Dlaczego LED się przepalają?

Prawda jest taka, że ściśle rzecz biorąc, diody LED nie są bezpiecznikami. Przynajmniej nie w takim sensie, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w przypadku żarówek żarnikowych. Oprawy LED z czasem stopniowo emitują mniej światła, o czym pisaliśmy w artykule o żywotności żarówki. Skoro więc dioda LED się nie przepala, to dlaczego te elementy oświetlenia ulegają awarii?

Dlaczego żarówka LED się przepala?

Jedną z głównych przyczyn zapalania się żarówek jest to, że technologia LED wymaga stałego napięcia, jeśli w jakimkolwiek momencie zostanie sprowokowany skok napięcia, spowoduje to wzrost temperatury diod w żarówce i w krótkim czasie dojdzie do jej zapalenia się lub awarii. Jednak nie jest to jedyny powód, żarówka, czy jakikolwiek inny typ oprawy oświetleniowej z technologią LED, może ulec awarii z różnych powodów, takich jak np:

  • Wada produktu: niewątpliwie najrzadszy przypadek. Może to być spowodowane jakimkolwiek drobnym błędem w procesie produkcyjnym, takim jak np. nieprawidłowe wykonanie jakiegoś wewnętrznego połączenia lub niewłaściwe nałożenie pasty termicznej pomiędzy diodami a radiatorem, powodujące nadmierną temperaturę, która może trwale uszkodzić żarówkę.
  • Nieodpowiednie zastosowanie: specyfikacje każdego produktu odpowiadają potrzebom konkretnego środowiska. Oświetlenie w centrum handlowym, które pozostaje włączone przez ponad dwanaście godzin, to nie to samo, co oświetlenie kuchni w domu. Często używamy produktów do rzeczy, które mogą przekraczać ich możliwości.
  • Przepięcia sieciowe: Diody LED potrzebują stałego napięcia do działania. Jeśli nastąpi skok napięcia, prąd przepływający przez diody wzrośnie, a one przegrzeją się i w krótkim czasie ulegną awarii.
  • Mieszanie oświetlenia w różnych technologiach: diody LED są bardzo wydajne, ale nie współgrają dobrze z innymi rodzajami oświetlenia, takimi jak świetlówki i podobne. Te ostatnie potrzebują wysokiego napięcia do rozruchu, a to przepięcie może wpłynąć na diody LED i drastycznie skrócić ich żywotność.
  • Przegrzanie: nie wszystkie diody LED są przeznaczone do pracy w zamkniętych oprawach oświetleniowych. W nich nie ma możliwości prawidłowej cyrkulacji powietrza, co powoduje wzrost temperatury wewnętrznej żarówki powyżej zalecanych wartości.
  • Problemy w instalacji: instalacja musi być w odpowiednim stanie, aby nie tylko elementy oświetlenia działały prawidłowo, ale również pozostałe urządzenia elektryczne. Głównymi problemami są często jakość okablowania, połączenia i brak uziemienia.

Jak przedłużyć żywotność diod LED?

Starając się unikać powyższych sytuacji, które mogą negatywnie wpłynąć na żywotność diody LED, uda nam się przedłużyć jej żywotność.

Przed zakupem należy zastanowić się, do czego będziemy używać danej oprawy. Na przykład w łazience możemy umieścić tradycyjny downlight lub taki, który został zaprojektowany specjalnie do tego typu pomieszczeń. Prawdopodobnie obie będą działać prawidłowo, ale w perspektywie średnioterminowej wilgoć i para wodna z prysznica wpłynie na konwencjonalną oprawę, która nie jest przygotowana do pracy w tego typu środowisku.

Aby uniknąć przepięć spowodowanych jakością zasilania lub czynnikami naturalnymi, takimi jak burza, w zależności od przypadku możemy zainstalować stałe lub przejściowe ochronniki przeciwprzepięciowe.

zabezpieczenie przeciwprzepięciowe
Ogranicznik przepięć jest zainstalowany w panelu sterowania.

W każdym układzie zapłonowym będziemy zwracać uwagę, aby nie mieszać LED-ów ze świetlówkami, w tym przypadku warto wymienić wszystkie żarówki lub żadnej.

Aby przedłużyć żywotność diody LED, należy uruchomić ją poniżej jej pojemności. Jeśli uruchomisz żarówkę na 70% jej maksymalnej jasności, będzie ona działać w niższej temperaturze, co przedłuży jej żywotność. Kiedy osiągnie koniec swojego cyklu życia, kiedy zacznie świecić na niższym poziomie, możemy włączyć go do pracy na 100% i znów będzie świecił prawidłowo. Jest to bardzo łatwe do osiągnięcia dzięki ściemnialnym diodom LED.

Jak już wiedzieliśmy światła LED są znacznie bardziej trwałe niż tradycyjne oświetlenie, ale wszyscy znamy przypadki żarówek, które mają bardzo krótką trwałość, a teraz możemy dowiedzieć się dlaczego. Jeśli kupujemy nasze oprawy LED od profesjonalistów, którzy oferują produkty z gwarancją, bardzo rzadko występują wady. Jeśli kilka z nich uległo awarii lub przepalają się z pewną częstotliwością, warto sprawdzić naszą instalację elektryczną.