Zastosowania oświetlenia LED w bezpieczeństwie drogowym

Zastosowań oświetlenia LED jest wiele i wykraczają one poza sam fakt dostarczania światła. Niektóre z nich omówiliśmy już wcześniej. Przedstawiliśmy pomysły na dekorację taśmami LED i wskazówki dotyczące ich instalacji, mówiliśmy o oświetleniu akcentującym i doradzaliśmy w zakresie oświetlenia różnych przestrzeni, takich jak kuchnie czy łazienki, aby wymienić tylko kilka przykładów.

W miejscach pracy poprawa jakości światła zapewnianego przez oświetlenie LED poprawia komfort wizualny i zwiększa bezpieczeństwo pracy. Obecnie staje się ono pasywnym elementem bezpieczeństwa nawet na drogach publicznych.

Żyjemy w gorączkowych czasach, w których wszyscy się spieszymy, przemieszczając się z miejsca na miejsce, nie zwracając większej uwagi na to, co dzieje się wokół nas. Od czasu pojawienia się telefonów komórkowych sytuacja ta pogorszyła się wykładniczo. Nierzadko można zobaczyć ludzi w każdym wieku, którzy spacerują ze spuszczonymi głowami, rozmawiając na czacie, czytając wiadomości lub aktualizując swój status na portalach społecznościowych.

Ewolucja - od ognia do oświetlenia LED

Oprócz problemów z szyją, jakie mogą mieć te smartfonowe zombie, takie zachowanie oznacza poważne problemy dla bezpieczeństwa na drodze. W rzeczywistości, według badań przeprowadzonych w 2012 roku przez University of Washington, jeden na trzech pieszych jest rozproszony przez telefon komórkowy i jest mniej prawdopodobne, że spojrzy w obie strony przed przejściem przez ulicę lub zwróci uwagę na sygnały drogowe.

Światła LED poprawiające bezpieczeństwo na drogach

Z tego powodu w holenderskim mieście Bodergraven testowany jest pilotażowo nowy system sygnalizacji świetlnej. System składa się z paska LED umieszczonego w pobliżu krawężnika, który zmienia kolor synchronicznie z sygnalizacją świetlną na samym skrzyżowaniu. Światła te znajdują się na linii wzroku rozproszonych pieszych i mogą ostrzegać ich skuteczniej niż konwencjonalne sygnały.

Taśma LED zmieniająca kolor jak sygnalizacja świetlna
Taśma LED zmieniająca kolor jak sygnalizacja świetlna

System jest w rzeczywistości dość prosty i demonstruje różnorodność zastosowań oświetlenia LED. Aby osiągnąć podobny efekt, wystarczy pasek RGB lub neon i kontroler zsynchronizowany z sygnalizacją świetlną dla pieszych.

Tego typu zastosowania są możliwe dzięki cechom wyróżniającym technologię LED. Źródło światła LED można zaprojektować na nieskończoną liczbę sposobów, aby dopasować je do każdej przestrzeni. Diody LED są odporne na wilgoć, niewielkie zmiany temperatury i cykle włączania/wyłączania. Ponadto ich żywotność jest niezwykle długa.

Inne podobne działania

Takie zastosowania oświetlenia LED w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach były już wykorzystywane w innych miastach. W Ausburgu (Niemcy) podobny rodzaj oświetlenia został zainstalowany po tym, jak młoda kobieta została potrącona podczas przechodzenia przez ulicę, gdy patrzyła na swój telefon komórkowy i nosiła słuchawki. W Sydney, słynnym australijskim mieście, taki środek, instalowanie znaków drogowych na ziemi, został również przyjęty w 2016 roku.

Ci, którzy najbardziej krytykują takie środki, twierdzą, że nie rozwiązują one problemu, a jedynie nagradzają złe nawyki. W rzeczywistości jednak trend rozproszonego chodzenia nie wydaje się mieć tendencji spadkowej, dlatego warto opracować narzędzia łagodzące jego negatywne skutki. W rzeczywistości inne miejsca na świecie, takie jak Chongqing (Chiny), mają własne pasy ruchu dla użytkowników telefonów komórkowych.

Pasy dla użytkowników telefonów komórkowych
Pasy ruchu dla użytkowników telefonów komórkowych w Chinach

Z drugiej strony, niektóre miasta na całym świecie z różnym powodzeniem zainstalowały niebieskie światła w celu ograniczenia przestępczości. Światła te można znaleźć w tak różnych miejscach jak Japonia, Szkocja czy Stany Zjednoczone.

Krótko mówiąc, technologia zmienia sposób, w jaki radzimy sobie z naszym środowiskiem, czasami na gorsze, ale zapewnia nam również narzędzia do poprawy naszego codziennego życia, takie jak te osobliwe zastosowania oświetlenia LED.