Jak oświetlić basen, który został już zbudowany

Jeśli chcemy mieć basen z oświetleniem, najlepszym momentem na przygotowanie instalacji okablowania i innych elementów jest czas podczas budowy basenu. Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie już wybudowanego basenu, proces ten może być znacznie bardziej skomplikowany.

Na szczęście możemy zdecydować się na mniej konwencjonalne źródła światła i zapewnić naszemu basenowi oświetlenie w bardziej oryginalny sposób.

Instalowanie oświetlenia w gotowym basenie

W bardziej skomplikowanych przypadkach może to oznaczać konieczność wywiercenia otworów w basenie w celu przeprowadzenia okablowania, co zagraża wodoszczelności basenu.

Musimy sprawdzić, czy nadal posiadamy gwarancję od wykonawcy basenu/instalatora. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jeśli zmienimy jego strukturę, gwarancja zostanie natychmiast unieważniona.

Instalowanie świateł w basenie
Instalowanie świateł w basenie

Reflektory LED możemy stosować do basenów naziemnych lub wpuszczanych, przy czym te pierwsze są najczęściej stosowane w tych przypadkach, gdyż ich montaż jest mniej inwazyjny. Alternatywą dla prowadzenia kabli przez powłokę basenu jest umieszczenie ich wewnątrz profilu lub pół-rurki i ułożenie na powierzchni, ale efekt jest znacznie mniej estetyczny.

Niezależnie od naszej decyzji, zawsze musimy pozostawić instalację w rękach doświadczonego fachowca, który będzie w stanie ocenić każdy przypadek i odpowiednio nam doradzić.

Wreszcie, należy podkreślić znaczenie żądania gwarancji, zawsze w formie pisemnej, dla każdej modyfikacji, która może mieć wpływ na integralność basenu i jego prawidłowe działanie.

Jak oświetlić basen bez reform budowlanych

Jak widzieliśmy, instalacja systemu oświetlenia w basenie, który został już zbudowany, jest kosztowna i naraża nas na ryzyko wystąpienia przecieków w przyszłości. Na szczęście w Ledkia oferujemy Państwu kilka alternatywnych sposobów oświetlenia basenu bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac budowlanych.

naświetlacze do oświetlenia basenu

Naświetlacze

To jest najprostsza alternatywa. Montaż naświetlacza LED jest szybki i łatwy. Ponadto możemy wybierać z szerokiej gamy mocy, temperatur barwowych, a nawet stosować reflektory RGB do wyświetlania kolorowych świateł na basenie.

Światło architektoniczne zintegrowane

Bardzo ciekawa alternatywa, jeśli nasz basen przylega, lub znajduje się bardzo blisko, domu lub innych elementów architektonicznych, takich jak pergole czy altany. W tym przypadku możemy zintegrować światło z pobliską konstrukcją tak, aby rzutowało w kierunku basenu.

Oświetlenie architektoniczne nad basen

W przypadku tej alternatywy może być konieczne wykonanie pewnych remontów, ale w żadnym wypadku nie będą konieczne reformy na basenie.

Światło pływające

Pływające lampy do basenów to oryginalne i zabawne punkty świetlne, które mogą przybierać różne kształty.

Zawsze, gdy umieszczamy lampy w pobliżu źródeł wody powinniśmy zwracać uwagę na ich współczynnik ochrony IP.

W naszym dziale mebli zewnętrznych LED można znaleźć na przykład zasobnik na wodę. Ta taca jest nie tylko przydatna, aby dodać odrobinę światła, ale także, aby cieszyć się napojami lub przekąskami podczas orzeźwiającej kąpieli.

Lampki na drzewko w pobliżu basenu

Światełka na drzewka

W podobny sposób jak w przypadku propozycji oświetlenia architektonicznego, tutaj wykorzystamy drzewo lub inny element roślinności ogrodu do umieszczenia lamp. Ta opcja, oprócz tego, że jest bardzo dekoracyjna, jest naprawdę wyjątkowa, jeśli chodzi o oświetlenie basenu i z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym.

Oświetlenie na obwodzie basenu

Wreszcie, możemy zainstalować reflektory podłogowe lub taśmy LED wzdłuż obwodu basenu. Ten rodzaj oświetlenia może również wymagać pewnych prac, ale w żadnym wypadku w miejscach, które będą pokryte wodą.

światła na obwodzie basenu

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć kilka z tych propozycji lub, jeśli nasz basen ma już światła wewnątrz, możemy ulepszyć efekt, aby dać mu charakteru. Możliwości są nieograniczone.