Oświetlenie LED: teraźniejszość i przyszłość oświetlenia

Oświetlenie LED to rodzaj światła, który pojawił się jako pośredni krok między tradycyjnymi żarówkami a żarówkami energooszczędnymi. Jest to bardziej zaawansowana technologia, która ma być światłem przyszłości.

Oprócz korzyści ekonomicznych, jakie oferuje, oświetlenie LED odgrywa również rolę odpowiedzialną za środowisko, ponieważ oszczędza znacznie więcej energii i jest nietoksyczne.

Co jest takiego wyjątkowego w oświetleniu LED?

Oświetlenie LED składa się z diody lub małego urządzenia pokrytego tworzywem sztucznym z półprzewodnikowym „drutem” wewnątrz, który po przyłożeniu prądu elektrycznego emituje światło o określonym kolorze. Kolor ten zależy od materiału, z którego jest wykonany. Do tej pory dostępne były kolory czerwony i niebieski, ale nie udało się uzyskać znacznie nowszego koloru białego.

LED to skrót od Light Emitting Diode.

Chociaż wydaje się, że jest to najnowsza technologia (białe diody LED są dostępne na rynku od 1997 roku), oryginalny pomysł na to oświetlenie ma ponad 100 lat. Odkąd oświetlenie LED trafiło do sklepów, jego cena została dostosowana tak, aby było coraz bardziej przystępne cenowo i znacznie bardziej wydajne niż inne źródła światła, co sprawia, że można je szybko zamortyzować.

Technologia LED

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dioda LED to nic innego jak półprzewodnik. Dlatego technologia LED polega na łączeniu materiałów o specjalnych właściwościach, które są w stanie przewodzić prąd. Kiedy przykładamy napięcie lub napięcie do końców diody LED, elektrony z zasilania prądem stałym (DC) zaczynają przepływać przez diodę. Nadwyżka energii, którą elektrony uzyskują, aby przekroczyć barierę potencjału, jest przekształcana w energię elektromagnetyczną, która jest uwalniana w tym samym momencie w postaci fotonu światła. W zależności od materiału półprzewodnikowego, światło może być zielone, niebieskie, podczerwone, ultrafioletowe itp.

Kolorowe oświetlenie LED

Oświetlenie LED jest nam znane jeszcze zanim dowiedzieliśmy się o jego istnieniu. Pierwszym kontaktem z oświetleniem LED były czerwone i zielone wskaźniki włączania/wyłączania, a później diody podczerwieni do pilotów zdalnego sterowania.

Kolor światła LED różni się w zależności od materiału półprzewodnikowego lub „drutu”, który emituje światło, gdy przepływa przez niego prąd. W zależności od wybranego materiału półprzewodnikowego (gal, ind, aluminium…), oświetlenie może być czerwone, niebieskie, zielone, bursztynowe, pomarańczowe lub cyjanowe. Białe światło uzyskuje się poprzez umieszczenie czerwonych, niebieskich i zielonych diod LED razem (co może powodować dziwne efekty cienia) lub poprzez dodanie luminoforów w celu przekształcenia niebieskiego w białe światło, podobnie jak w przypadku lamp fluorescencyjnych.

Zastosowania oświetlenia LED

Obecnie oświetlenie LED można znaleźć wszędzie, zarówno w domach, jak i w oświetleniu ulicznym. Oświetlenie LED zdołało również znaleźć swoje miejsce w sektorach takich jak przemysł motoryzacyjny i reklama, gdzie może być wykorzystywane w bardzo wszechstronny i wydajny sposób.

Dlaczego oświetlenie LED jest oświetleniem przyszłości

Pomimo faktu, że przy zakupie materiału LED jest on nieco droższy niż inne rodzaje energooszczędnego oświetlenia, takie jak halogenowe i fluorescencyjne, oświetlenie LED jest coraz częściej preferowane zarówno przez profesjonalistów, jak i użytkowników.

Obecnie jest to kandydat do dalszej ewolucji w celu ulepszenia obecnej wersji, którą znamy i jest wybierana z tych powodów:

  • Technologia LED zużywa znacznie mniej niż inne energooszczędne źródła światła. Oszczędności mogą sięgać nawet 90% w porównaniu z tymi trzema energooszczędnymi typami oświetlenia. A dobrą wiadomością jest to, że nadal będą pracować nad tym, aby ta różnica była jeszcze większa.
  • Żarówki LED, rury i inne materiały oświetleniowe mają średnią żywotność od 20 000 do 50 000 godzin, w zależności od jakości żarówek i ich diod LED. Odpowiada to jednak 8 latom eksploatacji przy utrzymaniu przez około 2 godziny dziennie.
  • Oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska. Od 2012 roku, kiedy to zaprzestano produkcji żarówek żarowych ze względu na ich wysoki poziom zanieczyszczenia, diody LED są „bardziej ekologiczną” opcją, ponieważ nie zawierają rtęci ani innych materiałów zanieczyszczających, a także nie emitują promieni UV ani podczerwonych.
  • Diody LED świecą szybciej niż żarówki żarowe lub halogenowe. Ponadto można je włączać i wyłączać tak często, jak to konieczne, bez skracania ich żywotności.
  • Materiał oświetleniowy LED jest w stanie doskonale wytrzymać wibracje i wstrząsy dzięki swojej półprzewodnikowej strukturze. W przeciwieństwie do innych technologii, diody LED będą nadal działać, nawet jeśli plastikowa obudowa je chroniąca zostanie uszkodzona.
  • Światło LED jest jednolite i nie tworzy cieni w oświetlanym obszarze. Ponadto ma różne kolory i można je dostosować do potrzeb otoczenia, na przykład białe światło waha się od czystej bieli do cieplejszej bieli.
  • Możliwość integracji oferowana przez oświetlenie LED w każdym środowisku, dzięki jego kompaktowym rozmiarom i niskiej temperaturze, pozwala na zaprojektowanie przestrzeni z różnymi punktami i odmianami światła w tym samym miejscu. Ponadto, podobnie jak w przypadku CFL, w niektórych modelach oświetlenia LED istnieje możliwość regulacji natężenia elektrycznego, co jest bardzo przydatną opcją do tworzenia dynamicznych środowisk.
  • Oświetlenie LED ma więcej lumenów i mniejsze zużycie na cm2 niż świetlówki i halogeny.

Technologia LED ma wiele zalet, w szczególności długą żywotność i atrakcyjny wygląd, a także wiele możliwości zastosowania. Wszystkie te właściwości i zalety wzmacniają przekonanie, że diody LED są oświetleniem przyszłości, choć nawet dziś istnieje potrzeba pracy komunikacyjnej, aby wykazać te zalety w porównaniu z innymi rodzajami konwencjonalnego oświetlenia.

Czy mógłbyś dodać jakieś inne zalety?