Co to jest starter fluorescencyjny i jak działa?

Starter fluorescencyjny to małe urządzenie stosowane w niektórych typach oświetlenia, zwłaszcza w lampach fluorescencyjnych. Zwykle składa się on z małego szklanego pojemnika z gazem argonowym w środku i folii bimetalowej.

Zasadniczo zapłonnik fluorescencyjny generuje wyładowanie wystarczające do „aktywacji” gazu wewnątrz lampy, co powoduje jej zapłon. Przyjrzyjmy się bliżej, jak przebiega ten proces.

Jak działa starter w świetlówce

Można powiedzieć, że starter w świetlówce to po prostu wyłącznik termiczny. Po wciśnięciu wtyczki i umożliwieniu przepływu prądu, dociera on do rurki przez statecznik i sam rozrusznik.

W probówce obwód jest zamknięty przez żarniki. W tym momencie zapłonnik zachowuje się jak otwarty wyłącznik i dlatego prąd płynący przez obwód jest bardzo mały.

Napięcie powoduje wzrost temperatury wewnątrz startera, co powoduje wygięcie styków bimetalicznych (mają one różne współczynniki rozszerzalności) i zamknięcie obwodu, co powoduje wzrost prądu w żarnikach rurowych, które po osiągnięciu punktu żarzenia wzbudzają otaczający je gaz.

Schemat świetlówki dławikowej

Następnie temperatura startera zaczyna spadać, ponieważ gaz wewnątrz startera nie jest już zjonizowany, co powoduje ponowne rozdzielenie folii bimetalicznych. Powoduje to skok napięcia wystarczająco duży, aby zjonizować gaz znajdujący się w świetlówce.

W tym momencie starter pozostaje otwarty, a statecznik działa jako ogranicznik prądu, zapobiegając przedwczesnemu przepaleniu świetlówki.

Elementy startera fluorescencyjnego

Jest to bardzo proste urządzenie elektryczne. W rzeczywistości w większości przypadków składa się on z dwóch elementów: szklanej kapsuły wypełnionej gazem i kondensatora, połączonych równolegle.

Jak pokazano na rysunku, szklana ampułka zawiera płytkę bimetalową, która umożliwia działanie całego zespołu i jest zwykle wypełniona argonem lub neonem.

Elementy startera

Z drugiej strony znajduje się kondensator, który działa jako filtr częstotliwości radiowych. Jego głównym zadaniem jest pochłanianie szumu elektrycznego generowanego przez wyładowania na elektrodach w celu wyeliminowania zakłóceń radiowych, które mogłyby wpływać na inne urządzenia elektroniczne. Tłumi również początkowe skoki napięcia i rozkłada je w czasie, dzięki czemu układ zapłonowy jest bardziej niezawodny i trwały.

Rodzaje starterów

Rodzaj potrzebnego startera zależy od mocy świetlówki. Chociaż nomenklatura może się różnić w zależności od producenta, główne typy starterów do świetlówek to:

  • Starter S2 o FS-22: używana jest świetlówka o mocy pomiędzy 4 y 22W.
  • Starter S1 o FS-11: do świetlówka 4 y 65W.
  • Starter S16: na świetlówki 70 do 125W.

Świetlówki fluerescencyjne bez startera

Chociaż wielu osobom nie są one znane, istnieją bardziej nowoczesne modele lamp, które nie wymagają rozrusznika. Najbardziej powszechne są te, które wykorzystują stateczniki elektroniczne.

Jeśli świetlówka jest zimna, do odparowania skondensowanej w niej rtęci potrzebny jest impuls wysokiego napięcia. Na tej zasadzie opierają się stateczniki elektroniczne, które w większości przypadków zawierają transformator wysokiej częstotliwości i tranzystor. W ten sposób to samo urządzenie służy jako rozrusznik i ogranicznik prądu.

Czym realnie są startery LED?

W świetlówkach LED można znaleźć element podobny z wyglądu do startera, który często nazywany jest starterem LED.

Świetlówka LED z zapłonnikiem może być ciekawym rozwiązaniem, jeśli trzeba szybko zainstalować lampę, a nie chce się lub nie można przerobić oprawki świetlówki i usunąć statecznika. Krótko mówiąc, dzięki temu lampy LED są kompatybilne z istniejącymi instalacjami. Wystarczy wymienić starą świetlówkę na nową i włożyć rozrusznik w miejsce startea.

Starter świetlówki LED

W każdym razie w Ledkia zawsze zalecamy wyeliminowanie wszystkich zbędnych elementów, takich jak statecznik, co pozwala uzyskać jeszcze większe oszczędności. W naszej instrukcji montażu rurki LED znajdziesz krok po kroku, jak to zrobić w prosty sposób.

Obecnie wiemy, że w oświetleniu fluorescencyjnym starter jest kluczowym elementem, do którego zwykle nie przywiązuje się takiej wagi, na jaką zasługuje. Zwykle uważany za element jedynie pomocniczy, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i trwałości świetlówek.