Wskazówki dotyczące montażu taśm LED jednokolorowych i taśm LED RGB/RGBW

W naszym blogu w sekcji poświęconej dekoracji przedstawiliśmy kilka pomysłów na możliwości, jakie dają taśmy LED. Jest to bardzo wszechstronne, użyteczne i zabawne oświetlenie, które otworzyło świat możliwości w zakresie oświetlenia. Poniżej dzielimy się kilkoma wskazówkami jak zainstalować taśmy LED 12V jednokolorowe lub RGB/RGBW oraz jak obliczyć zasilacz jaki potrzebujemy do ich zasilania.

Główną zaletą taśm LED jest to, że możemy je zamontować sami, jeśli wiemy jak. Kolejną zaletą taśm LED jest to, że możemy je przycinać na konkretny wymiar lub przy użyciu odpowiednich akcesoriów możemy łączyć kilka taśm ze sobą lub tworzyć narożniki i zaokrąglenia.

Taśma led 5m 36w i 30led/m z transfomatorem
Taśma led 5m 36w i 30led/m z transfomatorem

Jakie rodzaje taśm możemy znaleźć?

Taśmy LED dostępne są w różnych napięciach, 12V i 220V z tą samą diodą SMD 5050 o tej samej wydajności, z bardzo niewielkimi różnicami.

Różnice są następujące:

Taśmy LED 220V

  • Przez rodzaj izolacji są mniej elastyczne i mają większy rozmiar
  • Zyskujemy na łatwości montażu, gdyż taśma jest bezpośrednio podłączona do sieci.
  • Możemy podłączyć do 50 metrów taśmy, w zależności od rodzaju taśmy i zastosowanego prostownika.
  • Prostownik ma niewielkie wymiary
Taśma LED 220V DC SMD5050 60LED/m 1m z wtyczką
Taśma LED 220V DC SMD5050 60LED/m 1m

Taśma LED DC 12V/24v

  • Są niewielkich rozmiarów.
  • Łatwe w montażu, ponieważ zazwyczaj posiadają taśmę samoprzylepną.
  • Dostępne różne moce w zależności od liczby diod LED

Jak montować taśmy LED jednokolorowe i RGB/RGBW krok po kroku

Krok 1 – Wybór rodzaju taśmy do montażu.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to zdecydować, jaki rodzaj taśmy LED 12V zamierzasz zainstalować. Obecnie istnieją trzy rodzaje taśm: paski jednokolorowe, które emitują czyste białe światło, paski RGB, które mogą generować szeroką gamę kolorów łącząc czerwony, zielony i niebieski oraz taśmy RGBW, które łączą w sobie cechy dwóch poprzednich.

Krok 2 – Zmierzyć miejsce, w którym ma być umieszczona taśma i przyciąć potrzebną długość.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest zmierzenie długości, którą chcemy oświetlić, aby znać rozmiar potrzebnej nam taśmy LED i móc obliczyć moc zasilacza, którym będziemy zasilać naszą taśmę LED.

Krok 3 – Oczyścić powierzchnię, na której będzie montowana taśma.

Aby zapewnić trwałe przyleganie listwy do powierzchni montażowej, należy oczyścić to miejsce alkoholem, wilgotną szmatką lub wodą z mydłem.  Gdy powierzchnia jest całkowicie sucha, usuń samoprzylepny podkład z tyłu i przyklej go do wybranego miejsca.

Krok 4 – Podłączenie taśm do ściemniacza

Ten krok jest konieczny tylko w przypadku montażu taśm LED RGB/RGBW, gdyż to właśnie dzięki niemu możemy wybrać kolor światła emitowanego przez taśmę, lub jeśli chcemy regulować natężenie światła emitowanego przez jednokolorową taśmę ściemnialną, aby stworzyć różne nastroje w zależności od naszych potrzeb.

Krok 5 – Podłączenie zasilacza do sieci i do taśmy.

Aby nasza taśma LED działała, musimy podłączyć końcówkę taśmy LED do złącza, a to z kolei do zasilacza zgodnie z instrukcją wybranego przez nas zasilacza.

Gdy potrzebujemy przeciąć taśmę LED, musimy upewnić się, że robimy to w miejscach do tego wyznaczonych, zgodnie z modelem taśmy LED.

