Pośrednie światło do dekoracji

Co to jest oświetlenie pośrednie?

Technika ta polega na rzutowaniu światła na ściany lub sufit. W ten sposób przestrzeń jest oświetlana przez światło odbite od tych powierzchni.

Ponieważ oprawy oświetleniowe są ukryte, a światło jest bardziej rozproszone, eliminuje się większość odblasków i cieni oraz uzyskuje się bardzo dekoracyjny efekt.

Najczęściej tego typu oświetlenie planuje się na początku każdego projektu. Wynika to z faktu, że będziemy używać różnych elementów architektonicznych, takich jak listwy, aby lokalizacja świateł była ukryta.

współczesny salon

Oświetlenie ścian

Niewątpliwie jedno z najbardziej popularnych. Jest stosunkowo łatwe do wdrożenia w każdej przestrzeni, ponieważ możemy stworzyć efekt za pomocą kilku kinkietów, bez konieczności przeprowadzania reform.

Jest to bardzo elegancka technika, którą często stosuje się w kuchniach, sypialniach czy salonach.

Pośrednie światło na suficie

Sufit w każdym pomieszczeniu jest zazwyczaj dość niezauważalny. Stosując na nim światło pośrednie, nadamy mu większą rangę w przestrzeni.

Bardzo ważne jest, aby dobrze określić rozkład światła, tak aby panowała w nim przyjemna atmosfera.

pośrednie oświetlenie podłogowe

Światło w kierunku podłogi

Znacznie rzadziej spotykane niż poprzednie opcje, oświetlenie pośrednie na podłogach daje bardzo dekoracyjny i przede wszystkim oryginalny efekt. W miejscach przejść, takich jak schody i korytarze, jest to naprawdę uderzające.

Oświetlenie pośrednie w różnych pomieszczeniach

Teraz, gdy znamy różne warianty tego typu oświetlenia, przejrzyjmy, jak zastosować je w różnych pomieszczeniach domu.

Oświetlenie pośrednie do salonu

Najczęściej stosuje się je na suficie, albo wzdłuż obwodu, albo tworząc różne „wyspy”. Bardzo popularne jest również umieszczanie tego typu oświetlenia w elementach meblowych, takich jak półki czy kredensy.

Pośrednie światło w salonie

Korytarze i schody

W oświetleniu korytarzy ten typ oświetlenia widoczny jest zarówno na suficie, jak i na poziomie podłogi i w zależności od wielkości przestrzeni, oświetlenie to może być wystarczające.

W klatkach schodowych często stosuje się je jako oświetlenie stopni, najczęściej ze ściany lub za pomocą taśm LED na dole zwisu stopnia.

Łazienka

Realizując system oświetlenia w łazience, zwykle wybiera się oświetlenie najbardziej bezpośrednie. Ciekawym rozwiązaniem może być jednak podświetlenie lustra.

Pośrednie oświetlenie w sypialni

Oświetlenie z sufitu jest nadal najbardziej rozpowszechnioną opcją. Mimo to, wraz z pojawieniem się diod LED możemy zobaczyć lampy za wezgłowiem, pod łóżkiem, szafkami nocnymi lub innymi akcesoriami.

oświetlenie pośrednie sypialnia

Kuchnia

Kuchnia, podobnie jak łazienka, to przestrzeń wybitnie funkcjonalna. Jednak w oświetleniu design i praktyczność nie muszą się kłócić.

Jeśli podświetlimy dolną część szafek, które znajdują się na blacie, uzyskamy bardzo użyteczne i dekoracyjne oświetlenie.

Pośrednie oświetlenie zewnętrzne

Jeśli już stosujemy tę technikę oświetleniową z doskonałym skutkiem w pomieszczeniach wewnętrznych, to dlaczego nie zastosować jej do oświetlenia tarasów i ogrodów?

Dzięki zastosowaniu oświetlenia pośredniego będziemy mogli cieszyć się ogrodem o każdej porze dnia i nocy. Musimy tylko trochę pomyśleć nad rozmieszczeniem źródeł światła, aby uzyskać pożądaną atmosferę.

Oświetlenie zewnętrzne z lampami LED

Oświetlenie pośrednie to świetna opcja na jednoczesne dekorowanie i oświetlanie. Dzięki niemu możemy stworzyć bardzo przytulne klimaty, zapewnić wizualną amplitudę przestrzeni i podkreślić linie architektoniczne, które najbardziej nas interesują.

Dodatkowo, dzięki zastosowaniu lamp LED, które prawie nie emitują ciepła, nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia mebli lub ścian, co ułatwia ukrycie punktów świetlnych.