Światło i sezonowe zaburzenia afektywne

Światło jest źródłem życia i drastycznie wpływa na nasz nastrój. W rzeczywistości, w krajach północnych, gdzie cieszenie się słońcem jest dość rzadkie, obserwuje się wzrost liczby osób, które pomimo normalnego zdrowia psychicznego, zaczynają doświadczać objawów depresji zawsze o tej samej porze roku. Jest to znane jako SAD(sezonowe zaburzenie afektywne) lub sezonowe zaburzenie afektywne (SAD).

Główne objawy sezonowej choroby afektywnej

Najczęściej występuje między jesienią a zimą, ale u niektórych osób pojawia się wiosną lub wczesnym latem.

Objawy prezentowane przez osoby dotknięte tym schorzeniem mogą się różnić w zależności od pory roku, a są to głównie:

  • Uczucie przygnębienia i niskiego poziomu energii.
  • Zaburzenia snu.
  • Zmiany apetytu.
  • Trudności z koncentracją.
  • Epizody lękowe.

Przyczyny SAD

Konkretne przyczyny tego zaburzenia pozostają tajemnicą. Istnieją jednak pewne czynniki, z którymi jest ono związane:

  • Sam zegar biologiczny (rytmy okołodobowe).
  • Poziomem serotoniny.
  • Poziomem melatoniny.
Rytm okołodobowy to nasz wewnętrzny zegar.

Rytmy okołodobowe

Każdy oscyluje między porami dnia, w których czuje się bardziej energiczny, a innymi, w których czuje się senny. Wynika to z rytmów okołodobowych, „małego zegara” znajdującego się w naszym podwzgórzu.

Różne elementy zewnętrzne, takie jak poziom oświetlenia lub wszelkie zakłócenia nawyków związanych ze snem, mogą wpływać na rytm dobowy i wpływać na nastrój.

Serotonina

Substancja ta, zwana również 5-hydroksytryptaminą, działa jako neuroprzekaźnik, przenosząc wiadomości z jednej części mózgu do drugiej.

Wpływa na wiele psychologicznych i ogólnych funkcji organizmu, takich jak apetyt, sen, pamięć, niektóre układy hormonalne i temperatura ciała.

W przypadku braku równowagi w poziomie serotoniny mogą wystąpić epizody depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, paniki lub gniewu.

Melatonina

Produkowany w szyszynce hormon jest powiązany z poziomem światła w otoczeniu.

Poziom melatoniny wzrasta wraz z ciemnością towarzyszącą nocy, zmniejszając nasz poziom czujności i zwiększając potrzebę snu. Z kolei przy świetle dziennym poziom melatoniny jest prawie niezauważalny.

Sztuczne światło, jeśli jest wystarczająco jasne, może zapobiegać wydzielaniu tej substancji.

Cząsteczki melatoniny i serotoniny
Reprezentacja cząsteczek melatoniny i serotoniny.

Diagnoza i leczenie SAD

Biorąc pod uwagę prezentowaną symptomatologię, bardzo trudno jest odróżnić sezonową chorobę afektywną od innych rodzajów depresji lub zaburzeń psychicznych.

Leczenie może mieć trzy aspekty: farmakologiczne, psychologiczne i fototerapię.

Leki przeciwdepresyjne są zwykle stosowane, jeśli objawy są bardzo wyraźne. W wielu przypadkach zaleca się ich przyjmowanie tuż przed porą roku, w której zaburzenie się objawia.

Z czysto psychologicznego punktu widzenia dobre wyniki przynosi terapia poznawcza. Inne działania, takie jak ćwiczenia lub relaksacja, które pomagają zmniejszyć poziom stresu, są również bardzo korzystne.

Terapia światłem LED

Te zabiegi terapii światłem są szczególnie praktyczne w leczeniu sezonowych zaburzeń afektywnych, zwłaszcza tych związanych z jesienią.

Terapia światłem LED polega naekspozycji na specjalnie zaprojektowane źródło jasnego światła w ciągu pierwszej godziny rano, tuż po przebudzeniu. To specjalne światło naśladuje naturalne światło, a zatem stymuluje te same procesy chemiczne, które, jak widzieliśmy, wpływają na nastrój ludzi.

Terapia światłem LED w leczeniu SAD

Jak widzimy, brak światła może mieć na nas znaczący wpływ i dlatego, gdy brakuje naturalnego światła, konieczne jest posiadanie alternatywy, takiej jak oświetlenie LED, które zapewnia wysokiej jakości światło.

Wreszcie, jeśli znajdziemy się w sytuacji takiej jak opisana powyżej, nie wystarczy udać się do sklepu i kupić najmocniejszą lampę, jaką możemy znaleźć, i siadać przed nią każdego ranka. We wszystkich przypadkach niezbędne jest badanie przez lekarza i jego porady.

Nie ma wątpliwości, że zastosowania świateł LED stają się coraz liczniejsze i bardziej zaskakujące, od leczenia SAD po przyczynianie się do regeneracji skóry.