Zamiana halogenów na LEDy

Jeśli zdecydujemy się na wymianę żarówek halogenowych na LED, staniemy przed kilkoma dylematami, z którymi musimy się zmierzyć: Czy wymieniać tylko żarówkę, czy całą oprawę? Jeśli zdecydujemy się na wymianę samych żarówek, to czy lepiej nadal używać żarówek G5.3 lub MR16, czy też przejść na żarówki GU10? W tym przypadku, będziemy mówić o opcjach, które mamy, gdy mamy zamiar wymienić tylko żarówki.

Dlaczego warto wymienić halogeny na diody LED??

Od 1 września 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz produkcji żarówek halogenowych, a po wyczerpaniu dostępnych zapasów żarówek, te tak popularne w ostatnich latach żarówki nie będą już dostępne w sprzedaży. Czas poszukać alternatywy, a najkorzystniejszą z nich jest oświetlenie LED.

Oświetlenie LED jest bardzo wydajne i nie zawiera takich substancji jak rtęć, która jest bardzo powszechna w świetlówkach energooszczędnych. Jeśli zdecydujemy się na wymianę żarówek halogenowych na LED przy zachowaniu lampy, mamy do wyboru dwie opcje wymiany: żarówki MR16 i GU10.

Jak zamienić halogen na LED

Wymiana naszych starych żarówek halogenowych na LED jest bardzo prosta. Generalnie można wyróżnić dwa przypadki: aktualne żarówki pracują przy napięciu 12V dc (prąd stały) lub przy napięciu 220V ac (prąd zmienny).

Przede wszystkim możemy:

  1. Bezpośrednio wymianić żarówki halogenowe 12V na żarówki LED, które działają również przy napięciu 12V DC.
  2. Usunąć, oprócz obecnej żarówki, statecznik lub transformator i zainstalować żarówki, które działają na 220V AC.

W drugim przypadku wystarczy wymiana żarówek.

Zamiana żarówek halogenowych na MR16

Proces wymiany jest tak prosty, jak wyjęcie jednej żarówki i włożenie drugiej. Ale jak większość łatwych rozwiązań, ma więcej wad niż zalet.

Zachowanie transformatorów 12V nie jest zalecane przy wymianie żarówek halogenowych na LED..

Nadal jesteśmy uzależnieni od transformatora, a ten zużywa energię, wytwarza ciepło i lekki dźwięk, który z czasem staje się coraz głośniejszy i bardzo irytujący. Jednocześnie, ponieważ obciążenie diod LED MR16 jest znacznie niższe niż obciążenie żarówek halogenowych, nowe żarówki mogą nie działać prawidłowo.

Zamiana halogenów na żarówki LED GU10

W tym przypadku zmiana wymaga nieco więcej pracy. Musimy usunąć transformatory, wymienić oprawki i zamontować nowe żarówki energooszczędne GU10. W ten sposób maksymalnie optymalizujemy zużycie energii przez instalację, całkowicie eliminujemy brzęczenie i zapewniamy, że nowe oświetlenie działa bez zarzutu.

Należy zaznaczyć, że jeśli wybierzemy tę drugą opcję, będziemy mieli do dyspozycji szerszą gamę żarówek. Dzięki temu będziemy mogli wybrać światło najlepiej odpowiadające naszym potrzebom.

Ceny za żarówki LED szybko się zwracają
Ceny za żarówki LED szybko się zwracają

Zamiana żarówek liniowych na LED

Jeśli chcemy unowocześnić typowe żarówki liniowe, bardzo popularne np. w lampach podłogowych, takie jak R7S, musimy zwrócić uwagę na długość żarówek. O ile nie wymienimy również oprawki (o ile sama lampa na to pozwala) możemy zastosować jedynie żarówki o tej samej długości co dotychczasowe, tak jak to się dzieje przy wymianie świetlówek na LED.

Ile można zaoszczędzić wymieniając halogeny na LED

Jeśli weźmiemy pod uwagę różnicę w zużyciu halogenów i ich transformatora w porównaniu do LED-ów, to zmiana jest już bardzo opłacalna. Jako przykładem, posłużmy się pomieszczeniem, w którym zainstalowano cztery halogeny, typowe 50W. W tym przypadku pobór mocy zestawu żarówka-transformator wynosi około 65W, czyli łącznie 260W. Możemy wymienić te halogeny na 7W GU10 LED, które będą miały podobną wydajność, a zużycie zmniejszymy do 28W.

Dzięki wymianie 4 żarówek halogenowych o mocy 50W na żarówki LED o mocy 7W, inwestycja zwróciła się w czasie krótszym niż 100 dni.

Jeśli weźmiemy pod uwagę cenę za kW wynoszącą 0,60 zł i 8-godzinny dzień pracy, roczna oszczędność wynosi 300 zł bez transformatora, jeśli weźmiemy go pod uwagę, oszczędność wynosi 450 zł rocznie. Obliczenia można wykonać za pomocą kalkulatora oszczędności energii na naszej stronie internetowej. Ponadto, jeśli weźmiemy pod uwagę, że cztery żarówki to bardzo mały wydatek, inwestycja zwraca się w ciągu pierwszych czterech miesięcy.

Kalkulator oszczędności LED

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że eliminując transformator pozbywamy się irytującego brzęczenia, które te urządzenia wytwarzają, a które może być bardzo stresujące. Na koniec warto zauważyć, że posiadanie oświetlenia LED w lecie, zwłaszcza w gorących obszarach, jest wysoce zalecane, ponieważ emitują one bardzo mało ciepła, dzięki czemu okres letni jest bardziej znośny.

Nie ma już wymówek dla przepłacania za energię elektryczną. Zacznij cieszyć się wysokiej jakości, wydajnym, ekologicznym i cichym oświetleniem.