Wszystko o świetleniu do sypialni

Sypialnia to nie tylko pomieszczenie, w którym się śpi, ale także pomieszczenie, w którym wykonuje się inne czynności, dlatego konieczne jest wyposażenie sypialni w oświetlenie LED, które dostosuje się do naszych potrzeb.

Jak oświetlić sypialnię?

Sypialnia powinna mieć jednorodne, równomierne i bezcieniowe oświetlenie. Zaleca się stworzenie harmonijnej atmosfery sprzyjającej relaksowi i odpoczynkowi. W tym celu wybierzemy ciepłe, przyjemne i niezbyt mocne światło. Zalecany poziom oświetlenia wynosi około 200 luksów.

W tym poradniku skupimy się na najbardziej ogólnym przypadku, takim jak główna sypialnia. Choć porady, które poznamy, można zastosować we wszystkich typach sypialni, mamy dla Ciebie ciekawy artykuł na temat oświetlenia w sypialniach dziecięcych.

W pomieszczeniu, w którym światło nie musi być włączone przez wiele godzin, należy wybrać taki rodzaj oświetlenia, który jest przygotowany na ciągłe włączanie i wyłączanie oraz zapewnia natychmiastową całkowitą jasność, jaką emituje.

Różne elementy oświetlenia LED do sypialni
Różne elementy oświetlenia LED do sypialni

W oświetleniu LED do małych sypialni najczęściej stosuje się plafony LED lub lampy wiszące – te ostatnie, jeśli sufit nie jest zbyt niski – które instaluje się na środku pomieszczenia. Jeśli chcemy uzyskać bardziej pośrednie światło, możemy zdecydować się na lampy ścienne. Z drugiej strony, jeśli sypialnia ma podwieszany sufit, najlepiej będzie wybrać reflektory wpuszczane rozmieszczone w taki sposób, aby całe pomieszczenie było równomiernie oświetlone. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych opcji są panele typu downlight Superslim, które pozwalają nam cieszyć się wysokiej jakości oświetleniem wpuszczanym, nawet jeśli nasz sufit podwieszany nie pozostawia zbyt wiele miejsca na zamontowanie opraw.

Aby uzyskać ogólne oświetlenie w przestronnych pomieszczeniach możemy również uwzględnić lampę podłogową, która pozwoli nam stworzyć bardziej intymną atmosferę w razie potrzeby. Wybierając abażur, najlepiej zdecydować się na nieprzezroczyste, wykonane z tkaniny, papieru lub barwionego szkła, ponieważ filtrują one światło i tworzą bardziej relaksującą atmosferę.

Rodzaje oświetlenia w sypialni

Następnie przeanalizujemy elementy, które pozwolą nam oświetlić sypialnię w odpowiedni sposób i przy użyciu kombinacji świateł niezbędnych do wykonania danej czynności. Jak to zwykle robimy, rozpatrujemy oświetlenie w warstwach: ogólnej, otoczenia i funkcjonalnej.

Ogólne oświetlenie sypialni

W przypadku oświetlenia ogólnego w sypialni dominującymi opcjami są lampy sufitowe, oprawy sufitowe i oprawy typu downlight. Wybierzemy jedną lub drugą w zależności od stylu, w jakim urządziliśmy lub chcemy urządzić pomieszczenie, jego wielkości i wysokości sufitu.

Jeśli mamy do dyspozycji jeden punkt świetlny na suficie, najczęściej wybierana jest lampa wisząca. Będziemy szukać konstrukcji, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom, wśród tych, które oferują większy kąt otwarcia światła, ponieważ będziemy starać się, aby oświetlenie było jak najbardziej równomierne.

Jeśli używasz lamp sufitowych lub downlightów, warto rozdzielić punkty świetlne, aby uniknąć cieni (gorąco polecamy zapoznanie się z naszym przewodnikiem, w którym krok po kroku możesz zaplanować oświetlenie pomieszczenia od podstaw).

Zazwyczaj stosuje się światła o ciepłej barwie. Jak już wspomnieliśmy, ten rodzaj światła zachęca do relaksu i odpoczynku, czyniąc przestrzeń bardziej przyjazną.

