Zalecane poziomy oświetlenia w mieszkaniach

Długo pisaliśmy o zalecanych poziomach oświetlenia we wszelkiego rodzaju przestrzeniach komercyjnych, takich jak sklepy czy hotele. Tym razem skupimy się na najbardziej odpowiednich wartościach natężenia oświetlenia dla poszczególnych pomieszczeń w domu.

W przeciwieństwie do oświetlenia w przestrzeniach roboczych, w środowisku domowym nie mamy żadnych norm takich jak UNE-EN 12464. Z tego powodu mamy nadzieję, że ten mały przewodnik posłuży jako punkt odniesienia.

Poziomy oświetlenia w domu

Oświetlenie w domu to coś więcej niż tylko umieszczenie żarówek tak, aby nie zabrakło światła w nocy. Wybór odpowiedniej tonacji i natężenia światła zapewni nam wyższy poziom komfortu i poprawi estetykę przestrzeni.

Zalecane poziomy oświetlenia w mieszkaniach

Jak zawsze, pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, są wszystkie czynności, które będą wykonywane w każdym z pomieszczeń w domu. Dzięki temu będziemy dokładnie znać potrzeby oświetleniowe każdej przestrzeni i odpowiednio dobierać nasze lampy LED.

Ponadto trzymanie się oświetlenia, które pasuje do tego, czego naprawdę potrzebujemy, może być korzystne dla zmniejszenia naszych rachunków za prąd.

Oświetlenie kuchenne

Kuchnia jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu i wymaga funkcjonalnego oświetlenia, ale nie powinna być pozbawiona wyrafinowania. Najczęściej podnosi się je na dwóch poziomach: ogólnym i roboczym.

Do ogólnego oświetlenia kuchni może wystarczyć 200 luksów, choć w miejscach, gdzie przygotowywane są potrawy musimy dodać światło uzupełniające, które pozwoli nam na komfortową pracę.

Kolejną zaletą oświetlenia na dwóch poziomach jest to, że eliminujemy cienie, które sami powodowalibyśmy na blacie robo czym, gdybyśmy mieli tylko ogólne oświetlenie kuchni.

Oświetlenie kuchni z lampą LED w blacie roboczym

Zazwyczaj do oświetlenia kuchni stosowano świetlówki o zimnym świetle. Obecnie najczęściej montuje się downlighty lub płytki LED, które rozprowadzają światło w bardzo równomierny sposób.

Jeśli chodzi o temperaturę barwową, zastosowanie zimnego światła ułatwia wykonywanie różnych czynności, takich jak krojenie czy siekanie, a także zmniejsza ryzyko wypadków, ponieważ poprawia koncentrację. W każdym przypadku ważne jest, aby światło miało wskaźnik oddawania barw co najmniej 80, aby łatwo określić świeżość żywności.

Oświetlenie łazienki

Kolejne pomieszczenie, w którym światło musi być praktyczne i funkcjonalne. Tak jak zaznaczyliśmy mówiąc o oświetleniu kuchennym, w łazience ponownie zaplanujemy światło z dwóch perspektyw: światło ogólne i światło lustra. Prawdę mówiąc, oświetlenie warstwowe to praktyka, którą możemy zastosować w większości miejsc w domu.

światło akcentujące wokół lustra łazienkowego

Najczęściej stosuje się downlight lub lampę sufitową w centrum przestrzeni i drugie źródło światła w lustrze, aby pomóc nam w codziennych czynnościach, takich jak golenie czy nakładanie makijażu.

Wybierając światło do lustra musimy wziąć pod uwagę, że temperatura światła powinna być neutralna, a z każdej strony lustra powinien znajdować się przynajmniej jeden punkt świetlny, aby uniknąć cieni.

Oświetlenie w korytarzach i klatkach schodowych

Obszary pasażu wymagają zazwyczaj niewielkiego oświetlenia. Dla większości z nich kilka dobrze rozmieszczonych punktów świetlnych jest więcej niż wystarczające. Jeśli zainstalowaliśmy niewielkie halogenowe reflektory, wystarczy zastąpić je diodami LED o równoważnej mocy.

