Oszczędności w oświetleniu hotelowym dzięki diodom LED

Dla hotelu oświetlenie jest nie tylko podstawowym elementem rozwoju jego codziennej działalności, ale także najważniejszym elementem pod względem zużycia energii elektrycznej.

Oświetlenie w hotelu może odpowiadać nawet za 18% całkowitej zużywanej energii i około 40% zużycia energii elektrycznej.

Każdy krok podjęty w celu poprawy wydajności różnych systemów oświetleniowych w hotelu będzie oznaczał znaczną redukcję kosztów operacyjnych bez uszczerbku dla jakości i komfortu wymaganego w tego typu przestrzeni. Główne punkty, w których możemy zoptymalizować oświetlenie to:

  • Wykorzystanie bardziej wydajnych komponentów.
  • Integracja systemów sterowania.
  • Wykorzystanie naturalnego światła.

Oczywiście naturalne światło może być wykorzystywane w większym lub mniejszym stopniu, w zależności od charakterystyki konstrukcyjnej hotelu. Z tego powodu skupimy się na wydajności i systemach sterowania, elementach, na których możemy działać we wszystkich przypadkach.

Zanim przejdziemy do szczegółowych działań mających na celu zmniejszenie kosztów oświetlenia w hotelach, ważne jest, aby wziąć pod uwagę poziomy oświetlenia wymagane dla każdej przestrzeni w zależności od wykonywanych czynności.

Poziomy oświetlenia dla hoteli według pomieszczeń

Poniżej znajduje się tabela z głównymi pomieszczeniami i najczęściej używanymi obszarami. Należy pamiętać, że są one mierzone w luksach.

Zalecane poziomy oświetlenia w hotelach
PokójOświetlenie w luksachPoziom pomiaru
Na zewnątrz
Dostęp10-15Podłoże
Parking3-5Grunt
Ogród25-100Piętro
Hall
Ogólne150-2001m
Recepcja300-5001m
Korytarze i schody
W ciągu dnia150-2001m
Noc75-1501m
Pokoje
Ogólne50-100Podłoga
Łóżko z zagłówkiem150-300Lampka do czytania
Łazienki
Ogólne100Podłoga
Lustra200Wysokość twarzy
Bar / Restauracja
Bar150-200Bar
Restauracja150-300Stół
Sale spotkań, sale konferencyjne itp.
Sale konferencyjne150-300Piętro
Biura400Tabela

Musimy wziąć pod uwagę, że oświetlenie dzieli się na trzy główne poziomy: oświetlenie ogólne, dekoracyjne i robocze. Oświetlenie ogólne powinno być uzupełnione pomocniczym oświetleniem roboczym w obszarach, w których wymaga tego wykonywana działalność, co omówiliśmy szczegółowo, gdy mówiliśmy o oświetleniu biznesowym.

Jak zmniejszyć koszty oświetlenia w hotelu

Jak wskazaliśmy powyżej, skupimy się na dwóch głównych punktach, w których możemy działać: wydajności samych opraw oświetleniowych oraz zastosowaniu systemów sterowania i automatyki.

Zmiana obecnego oświetlenia na LED

Jest to bez wątpienia pierwszy krok, jaki powinniśmy podjąć. Oświetlenie LED jest znacznie bardziej wydajne niż jakakolwiek inna technologia, nawet ta energooszczędna.

Porównanie oświetlenia fluorescencyjnego i LED
Dwie świetlówki z konwencjonalnym statecznikiemDwie świetlówki ze statecznikiem elektronicznymDwie świetlówki LED T8 zasilane bezpośrednio napięciem 220V
ZużycieZużycieZużycie
Lampy (2x58W) 116W
Conv. Statecznik 30 W
Łącznie 146 W
Lampy (2x51W) 116W
Balast Elec. 11W
Razem 113W
Świetlówki T8 (2x24W) 16W
Razem 48W
Uzyskane oszczędności23%67%

W tym przykładzie zastosowaliśmy świetlówkę LED T8 z podłączeniem do bocznika, który nie wymaga żadnego transformatora ani statecznika, co jeszcze bardziej optymalizuje zużycie energii elektrycznej.

