Czym jest inteligentne oświetlenie?

Koncepcja Thesmarthome ewoluuje w kilku wymiarach, od prostej automatyki domowej do cyfrowego domu, a z pewnością jednym z najciekawszych jest dziedzina oświetlenia.

Zalety inteligentnego oświetlenia domowego

Dzięki systemowi oświetlenia z automatyką domową możliwe jest zautomatyzowanie działania różnych opraw oświetleniowych w domu. Dzięki temu możemy poprawić efektywność energetyczną, komfort i bezpieczeństwo domu.

Poprawa komfortu

Wspominaliśmy już przy poprzednich okazjach o tym, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego oświetlenia, zarówno dla przestrzeni, jak i czynności, które się w niej odbywają. Dzięki systemom oświetleniowym automatyki domowej możemy włączać lub wyłączać światła, regulować ich intensywność, a w niektórych przypadkach nawet zmieniać tonację światła.

App Philips hue

Jeśli chodzi o komfort, możemy zdefiniować scenariusze dla różnych aktywności w pomieszczeniu i zastosować je, gdy jest to konieczne, za pomocą jednego kliknięcia lub polecenia głosowego. Na przykład dla świateł w salonie możemy zdefiniować scenariusz dla oglądania filmów. Po jego zastosowaniu większość świateł w salonie zostanie wyłączona, z wyjątkiem kilku specjalnie wybranych lamp, które zostaną przyciemnione, aby wygenerować bardzo miękkie oświetlenie otoczenia bez odbijania się na ekranie telewizora.

Oszczędność energii

Przy instalacji tego typu bardzo łatwo jest sprawdzić z naszego telefonu komórkowego czy zostawiliśmy włączone światła i zdalnie je wyłączyć jeśli chcemy. W ten sposób unikamy wydatków związanych z włączeniem światła w kuchni, jeśli wybieramy się na wycieczkę. Jeszcze jeden sposób na oszczędzanie energii w domu.

Bezpieczeństwo

Zdalne lub automatyczne sterowanie oświetleniem pomaga utrzymać bezpieczeństwo w naszym domu. W ten sam sposób, w jaki możemy wyłączyć światła, jak wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, możemy je włączyć, ręcznie lub programowo, na kilka godzin, aby zasymulować, że ktoś jest w domu.

Inteligentny dom może być sterowany z telefonu komórkowego

Jak działa inteligentne oświetlenie LED

Komunikacja z żarówkami może odbywać się z różnych środków, takich jak samo sterowanie okablowaniem, przez samą linię energetyczną lub bezprzewodowo. Urządzenia dostępne w naszym sklepie internetowym, takie jak produkty z serii Philips hue, wykorzystują technologię bezprzewodową w ramach standardu ZigBee, który jest zestawem protokołów szeroko stosowanych w automatyce domowej.

Ponadto rozwiązania takie jak inteligentne oświetlenie Philips są łatwe do zainstalowania, nawet jeśli nie mamy w swoim domu żadnej wcześniejszej instalacji automatyki domowej. Z jej aplikacji mobilnej możemy w prosty sposób sterować oświetleniem każdego pomieszczenia.