Światło otoczenia

Ten rodzaj światła jest słabszy niż światło ogólne, ale nadal pozwala nam poruszać się po pomieszczeniu bez potykania się. Jest on najbardziej polecany dla tych, którzy mają w pokoju telewizor. Możemy oglądać dobry film lub ulubiony program bez nadwyrężania wzroku i bez irytujących odbić.

Najlepszym rozwiązaniem są lampy ścienne dające światło pośrednie, które są również bardzo dekoracyjne.

oświetlenie pośrednie sypialnia

Światła funkjonalne

Tutaj wybierzemy lampy, które pełnią bardzo specyficzną funkcję. Z tego powodu nie ma ogólnych wytycznych, ponieważ światło potrzebne do czytania nie jest takie samo jak światło potrzebne do makijażu.

Jak wybrać lampkę do czytania lub lampki do szafy, dowiedzieliśmy się powyżej. W przypadku makijażu najlepiej jest zastosować neutralne światło rozproszone pionowo po obu stronach lustra (w tym wpisie na temat lamp do makijażu znajdziesz bardziej szczegółowe wyjaśnienie).

Odpowiednie lampy do sypialni do każdego zastosowania – światło chłodne czy ciepłe?

Spanie, czytanie, nakładanie makijażu czy ubieranie się to czynności, które mają bardzo różne potrzeby oświetleniowe. Po zapoznaniu się z tymi krótkimi wskazówkami o wiele łatwiej będzie wybrać i połączyć odpowiednie oświetlenie LED do sypialni na każdą chwilę.

Światło zimne do czytania w łóżku

Dla osoby, która lubi czytać przed snem, wybierzemy światło, najlepiej skupione, wykorzystując lampki na ramionach po bokach łóżka lub na wezgłowiu. Ponadto można doskonale czytać bez obawy, że obudzi się partnera.

Jeśli nie możemy znaleźć lampki do czytania, która odpowiadałaby naszym potrzebom, dobrym rozwiązaniem może być lampa stołowa. W każdym przypadku zaleca się, aby światło było zimne, a przynajmniej neutralne, aby czytanie było bardziej komfortowe dla oczu.

Sypialnia z różnymi światłami LED
Sypialnia z różnymi światłami LED

Światła do szaf

Coraz modniejsze staje się umieszczanie lampek w szafie. W tym obszarze potrzebne jest światło o barwie bardziej naturalnej niż ogólne oświetlenie w sypialni, zazwyczaj wybiera się neutralną biel, aby odwzorować rzeczywiste kolory ubrań. Dobre oświetlenie w szafie pomoże nam wybrać ubrania, a nawet ubrać się bez konieczności włączania wszystkich świateł w pomieszczeniu. Jeśli dzielicie pokój, nie martwcie się, to światło nie będzie Wam przeszkadzać podczas snu. Najlepiej stosować reflektory LED wpuszczane w sufit, które można regulować, lub taśmy LED wewnątrz samej szafy.

Oświetlenie otoczenia podczas odpoczynku

Aby wygodnie oglądać telewizję z łóżka, potrzebujemy przyciemnionego światła, które nie powoduje odbić na ekranie. Możemy zdecydować się na światło pośrednie lub jakiś rodzaj regulowanego oświetlenia.

W sypialniach młodych ludzi, niezależnie od tego, czy spędzają bezsenne noce spędzone na nauce, czy nie, połączymy światło na biurku ze światłem ogólnym. W tym przypadku wystarczy lampa z zimnym światłem, która pomaga utrzymać koncentrację. Pamiętaj, aby umieścić ją po przeciwnej stronie niż miejsce pisania, aby uniknąć cieni.

Przykłady oświetlenia do sypialni
Przykłady oświetlenia do sypialni

Krótko mówiąc, sypialnia nie jest po prostu miejscem do spania, ale do wykonywania różnych czynności o bardzo zróżnicowanym zapotrzebowaniu na światło. Podstawowy system oświetlenia LED w sypialni powinien mieć ciepłe światło ogólne, przyciemnione światło do oglądania filmów i bardziej skupione światło do czytania, najlepiej zimne.