za stosowne i nie uszkodzi ono podłoża, na którym spoczywa. Ponadto, kolejną jego cechą jest to, że jest regulowany i może zmieniać kolor, co pozwala nam na tworzenie dynamicznych atmosfer.

Ciepłe czy zimne światło LED – jakie oświetlenie wybrać?

Oświetlenie LED jest bardzo wszechstronne, jeśli chodzi o dekorowanie pokoju mogą to być taśmy LED i żarówki LED, mamy trzy rodzaje białego dostępne:

Światło ciepłe LED

Jest to ok. 2800 Kelwinów (2800K). Oświetlenie ciepłe emituje barwę zbliżoną do tradycyjnego światła żarowego lub halogenowego, ma odcień przypominający barwę bursztynu.

Salon z ciepłym światłem

Światło zimne LED

Typowe zimne światło ma ok. 6500K. Zapewnia jasność, skłaniając się ku odcieniom niebieskiego, jak światło, które zwykle mamy w kuchni.

Salon z zimnym światłem

Światło neutralne LED

Przy ok. 4500K ton światła przypomina światło naturalne. Istnieją obszary, w których nie potrzebujemy ani ciepłego, ani zimnego światła, wystarczy światło naturalne. Stawiamy wtedy na białe oświetlenie, które nie zmienia postrzegania kolorów.

To świetne rozwiązanie dla takich miejsc jak toaletka, przy której wykonuje się makijaż, pokój do malowania czy garderoba, w której przechowuje się ubrania.

Łazienka ze światłem neutralnym

Prawdą jest, że wszyscy postrzegamy światło inaczej i każdy z nas ma swoje własne upodobania i potrzeby, chociaż istnieją pewne scenariusze, w których jesteśmy zgodni co do najbardziej odpowiedniego rodzaju oświetlenia.

Oświetlenie LED ma tę zaletę, że jest bardzo uniwersalne, zarówno pod względem różnorodności kolorów, jak i możliwości ściemniania. Istnieją lampy, które mogą zapewnić specyficzne oświetlenie, inne niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Jaki rodzaj oświetlenia LED wybrać, aby udekorować swój dom?

Oświetlenie ciepłe zastosujemy w miejscach, gdzie szukamy subtelnego oświetlenia. Pokój dzienny, jadalnia, sypialnia lub jakakolwiek inna przestrzeń, w której pożądane jest bardziej stonowane i przytulne oświetlenie. Ciepłe światło LED jest bardziej kojące dla oczu.

Schody z taśmami LED

W kuchni najczęściej stosuje się światło zimne. Jeśli ogólne oświetlenie jest ciepłe, dodamy zimne światło nad obszarem gotowania, ponieważ podczas krojenia i orzygotowywania posiłków konieczne jest, aby wyraźnie widzieć, nad czym się pracuje.

Kuchnia z światłem zimnym i ciepłym

Jednak w skandynawskim wystroju wnętrz, który ostatnio dostarcza tak wielu inspiracji, preferuje się cieplejsze oświetlenie. Jest to sposób na szukanie ciepła w domu w przeciwieństwie do szczególnie niskich temperatur zimowych. Skandynawski wystrój charakteryzuje się otwartymi, jasnymi, niezagraconymi przestrzeniami, w których dominuje biel i naturalne elementy, takie jak drewno czy kamień. Z tego powodu w tworzeniu przytulnej atmosfery to właśnie światło bursztynowe zapewnia ciepło.

Kuchnia w stylu nordyckim z ciepłym światłem

Z drugiej strony, chłodne białe oświetlenie ma bardziej nowoczesny wygląd i lepiej nadaje się do kuchni, granitowych blatów, płytek i podobnych materiałów.

Podsumowując, zimne oświetlenie lepiej nadaje się do pomieszczeń, w których wykonuje się więcej praktycznych czynności, a ciepłe światło jest bardziej komfortowe w pomieszczeniach mieszkalnych. Możliwe jest również połączenie obu rodzajów oświetlenia, np. ciepłego światła w salonie, ale z dodatkowym zimnym światłem, np. w lampce przeznaczonej do czytania.

Teraz, gdy już wiesz, jak ważną rolę odgrywają różne rodzaje oświetlenia w dekorowaniu przestrzeni, czy jesteś gotowy na innowacje?