Taśma LED 12V, na której widzimy obszar przeznaczony do przecięcia taśmy.
Taśma LED 12V, na której widzimy obszar przeznaczony do przecięcia taśmy.

Szczegółowe podłączenie taśmy LED do zasilania

Aby zaczęła działać, musimy podłączyć końcówkę taśmy LED do złącza i kolejnie do transformatora. W tym celu należy podłączyć CZERWONY i CZARNY przewód taśmy do wyjścia transformatora w następujący sposób:

SIGNO + ó +V z przewodem CZERWONYM

SIGNO – ó –V z przewodem CZARNYM

W tym przypadku, ponieważ oparliśmy ten przykład na taśmach LED 12V, podłączamy transformator do sieci 220V AC (Faza, Neutralna i Uziemienie). W każdym razie można sprawdzić, jakie inne transfomatory mamy dostępne.

Jeśli jest to taśma RGB lub jednokolorowa z możliwością ściemniania, pomiędzy taśmą a transformatorem umieścimy STEROWNIK/ŚCIEMNIACZ, aby umożliwić wybór koloru/intensywności. Poniżej przedstawiamy przykładowy sposób montażu ściemniacza.

Podłączamy ściemniacz do taśmy
Podłączamy ściemniacz do taśmy
Podłączamy transformator
Podłączamy transformator
Teraz możemy regulować kolor i intensywność naszej taśmy.
Teraz możemy regulować kolor i intensywność naszej taśmy.

Pamiętaj, że w Ledkia mamy również zestawy taśm LED z wszystkimi komponentami gotowymi do montażu.

Jak obliczyć odpowiedni transformator dla taśmy LED 12/24V?

Wymagana moc z transformatora przy montażu taśm LED zależy od całkowitej mocy (W) odcinka, który zamierzamy zamontować, która będzie określona przez jego długość i ilość diod na metr, oraz od sprawności zasilacza, która określi rzeczywistą moc, jaką mamy do dyspozycji, aby zasilić taśmę.

Chociaż należy sprawdzać zużycie mocy taśmy, którą masz zamiar kupić, może się ona różnić w zależności od produktu, typowe zużycie prezentuje się, jak pokazano w tabeli poniżej::

Nº LED/mW/m taśmy
30 LED/m7.25 W/m
60 LED/m10 W/m
120 LED/m14 W/m

Do obliczeń wykorzystamy następujące równanie:

Pfte = L x Wm / Feff

Gdzie Pfte jest potrzebnym transformatorem, L jest długością taśmy, Wm jest watami na metr zużywanymi przez taśmę, a Feff jest wydajnością zasilacza.

Zatem jeśli mamy 8 metrów taśmy 30 LED/m i źródło o sprawności 85% (kolejny fakt do sprawdzenia na kupowanym produkcie) będziemy potrzebować: Pfte = 8 x 7,25 / 0,85 = 68,23 W. Następnie zainstalujemy źródło o mocy od razu wyższej, w naszym przypadku 75 W.

Transformator 36W 12V
Transformator 36W 12V

Jak podłączyć taśmę LED do 220V

Na koniec krótko wyjaśnimy, jak zainstalować taśmę pracującą pod napięciem 220VAC. Jak już wspomnieliśmy, tego typu produkt nie wymaga transformatora. Główne różnice i aspekty, które należy wziąć pod uwagę w odniesieniu do procesu opisanego dla taśm12V są następujące:

  1. Sprawdź, czy prostownik, który ma być użyty do podłączenia taśmy do sieci, jest w stanie obsłużyć jej długość, wymaganą dla danej instalacji.
  2. Wybierz odpowiedni typ prostownika/ściemniacza dla danego typu taśmy (jednokolorowa/RGB).
  3. Użyj odpowiedniego mocowania (taśma dwustronna, mocowania, itp.).

Oczywiście musimy wykonać wszystkie czynności związane z pomiarem i oczyszczeniem powierzchni montażowej oraz, co bardzo ważne, zawsze przecinać taśmę w miejscach do tego przeznaczonych.

Jak widzimy, montaż taśm LED jest bardzo prosty, jeśli zastosujemy się do tego małego przewodnika. Nie ma już żadnych wymówek, aby nie cieszyć się możliwościami dekoracyjnymi, jakie daje ten rodzaj oświetlenia LED!