Jak oświetlić piwnicę za pomocą lamp LED

Prawidłowe oświetlenie piwnicy nie różni się zbytnio od oświetlenia każdego innego pomieszczenia, jednak z małymi szczegółami. Podobnie jak w pozostałych częściach domu, zdecydujemy się na oświetlenie na różnych poziomach, w zależności od czynności, które będą miały miejsce w tej przestrzeni.

Zastanów się, jak będzie wykorzystywana piwnica.

Poświęcenie kilku minut na określenie, jakie zastosowanie będzie miała piwnica jest niezbędne. Co innego używać jej jako salonu do spotkań z przyjaciółmi, a co innego jako pokoju do nauki czy biura.

Z tej małej refleksji wywnioskujemy ilość potrzebnego nam światła i jego temperaturę barwową. Następnie, mając dobrze określone potrzeby, możemy zabrać się do pracy i cieszyć się najlepszym oświetleniem do piwnic.

Niewyremontowana piwnica
Zanim zaczniesz przebudowywać swoją piwnicę, warto zaplanować, do czego będziesz ją wykorzystywać.

Wykorzystaj naturalne światło

Jeśli Twoja piwnica ma okna lub świetliki, wykorzystaj je. Dzięki temu nie będziesz musiał tak długo trzymać włączonego światła.

Aby stworzyć jaśniejszą atmosferę, użyj jasnych kolorów, takich jak biały lub beżowy. Dotyczy to zarówno farby na ścianach, jak i mebli.

Oświetlenie piwnicy w poziomach

Jak widzieliśmy przy poprzednich okazjach, najlepszym sposobem na zaprojektowanie systemu oświetlenia jest określenie go w trzech poziomach: światło ogólne, światło akcentujące i światło robocze.

Światło ogólne

W zależności od czynności wykonywanych w piwnicy będziemy potrzebowali minimalnego poziomu natężenia oświetlenia lub innego.

Do oświetlenia ogólnego piwnicy wykorzystamy oprawy, które oferują szeroki kąt rozwarcia. Jest to szczególnie ważne, jeśli sufit jest niższy niż zwykle, ponieważ nie pozwala na tak szerokie rozprowadzenie światła, jak w przypadku wyższego sufitu.

Trendem jest stosowanie lamp sufitowych lub downlightów, ponieważ zajmują one niewiele miejsca i są bardzo łatwe w montażu, zwłaszcza te pierwsze.

Piwnica z downlightami LED

Oświetlenie akcentujące

Bardziej ambientowe lub dekoracyjne niż funkcjonalne, ten rodzaj światła jest zwykle bardziej skupiony i o mniejszej intensywności niż oświetlenie ogólne.

Jeśli zamierzamy używać piwnicy jako salonu lub do oglądania filmów, idealne jest przyciemnione światło, które nie będzie nas rozpraszać lub odbijać się od telewizora.

Światło robocze

Najbardziej wyrazistym przykładem światła zadaniowego jest lampka biurkowa.

Ten rodzaj oświetlenia uzupełnia oświetlenie piwnicy i pomaga nam wykonywać zadania takie jak czytanie czy rysowanie. Czynności, które wymagają mocniejszego światła i które nie generują cieni na powierzchni roboczej.

Piwnica z naturalnym światłem
Jeśli mamy naturalne światło, musimy je wykorzystać.

Zalety diod LED w oświetleniu piwnic

Technologia LED ma wiele zalet w stosunku do tradycyjnego oświetlenia i szeroko je omówiliśmy przy innych okazjach. W oświetleniu piwnicy możemy podkreślić:

  • Piwnica ma bardzo ograniczone możliwości wentylacji. Diody LED prawie nie emitują ciepła, co pomaga w utrzymaniu bardziej komfortowej temperatury, zwłaszcza latem.
  • W pomieszczeniu, w którym światło musi być zawsze włączone, niskie zużycie opraw LED zapobiega gwałtownemu wzrostowi rachunków za prąd.
  • Formy, w jakich prezentowane są oprawy LED, są bardzo różnorodne. Zawsze znajdą Państwo optymalne rozwiązanie dla swoich potrzeb.

W końcu, przy odrobinie planowania i wyborze odpowiednich elementów oświetleniowych, możemy uczynić piwnicę jednym z najprzytulniejszych pomieszczeń w domu.