Drivery są technologicznym i wydajnym odpowiednikiem starych stateczników stosowanych w świetlówkach i przetwarzają prąd zmienny z sieci na prąd stały odpowiedni dla opraw oświetleniowych. W ten sposób dioda LED jest chroniona przed wahaniami napięcia sieciowego i innymi wahaniami zasilania, które mogłyby uszkodzić oprawę.
Przy poprzednich okazjach komentowaliśmy już szerzej znaczenie sterownika w oświetleniu LED i rozróżnialiśmy sterownik zewnętrzny i zintegrowany. W tym przypadku ustalimy dwa rodzaje driverów w zależności od sposobu zasilania diody LED. Rozróżnimy zatem driver stałoprądowy i driver stałonapięciowy.
Sterowniki stałoprądowe
Cechą charakterystyczną diod LED jest występowanie wykładniczej zależności pomiędzy napięciem stałym a prądem płynącym przez diodę. W zależności od modelu, zmiana napięcia o zaledwie 5% może podwoić prąd krążący.
Choć wyższy prąd zwiększa jasność diody LED, to ma również tendencję do jej przeciążania. Mamy więc sytuację, w której każde niewielkie wahanie napięcia wejściowego może podnieść prąd poza kontrolą. Powoduje to zwiększenie ciepła w diodzie LED, co drastycznie skraca jej żywotność. Maksymalny prąd, jaki może wytrzymać dioda LED, jest określany przez rezystancję termiczną pomiędzy punktami styku diody i otoczenia. Ma to kluczowe znaczenie przy projektowaniu produktu końcowego, gdzie celem jest minimalizacja oporu cieplnego, optymalizacja jego żywotności i właściwości optycznych. Z tego powodu zastosowanie sterownika o stałym prądzie jest najlepszym rozwiązaniem do zasilania diody LED o dużej mocy.
Sterowniki stałonapięciowe
Jeśli zasilanie diody LED przy stałym poziomie prądu jest najlepszą opcją, dlaczego potrzebujesz sterowników stałego napięcia? Otóż dlatego, że w rzeczywistych aplikacjach stosuje się układy integrujące kilka diod LED i nie jest możliwe zasilanie każdej z nich niezależnie.
Do projektowania opraw wykorzystuje się tablice lub matryce diod LED, które zawierają niezbędną elektronikę do równoważenia poziomów prądu pomiędzy jej elementami. W ten sposób konieczne jest jedynie zapewnienie poziomu napięcia wymaganego do idealnego działania obwodu.
Zalety
Sterownik o stałym natężeniu wyróżnia się pod względem zapewnienia integralności diody LED i zapewnienia bardziej spójnego natężenia światła.
Z kolei zastosowanie sterownika stałego napięcia jest bardzo przydatne przy projektowaniu i instalacji rozwiązań oświetleniowych i jest bardziej ekonomiczne w zastosowaniach na dużą skalę.