Porady dotyczące oświetlenia dla dzieci&#8217 i lampy dla dzieci

Wygląd pokoju dla najmłodszych w domu będzie się bardzo różnił w zależności od wieku lub tego czy jest to dziewczynka czy chłopiec. Kiedy są młodsze, oświetlenie jest zazwyczaj bardziej kolorowe i z zabawnymi lampkami dla dzieci. Z wiekiem trzeba zacząć umieszczać inne rodzaje oświetlenia, które pozwolą im na naukę i odrabianie lekcji. Najlepiej jest wdrożyć styl oświetlenia dla dzieci, który może rosnąć i dostosowywać się do każdej nowej potrzeby.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W pokoju dziecięcym bezpieczeństwo jest pierwszym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę. Ideałem byłoby posiadanie jakiegoś rodzaju oświetlenia bardzo odpornego i, czemu nie powiedzieć, najlepiej nietłukącego się. Przewody lamp podłogowych czy stołowych nie powinny zwisać swobodnie, ponieważ ktoś przebiegający obok mógłby się o nie zaczepić, a najmniejsze co mogłoby się stać to to, że lampa spadnie na podłogę i się potłucze. Oczywiście wskazane jest zakładanie osłon zabezpieczających na gniazdka, unikanie przedmiotów z kolcami itp.

Pokój dziecięcy z lampami

W tym momencie oświetlenie LED oferuje najwyższy stopień bezpieczeństwa. Możemy na przykład wybrać żarówki wykonane z poliwęglanu, czyli tworzywa sztucznego o wysokiej odporności na uderzenia, które w razie jakiegokolwiek wypadku sprawi, że pomieszczenie nie wypełni się małymi kryształkami. Dodatkowo, tego typu żarówki nie zawierają toksycznych materiałów jak np. świetlówki i prawie nie emitują ciepła, więc unikniemy sytuacji, w której dziecko może się poparzyć, jeśli je dotknie. Jak w przypadku każdego innego produktu, który kupujemy, ważne jest, aby każda lampa czy żarówka posiadała oznaczenie CE i RoHS, co gwarantuje, że jest zgodna z europejskimi dyrektywami jakościowymi i nie zawiera toksycznych materiałów.

Oświetlenie na wszystkich poziomach

Podobnie jak w każdej innej przestrzeni, oświetlenie powinno być rozmieszczone w zależności od różnych funkcji, jakie pełni w pomieszczeniu. Istnieją trzy podstawowe rodzaje oświetlenia: ogólne, akcentujące i zadaniowe.

Oświetlenie ogólne dla sypialni dziecka

Na rynku jest wiele dziecięcych lamp sufitowych lub lamp ściennych w kształcie samochodu, łodzi, gwiazdy lub najnowszej kreskówki, aby wymienić tylko kilka. Chociaż te motywy mogą być bardzo zabawne, warto poszukać bardziej neutralnego projektu. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której lampa sufitowa, tak wesoła i kolorowa, przestanie taka być, gdy mieszkaniec pokoju trochę podrośnie.

kolorowe lampy

Z Ledkia polecamy zastosowanie lamp sufitowych lub downlightów, najlepiej o ciepłej tonacji, które zapewnią przyjemne i równomierne światło. O ile w pokojach starszych dzieci możemy zastosować światło ogólne, które nie jest zbyt mocne, o tyle w pokoju dziecięcym natężenie światła musi być wystarczające, aby mogły one komfortowo rozwijać swoje zabawy i zajęcia. Inną alternatywą jest połączenie kilku kolorowych lamp tworząc barwny i wesoły zestaw oświetlenia dla dzieci.

Lampy robocze dla dzieci?

Rzeczywiście, ten rodzaj oświetlenia to ten, którego będą używać do czytania lub odrabiania lekcji. Lampa stołowa lub flexo będą więcej niż wystarczające, aby spełnić to zadanie. W tym przypadku zdecydujemy się na lampy o chłodnej tonacji, które poprawiają koncentrację i ułatwiają tego typu zadania.

Lampy LED to klasyka w pokojach dziecięcych.
LED-owe flex o to klasyka w pokojach dziecięcych.

Światła akcentujące

Tutaj do głosu dochodzą raczej kwestie designerskie niż praktyczne. Choć w każdym pokoju dziecięcym powinno znaleźć się światło ogólne i światło do nauki, to oświetlenie akcentujące jest całkowicie opcjonalne. Tutaj możemy zdecydować się na podkreślenie jakiegoś elementu architektonicznego lub dekoracyjnego.

Podsumowując, przy oświetleniu pokoju dziecięcego, podobnie jak w przypadku wszystkich innych pomieszczeń, musimy zastanowić się, jakie czynności będą w nim wykonywane i odpowiednio zaplanować oświetlenie. Prawdą jest również, że możemy dać się ponieść nieco bardziej i wykorzystać lampy dla dzieci, aby zmienić oświetlenie w coś zabawnego, jak również praktycznego.