Sygnalizatory LED na schodach

W korytarzach, a przede wszystkim na klatkach schodowych, bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia mogą być taśmy i sygnalizatory LED. Automatyzacja włączania i wyłączania tych świateł, za pomocą czujników obecności, jest również rosnącym trendem.

Oświetlenie w sypialniach

Na naszym blogu o oświetleniu mówiliśmy wcześniej o różnych opcjach oświetlenia sypialni lub pokoju dziecięcego. W obu przypadkach oświetlenie musi tworzyć przytulną i zachęcającą do odpoczynku atmosferę.

Pokój ten jest miejscem, w którym najmłodsi domownicy zazwyczaj uczą się lub bawią, dlatego musimy mieć również światło odpowiednie do takich czynności. Najbardziej praktyczne jest więc ciepłe i mało intensywne oświetlenie ogólne, które uzupełnimy innym o większej jasności, jeśli będzie zimne lepsze, do takich zadań jak czytanie czy pisanie.

Sypialnia z różnymi światłami LED

Najczęściej spotykany system oświetlenia we wszystkich typach sypialni obejmuje oświetlenie ogólne z sufitu pomieszczenia, lampę stołową, a w pokojach dziecięcych lampkę biurkową.

Oświetlenie salonu i jadalni

Niezależnie od tego, czy oba te pomieszczenia znajdują się w tej samej przestrzeni fizycznej, czy też mamy pokój do każdego z nich przeznaczony, oświetlenie w salonie i jadalni ma podobny cel: stworzenie komfortowej przestrzeni.

W tym pomieszczeniu wykonuje się nieskończoną ilość różnych czynności, z najróżniejszymi potrzebami oświetleniowymi. Dlatego potrzebujemy uniwersalnego systemu, który możemy łatwo dostosować do każdej chwili. Z tego powodu posiadanie oświetlenia z możliwością przyciemniania lub, jeszcze lepiej, inteligentnego systemu oświetlenia, takiego jak Philips HUE, może być doskonałym rozwiązaniem.

Pokój dzienny z oświetleniem LED

Ogólnie rzecz biorąc, będziemy potrzebować ogólnego światła, które nie musi być zbyt mocne, choć w jadalni musi być wystarczające, aby było komfortowe.

Do oglądania telewizji polecamy przyciemnione światło otoczenia, które nie powoduje odbić na ekranie, a jeśli lubimy czytać, pomocnicze źródło światła o nieco większym natężeniu i chłodniejszej tonacji.

Zalecane poziomy oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach

Poniższa tabela zawiera zestawienie zalecanych poziomów oświetlenia dla poszczególnych pomieszczeń.

Kuchnia

Ogólne200 luksówPodłoga
Blat / wyspa500 luxObszar roboczy

Łazienka

Ogólne100 luksówPodłoga
Lustro300 luksówWysokość twarzy

Korytarze i schody

Mieszkania100 luksów1 m
Obszary wspólne150-200 luksów1 m

Sypialnia

Ogólne50 – 100 luksówPodłoga
Płyta główna150 – 300 luksówLampka do czytania

Sypialnia dziecięca

Ogólne200 luksówPodłoga
Biurko500 luksówStół

Pokój dzienny/jadalnia

Ogólne100 luksówPodłoga
TV50 luksówŚwiatło otoczenia
Czytanie150 – 300 luksówPłaszczyzna do czytania
Jadalnia150 luksówStół

Warto jeszcze raz podkreślić, że są to wartości orientacyjne, ale stanowią dobrą wskazówkę, aby poznać minimalną ilość światła, jaką potrzebujemy do każdego rodzaju czynności, które możemy wykonywać w pomieszczeniach, z zachowaniem bezpieczeństwa i odpowiedniego komfortu widzenia.

Jak zawsze, możecie zostawić swoje pytania w komentarzach.