Jak oświetlić akwarium?

Właściwe oświetlenie akwarium jest niezbędne. Nie jest to tylko kolejny element nadający jej piękny wygląd, ale przyczynia się do normalnego rozwoju cyklu życia ryb i roślin, które ją zamieszkują. Mamy zamiar dać ci kilka wskazówek, jak prawidłowo oświetlić swoje akwarium.

Ile światła potrzebuje moje akwarium?

Jak w większości przypadków, to zależy. Ilość potrzebnego światła zależy głównie od wymiarów samego akwarium i rodzaju zwierząr, którzy je zamieszkują. W tym przypadku możemy rozróżnić te, które mają tylko ryby, te, które mają również naturalne rośliny i te, które odtwarzają rafę z jej koralami, rybami i inną fauną.

Oświetlenie akwariowe tylko dla ryb

W akwariach tylko dla ryb, główną funkcją światła jest odtwarzanie cyklu dzień/noc w akwarium. W ten sposób unikamy stresu ryb spowodowanego zbyt małą lub zbyt dużą ilością światła. Jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest liczba godzin, przez które światło będzie włączone, a przede wszystkim należy unikać stosowania świateł o temperaturze barwowej poniżej 5.500K, która sprzyja rozwojowi glonów.

Oświetlenie do akwariów roślinnych

Jeśli mamy akwarium roślinne musimy dostosować natężenie światła do „wymagań” roślin, które chcemy mieć. Dla mniej wymagających roślin wystarczy 10-20 lumenów na litr wody, te o umiarkowanych wymaganiach potrzebują od 20 do 40 lm/l (lumenów na litr), natomiast bardziej zaawansowane rośliny mogą potrzebować więcej niż 40 lm/l. Należy również wybrać źródło, które emituje spektrum światła niezbędne dla roślin do normalnej fotosyntezy.

oświetlenie w akwarium roślinnym

Oświetlenie do akwariów morskich z koralowcami

Akwaria rafowe są najbardziej złożone, ponieważ koralowce wymagają specyficznego oświetlenia (światło aktyniczne), które symuluje światło postrzegane przez organizmy żywe w strefie fotycznej ekosystemu morskiego. Nie należy mylić ze światłem UV, które jest często używane w nocy do podświetlania koralowców i ich fluorescencji.

oświetlenie w akwarium rafowym

Jak obliczyć ilość lumenów w akwarium?

Wymagania świetlne zależą od potrzeb świetlnych roślin w akwarium. Ogólnie rzecz biorąc, aby obliczyć ilość potrzebnego światła, powinniśmy znać ilość światła słonecznego w naturalnym środowisku rośliny (zwykle obszary tropikalne). Dla uproszczenia obliczeń podzielimy rośliny na trzy grupy w zależności od ich wymagań świetlnych. Na przykład, roślina z obszaru o dużym nasłonecznieniu będzie miała wysokie wymagania.

W poniższej tabeli widzimy, jaką ilość lumenów musimy zapewnić w każdym przypadku:

Godz.Niskie wymaganiaŚrednie wymaganiaWysokie wymagania
7h16-18 lm/l32-35 lm/l48-53 lm/l
8h14-15 lm/l27-30 lm/l41-46 lm/l
10h11-13 lm/l23-25 lm/l34-37 lm/l

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest głębokość, na jakiej znajdują się nasze rośliny. Im większa głębokość, tym mniejsza ilość odbieranego światła. Wpływ na to ma również przejrzystość wody, ponieważ mętna woda będzie pochłaniać więcej światła.

Dla przeciętnego akwarium z roślinami i wiszącymi ozdobami, możemy użyć następującej tabeli:

Wysokość w cmOtrzymane światło
100%0
90%10
82%20
74%30
67%40
61%50
55%60
50%70
45%80
41%90
37%100

Jak należy oświetlić akwarium?

Prawidłowe ustawienie źródła światła jest niezbędne, aby nasze ryby wyglądały jak najlepiej. Musimy zawsze pamiętać, że światło odbite od obiektu jest skierowane tam, gdzie ono trafia.

Dlatego najlepszym sposobem na oświetlenie naszego akwarium jest oświetlenie z góry i źródło światła z przodu, zawsze unikając oświetlenia z dołu lub z boków akwarium, ponieważ może to uszkodzić ryby. W ten sposób uzyskujemy dobry wygląd ryb i jaśniejsze kolory.

Oświetlenie LED do akwarium

Oświetlenie LED znajduje również zastosowanie w świecie akwariów, ponieważ oferuje kilka korzyści w porównaniu z tradycyjnymi środkami: zużycie jest znacznie niższe, nie emituje prawie żadnego ciepła, jest bardzo trwałe i może być dostosowane do wymagań każdego projektu, niezależnie od tego, czy jest on prosty czy złożony.

Dobrą opcją jest zastąpienie żarówki fluorescencyjnej, która zwykle znajduje się w wodoszczelnych lamp akwariowych i zainstalować lampę LED (Świetlówki LED). Inną ciekawą opcją jest zastosowanie taśmy LED, która pozwoli nam również regulować natężenie światła, a w zależności od modelu nawet jego barwę.