Jak oświetlić kuchnię diodami LED, wskazówki jak prawidłowo wykonać oświetlenie

Decydując o tym, jak oświetlić kuchnię, kierujemy się zarówno funkcjonalnością, jak i designem. Atrakcyjne oświetlenie, mające na celu przede wszystkim doświetlenie tego obszaru pracy, jest niezbędne do wykonywania codziennych czynności, które odbywają się w kuchni w każdym domu.

Kuchnia od zawsze była czymś więcej niż tylko miejscem do gotowania. Kuchnia jest świadkiem spotkań rodzinnych, długich rozmów po kolacji, ciekawych dyskusji, a przede wszystkim uczt.

Oświetlenie LED do kuchni to fantastyczny pomysł, ponieważ oferuje dużą elastyczność. Lampy LED mogą być używane do oświetlenia ogólnego lub otoczenia, jak również do oświetlenia akcentującego.

Oświetlenie odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o wystrój wnętrz i Twoja kuchnia nie jest tu wyjątkiem. Oto kilka pomysłów na oświetlenie kuchni.

Pomysły na oświetlenie kuchni

Kuchnia jest miejscem, w którym w ciągu dnia odbywa się kilka czynności, dlatego stała się przestrzenią, w której musi być odzwierciedlone specyficzne oświetlenie dla każdej z tych praktyk. Ważne jest, aby oświetlenie było ukierunkowane tak, aby poprzez kombinację świateł uzyskać przyjazną i przytulną atmosferę.

Idealnie byłoby, gdyby kuchnia pracowała z trzema poziomami oświetlenia LED.:

Biorąc pod uwagę, że większość kuchni znajduje się w dość dużych lub nawet otwartych przestrzeniach, możliwość zabawy z intensywnością oświetlenia jest zaletą. Możemy więc zdecydować się na oświetlenie kuchni lampami LED, ponieważ są one ściemnialne i dzięki temu można je dostosować do potrzeb każdego zakątka kuchni.

Przyjrzyjmy się różnym opcjom, jakie mamy do wyboru przy oświetlaniu naszej kuchni, aby jak najlepiej ją wykorzystać.

1. Oświetlenie całej kuchni z sufitu.

Będzie ono zapewnione przez oświetlenie otoczenia lub ogólne. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o barwę światła, dość często wybiera się chłodne odcienie, ponieważ poprawiają one widoczność i poziom koncentracji, co jest bardzo przydatne w unikaniu wypadków. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na cieplejsze oświetlenie, jeśli chcemy stworzyć bardziej przyjazną atmosferę.

Lampy i oprawy wpuszczane LED

Są one obecnie podstawowym źródłem światła, wypierając stare świetlówki w większości kuchni. Oprawy LED typu downlight wpuszczane w sufit są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagają konserwacji i mają żywotność do 50 000 godzin. Innymi słowy, zakładając, że nigdy nie zgasimy światła, wytrzymają one ponad 5 lat! Jeśli nie chcemy wiercić otworów w suficie, możemy zastosować natynkowe lampy sufitowe LED.

Kuchnia oświetlona lampą typu downlight LED

Lampy wiszące do kuchni

Te lampy kuchenne wiszące są nadal bardzo popularne w kuchniach, zwłaszcza nad wyspami, ponieważ zapewniają ciepłe, otaczające światło. Ich kąt otwarcia jest zazwyczaj mniejszy niż w przypadku wpuszczanych lamp LED, co pozwala na bardziej zrównoważone oświetlenie ogólne. Na szczęście, obecnie istnieje szeroki wybór designerskich lamp, które oszczędzają energię i nie skąpią na stylu. Zaleca się umieszczanie ich powyżej linii wzroku osoby, tak aby nie zasłaniały ogólnego widoku.

Jednym z trików jest umieszczenie szklanej tuby z przezroczystymi żarówkami nad wyspą kuchenną, ponieważ dodaje ona odrobinę dekoracyjnego stylu, a także miękkie, rozproszone światło przefiltrowujące przez szkło.

Lampy sufitowe nad wyspą kuchenną

Oświetlenie LED do listew

Taśmy LED mogą być używane do podkreślenia cech architektonicznych, takich jak typowe wklęsłe listwy, które widzimy w niektórych kuchniach.

Taśmy LED w listwach sufitowych w kuchni

Reflektory LED na szynie

Niektóre sufity nie mogą być wyposażone w lampy wpuszczane lub są zbyt wysokie, aby zapewnić wystarczające oświetlenie funkcjonalne. W takich sytuacjach bardzo ciekawą opcją jest oświetlenie szynowe, w których można zamontować kilka reflektorów LED.

Oświetlenie szynowe jako alternatywa dla konwencjonalnego oświetlenia w kuchni

 2. Jak oświetlić przestrzeń roboczą w kuchni i blaty robocze?

Ten typ oświetlenia stosowany jest w miejscach pracy lub obszarach, które potrzebują więcej światła. Diody LED są zazwyczaj najlepszym wyborem dla tych miejsc, ponieważ nie nagrzewają się tak jak żarówki. Istnieje możliwość ukrycia przewodów, tak aby były niewidoczne, oraz skierowania światła w dół, tak aby oświetlało bezpośrednio powierzchnię.

Szafki nad blatami

Oświetlenie LED idealnie nadaje się do oświetlenia szafek, ponieważ w przeciwieństwie do halogenów, diody LED pozostają chłodne, więc nie ma niebezpieczeństwa odczuwania ciepła żarówek lub reflektorów podczas pracy pod nimi.

Szafka kuchenna z oświetleniem dla lepszej widoczności na blacie roboczym

3. Oświetlenie mebli kuchennych.

Oświetlenie mebli kuchennych może być użyteczną i funkcjonalną opcją, która dodaje do wystroju tej przestrzeni.

Oświetlenie LED do szafek kuchennych

Oświetlenie wnętrza szafek kuchennych jest bardzo przydatne. Do wykonania tego typu instalacji możemy wybrać taśmy LED lub lampki, dzięki którym ukryjemy okablowanie w górnej części szafki. Jest to również świetny pomysł na szuflady, w których trzymamy naczynia kuchenne. Szuflady będą potrzebować bardziej funkcjonalnego rodzaju oświetlenia, w przeciwieństwie do, na przykład, pływających półek, gdzie światło jest bardziej ozdobne niż praktyczne.

Jeśli szafka lub półka ma szklane drzwi, wynik jest bardzo atrakcyjny.

Oświetlenie wnętrza szafek kuchennych taśmami LED

Półki wiszące

Taśmy LED tworzą bardzo atrakcyjny efekt wizualny na wiszących półkach i są bardzo przyciągającym wzrok dodatkiem do oświetlenia kuchennego. Dodatkowo, niewielka grubość tych taśm, dzięki zastosowanemu w nich rodzajowi diod LED, sprawia, że są one idealnym uzupełnieniem mebla, podkreślając go.

Szafki kuchenne z taśmami LED

Pomysłów jest tysiąc i nawet o jeden więcej, ograniczeniem jest wyobraźnia, a oświetlenie LED pozwala nam na wykonanie pewnych rodzajów instalacji samodzielnie, bez konieczności bycia ekspertem w tej dziedzinie.

Co powiesz na to, czy odważysz się wprowadzić któryś z tych pomysłów w życie?