Uzyskane oszczędności i okresy zwrotu

Oczywiste jest, że oszczędności uzyskane dzięki LED z nawiązką rekompensują inwestycję, która w tym małym przykładzie nie osiągnęła 18 €. Zobaczmy, jakie byłyby oszczędności w ciągu jednego roku.

Pierwotne zużycie146W
Zużycie LED48W
€ za Kwh0.1421€
Godziny codziennego użytkowania8h
Pierwotny koszt roczny60.58€
Roczny koszt LED19.92€
Roczne oszczędności40.66€

Musimy wziąć pod uwagę, że w hotelu prawdopodobnie są punkty świetlne, które działają dłużej niż 8 godzin dziennie, więc oszczędności byłyby większe. Jednocześnie, jeśli posiadamy oświetlenie halogenowe lub żarowe, oszczędności energii elektrycznej w hotelu gwałtownie rosną.

Zmieniając nasze oświetlenie o niskim zużyciu energii na LED, odzyskujemy inwestycję w ciągu zaledwie 6 miesięcy.

Należy zauważyć, że oświetlenie LED prawie nie emituje ciepła, dzięki czemu w pokojach jest chłodniej, szczególnie latem. Czynnik ten może zmniejszyć koszty chłodzenia w miesiącach letnich.

Ściemnianie i automatyzacja

Gdy już zmodernizowaliśmy oświetlenie w naszym hotelu i cieszymy się wszystkimi zaletami, jakie oferuje technologia LED. Możemy pójść o krok dalej w optymalizacji i redukcji zużycia energii.

Nasze nowe żarówki i lampy LED już zużywają znacznie mniej energii niż różne elementy oświetlenia, które mieliśmy wcześniej, ale nic nie zużywa mniej niż żarówka, która jest wyłączona, gdy nie jest potrzebna.

Czujnik obecności PIR

Systemy kontroli obecności pozwalają nam włączać i wyłączać światła w dowolnej przestrzeni w zależności od obecności użytkowników w pomieszczeniu.

Rodzaje systemów sterowania i ściemniania

Istnieje kilka metod kontrolowania, kiedy oprawa oświetleniowa powinna być włączona lub wyłączona. Główne z nich to:

  • Systemy kontroli czasu wyłączniki czasowe
  • Systemy wykrywania obecności
  • Systemy ściemniania zmierzchowego
Wyłączniki czasowe i programatory

Elektryczny programator czasowy umożliwia działanie niektórych elementów tylko w określonych godzinach w ciągu dnia. Najpopularniejsze są te, które znajdziemy na klatkach schodowych niemal każdego budynku. Są one również wykorzystywane do sterowania oczyszczaczami basenowymi lub systemami nawadniania.

Tego typu programatory mogą być bardzo przydatne do sterowania oświetleniem pomieszczeń o określonym harmonogramie użytkowania.

zegar analogowy
Czujniki obecności

Używając czujnika obecności zapewniamy, że światła w przestrzeni będą włączane tylko wtedy, gdy ktoś jest obecny. Wykorzystują one czujniki ruchu z technologią radarową lub podczerwieni, aby wiedzieć, czy ktoś jest w pomieszczeniu i włączyć światła.

Ich głównym zastosowaniem są parkingi, łazienki, ogrody i tarasy, korytarze lub klatki schodowe. Ogólnie rzecz biorąc, obszary przejścia lub miejsca, w których łatwo jest pozostawić włączone światło.

Czujniki zmierzchu

Czujnik zmierzchowy umożliwia dostosowanie poziomu oświetlenia do ilości światła naturalnego. W ten sposób poziom oświetlenia jest zawsze utrzymywany na stałym poziomie. Ponadto, jak widzieliśmy przy innych okazjach, oprawa, która jest przyciemniona poniżej swojej maksymalnej wydajności, zużywa mniej energii.

Jak widać, koszty oświetlenia są jedną z najważniejszych pozycji w hotelach, a ich redukcja oznacza jedynie inwestycję, która zwraca się w bardzo krótkim czasie.