Jak zamontować downlight LED

Podobnie jak inne technologie mające zastosowanie w codziennym życiu ludzi, technologia LED ewoluuje i jest optymalizowana. Pojawienie się paneli LED downlight było rewolucją, jeśli chodzi o instalację punktów świetlnych w domu, ponieważ oferowały one doskonałą wydajność świetlną w porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami oświetleniowymi, takimi jak świetlówki lub lampy halogenowe. Oszczędność, wydajność i łatwość instalacji to wielkie zalety instalacji downlightu.

Rozważania przed instalacją downlightu

Zamierzamy zaoferować Ci prosty przewodnik, który pomoże Ci w instalacji już dość prostej, ale w której nigdy nie zaszkodzi mieć kilka porad, więc zaczniemy od wymienienia narzędzi, których będziemy potrzebować:

  • Pierwszą rzeczą, której potrzebujemy jest oczywiście nasza nowa płyta LED downlight, w efectoLED masz szeroki wybór rozmiarów, mocy i wykończeń.
  • Pamiętajmy, że pracujemy w instalacji sufitowej, więc musimy mieć bezpieczną i stabilną drabinę roboczą.
  • Jeśli zamierzamy wymienić sufit na downlight LED o tej samej wielkości, mamy tę przewagę, że w suficie jest już otwór, więc musimy tylko znać średnicę za pomocą taśmy mierniczej.
  • W przypadku, gdy nie ma wcześniejszego otworu, będziemy potrzebować akcesorium wiertniczego zwanego wycinakiem kołowym, który pozwoli nam wykonać idealne i regularne cięcie.
  • Potrzebny nam będzie również śrubokręt płaski, który posłuży do podłączenia przewodów sterownika do listwy zasilającej.
  • Jeśli przez właściwości poprzedniej instalacji konieczne jest zmniejszenie długości przewodów, użyjemy ściągacza do kabli.
  • Przy instalacji downlightu mamy do dyspozycji ściemniacze, które pomogą nam dostosować strumień świetlny do naszego gustu.

Jak zainstalować downlight

1. Odłączenie prądu elektrycznego

Pierwszym krokiem będzie odłączenie energii elektrycznej od naszej różnicy, aby móc bezpiecznie pracować. Pamiętajmy, że wyłączniki w pomieszczeniu, przecinają tylko przewód powrotny za to, co pozostawiają w napięciu przewód fazowy.

Krok 1. Odłącz zasilanie

2. Usunąć starą oprawę oświetleniową

Z pomocą drabiny usuwamy starą opraw ę z miejsca, w którym się znajduje i odłączamy ją od sieci. Musimy usunąć wszelkie elementy (transformator, reaktancję, itp…), które towarzyszyły poprzedniej oprawie sufitowej lub halogenowej, ponieważ nasz downlight posiada własny sterownik.

Krok 2. Usuń stary downlight

W przypadku, gdybyśmy musieli powiększyć otwór potrzebny do instalacji lub wykonać nowy, użylibyśmy wiertarki i jej akcesorium do wycinania okręgów, aby przewiercić sufit.

3. Podłączenie sterownika

Podłączamysterownik naszego nowego downlightu LED do instalacji elektrycznej. Pamiętajmy, że przewody fazowe są zazwyczaj brązowe, czarne lub szare, a przewody neutralne niebieskie (więcej informacji w naszym poście o kolorach przewodów elektrycznych).

Krok 3. Podłączenie sterownika LED

Podłączony Driver do prądu, wykonujemy połączenie z płytką LED Downlight. Teraz mamy już gotową instalację naszej płytki, pozostaje nam tylko ponownie podłączyć prąd i sprawdzić czy działa poprawnie.

4. Umieszczenie downlightu w suficie

Ostatnim krokiem jest osadzenie downlightu w suficie, w tym celu zaginamy boczne wypustki płytki, tak aby przeszły przez otwór. Po zamontowaniu downlightu zakładki będą ukryte i będą dociskać sufit, aby utrzymać płytę na miejscu.

Krok 4. Zamontuj nowy downlight

Jak widać, bardzo łatwo jest cieszyć się zaletami paneli LED downlight, dzięki łatwości ich montażu. Bądź na bieżąco z naszym blogiem o oświetleniu, aby odkryć nowe wskazówki, jak w pełni wykorzystać oświetlenie LED.