Rodzaje diod istniejących na rynku

Diody LED są z nami już od dłuższego czasu, stanowiąc część codziennego życia w domu i w pracy. Od najnowszych innowacji w oprawach przemysłowych do lampek kontrolnych czy w urządzeniach domowych i maszynach, diody LED dostosowują się do potrzeb każdego produktu, z tego powodu istnieją różne rodzaje diod LED, czy znasz je wszystkie?

Rodzaje LED

Możemy rozróżnić cztery podstawowe rodzaje LED:

 • LED DIP (Dual In-Line Package)
 • LED SMD (Surface Mounted Diode)
 • LED COB (Chip on Board)
 • MicroLED

Każda z nich jest opisana bardziej szczegółowo poniżej.

Dioda LED DIP

Diody LED DIP (Dual In-Line Package) są tradycyjnymi diodami LED i to właśnie o nich myśli większość ludzi pytanych o diody LED. Ich konstrukcja składa się z diody umieszczonej w przezroczystej obudowie z twardego plastiku, z której wystają dwa równoległe piny połączeniowe. Kolor tej obudowy decyduje o świetle emitowanym przez diodę LED.

Dioda LED DIP

Chociaż diody DIP są nadal używane, ich niska wydajność świetlna (4 lumeny na diodę LED) w porównaniu z najnowszymi diodami LED oznacza, że są one szerzej stosowane jako lampki kontrolne w różnych produktach elektronicznych.

Dioda LED SMD

SMD to skrót od „Surface Mounted Diode” i w tym wariancie dioda jest zamknięta w półsztywnej żywicy, która jest przylutowana do powierzchni obwodu. Są one znacznie mniejsze i bardziej wydajne niż oryginalne układy DIP.

Dioda LED SMD

Rozwój diod SMD był wielkim przełomem w technologii LED, umożliwiając umieszczenie 3 diod na jednym chipie. Pamiętajmy, że do tej pory jednym ze sposobów uzyskania białego światła było połączenie 3 kolorów podstawowych: czerwonego, zielonego i niebieskiego, stąd tak ważne jest to przełomowe odkrycie. Dzięki tej kombinacji można uzyskać do 16 milionów różnych kolorów.

Innym sposobem na uzyskanie białego światła jest pokrycie chipa warstwą luminoforu, który pochłania światło niebieskie, stąd charakterystyczny żółty kolor. Gęstość tej warstwy decyduje o temperaturze barwowej chipa SMD.

Pod względem wydajności i funkcji:

 • Diody SMD wytwarzają od 60 do 80 lumenów na wat, co jest znacznie wyższą wydajnością niż wcześniejsze chipy DIP, dzięki czemu są najczęściej stosowanymi chipami w taśmach LED i downlightach.
 • Emitują one światło jednokierunkowe, ale dzięki temu, że można je rozprowadzić na całej powierzchni, możliwe jest uzyskanie kąta otwarcia 360º.
 • Kolejną pozytywną cechą jest współczynnik CRI (Colour Rendering Index) wynoszący 80%, dający wierne odwzorowanie kolorów.
 • Jedną z wad SMD jest temperatura, jaką wytwarzają na styku układu scalonego z płytką, co sprawia, że nie nadają się one do pracy ciągłej.

Dioda LED COB

Diody LED COB (Chip on Board) są jednym z najnowszych osiągnięć w rozwoju oświetlenia LED, a ich konstrukcja opiera się na umieszczeniu kilku diod LED w tym samym opakowaniu, co zmniejsza koszty produkcji nawet o 20% w porównaniu z układami SMD.

Dioda LED COB

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zastosowań diod COB jest ich użycie w małych urządzeniach, takich jak telefony komórkowe czy aparaty fotograficzne, ponieważ generują one dużą ilość lumenów przy bardzo małej ilości energii, idealnej dla lamp błyskowych w tych urządzeniach.

Jeśli chodzi o wydajność i funkcje, zwracamy uwagę na:

 • Oferują strumień świetlny, który może przekroczyć 120 lumenów na wat.
 • Pomimo koncentracji diod i zapewnianego przez nie strumienia świetlnego, konstrukcja COB pozwala na efektywne odprowadzanie ciepła i dlatego jest przeznaczona do opraw, które muszą być włączone przez długi okres czasu w ciągu dnia.
 • Kolejną zaletą pod względem trwałości jest zdolność do wytrzymywania zmian napięcia prądu elektrycznego.
 • Oferuje ona kąt otwarcia do 160º, emitując światło wielokierunkowe.

MicroLED

Technologia ta, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje szereg mikroskopijnych diod LED do zdefiniowania np. piksela. Ten typ chipa LED staje się coraz bardziej popularny w projektowaniu płaskich wyświetlaczy, ponieważ jest pod wieloma względami lepszy od poprzedniej technologii.

Diody MicroLED zapewniają lepszy kontrast, niższy czas reakcji (opóźnienia) i wyższą efektywność energetyczną..

Oprócz tych rozwiązań ukierunkowanych na oświetlenie, istnieją inne rodzaje projektów i zastosowań opartych na technologii LED, począwszy od produktów elektronicznych, takich jak telewizory, gadżety czy telefony komórkowe, aż po branżę modową.

W Ledkia jesteśmy pewni, że technologia LED będzie nadal ewoluować, a my wraz z nią i będziemy gotowi zaoferować Państwu zawsze najlepsze rozwiązania oświetleniowe LED.