Oświetlenie LED: teraźniejszość i przyszłość oświetlenia

Oświetlenie LED jest rodzajem światła, które pojawiło się jako pośredni krok pomiędzy tradycyjnymi i energooszczędnymi żarówkami. Jest to bardziej zaawansowana technologia, która ma być światłem przyszłości.

Oprócz korzyści ekonomicznych, jakie oferuje, oświetlenie LED odgrywa również rolę przyjazną dla środowiska, ponieważ pozwala zaoszczędzić znacznie więcej energii i jest nietoksyczne.

Co jest takiego szczególnego w oświetleniu LED?

Ten system oświetlenia LED składa się z diody lub małego urządzenia powlekanego tworzywem sztucznym z półprzewodnikowym „drutem” wewnątrz, który po podłączeniu prądu elektrycznego emituje światło o określonym kolorze. Kolor ten zależy od materiału, z którego jest wykonany. Do tej pory istniały kolory czerwony i niebieski, ale biały, znacznie nowszy, nie został uzyskany.

Skrót LED oznacza 'Light Emitting Diode’.

Choć wydaje się, że jest to najnowsza technologia, (biała dioda LED jest wprowadzana na rynek od 1997 roku), pierwotny pomysł tego oświetlenia ma ponad 100 lat. Od kiedy oświetlenie LED pojawiło się w sklepach, jego cena została dostosowana tak, aby było coraz bardziej przystępne cenowo i o wiele bardziej wydajne niż inne źródła światła, dzięki czemu szybko się amortyzuje.

Technologia LED

Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, dioda LED to nic innego jak półprzewodnik. Dlatego technologia LED polega na łączeniu materiałów o specjalnych właściwościach, które są zdolne do przewodzenia prądu. Po przyłożeniu napięcia lub napięcia do końcówek LED, elektrony ze źródła zasilania prądem stałym (DC) zaczynają przepływać przez diodę. Nadmiar energii, który elektrony nabywają, aby móc przekroczyć potencjalną barierę, jest przekształcany w energię elektromagnetyczną, która w tym właśnie momencie jest uwalniana w postaci fotonu światła. W zależności od materiału półprzewodnikowego, światło może być zielone, niebieskie, podczerwone, ultrafioletowe, itp.

Kolorowe oświetlenie LED

Wiemy o oświetleniu LED jeszcze zanim się o tym dowiemy. Pierwszy kontakt z diodami LED nastąpił przez czerwone i zielone wskaźniki włączania/wyłączania, a później przez diodę podczerwieni dla pilotów.

Kolor światła diody LED zmienia się w zależności od materiału lub półprzewodnikowego „drutu”, który emituje światło, gdy przepływa przez niego prąd. W zależności od wybranego materiału półprzewodnikowego (gal, ind, aluminium…), oświetlenie może być czerwone, niebieskie, zielone, bursztynowe, pomarańczowe lub cyjanowe. Białe światło uzyskuje się umieszczając razem czerwone, niebieskie i zielone diody LED (co może powodować dziwne efekty w cieniu) lub dodając luminofory zamieniające błękit na białe światło, podobnie jak to się robi w świetlówkach.

Zastosowanie oświetlenia LED

Dziś światła LED znajdują się wszędzie, zarówno w domach, jak i w oświetleniu ulicznym. Oświetlenie LED znalazło również swoje miejsce w takich branżach jak przemysł samochodowy i reklamowy, gdzie może być stosowane w bardzo wszechstronny i efektywny sposób.

Dlaczego oświetlenie LED jest oświetleniem przyszłości

Pomimo tego, że przy zakupie materiału LED jest on nieco droższy od innych rodzajów oświetlenia energooszczędnego, takich jak halogeny i świetlówki, oświetlenie LED jest coraz częściej preferowane zarówno przez profesjonalistów, jak i użytkowników.

Obecnie jest to kandydat do dalszego rozwoju w celu ulepszenia obecnej wersji, którą znamy i która została wybrana z tych powodów:

  • Technologia LED zużywa znacznie mniej energii niż inne energooszczędne źródła światła. W porównaniu z tymi trzema energooszczędnymi rodzajami oświetlenia oszczędność może sięgać nawet 90%. A dobra wiadomość jest taka, że będą one nadal pracować, aby ta różnica była jeszcze większa.
  • Żarówki, lampy i inne materiały oświetleniowe LED mają średnią żywotność od 20.000 do 50.000 godzin, w zależności od jakości lamp i ich diod LED. W zależności od jakości żarówek i ich diod LED, ich żywotność wynosi 8 lat, jeśli są utrzymywane przez około 2 godziny dziennie.
  • Oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska. Od 2012 r., kiedy żarówki przestały być produkowane ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń, diody LED są „najbardziej ekologiczną” opcją, ponieważ nie zawierają rtęci ani innych materiałów zanieczyszczających środowisko, a także nie emitują promieniowania UV ani podczerwonego.
  • Diody LED zapalają się szybciej niż żarówki lub światła halogenowe. Ponadto można je włączać i wyłączać tyle razy, ile jest to konieczne, bez zmniejszania ich żywotności.
  • Materiał oświetleniowy LED jest doskonale odporny na wibracje i wstrząsy dzięki swojej strukturze w formacie półprzewodnikowym. W odróżnieniu od innych technologii będą one nadal działać nawet w przypadku uszkodzenia plastikowej obudowy, która je chroni.
  • Światło LED jest jednolite i nie wytwarza cieni w oświetlonym obszarze. Ponadto ma różne kolory i może być dostosowane do potrzeb otoczenia, np. białe światło zmienia się od czysto białego do cieplejszego.
  • Możliwość integracji oświetlenia LED w dowolnym środowisku, dzięki niewielkim rozmiarom i niskiej temperaturze, pozwala na zaprojektowanie przestrzeni o różnych punktach i wariantach oświetlenia w tym samym miejscu. Ponadto, podobnie jak w CFL, w niektórych modelach oświetlenia LED istnieje możliwość regulacji natężenia oświetlenia elektrycznego, co stanowi bardzo przydatną opcję do tworzenia dynamicznych środowisk.
  • Oświetlenie LED ma więcej lumenów i mniejsze zużycie na cm2 niż świetlówki i halogeny.

Technologia LED ma wiele zalet, szczególnie ze względu na swoją długą żywotność i atrakcyjny wygląd, a także wiele możliwości zastosowania, które oferuje. Wszystkie te właściwości i korzyści wzmacniają ideę, że diody LED są oświetleniem przyszłości, chociaż już dziś istnieje potrzeba działań komunikacyjnych, aby zademonstrować te zalety w porównaniu z innymi rodzajami oświetlenia konwencjonalnego.

Czy dodalibyście Państwo jeszcze jakieś inne zalety?