Ściemnialne żarówki LED pozwalają nam bawić się mocą emitowanego światła, tworząc różne środowiska poprzez zmianę wyglądu wizualnego i nastroju przestrzeni. Należy pamiętać, że oprócz samej żarówki potrzebujemy ściemniacza (regulatora) do regulacji natężenia światła. Istnieją również produkty do kontroli tonu światła, które pozwolą nam stworzyć idealną atmosferę w domu.
W naszym sklepie internetowym z oświetleniem Ledkia posiadamy regulatory ściemniaczy zaprojektowane specjalnie do oświetlenia LED.
Wskazane jest, aby nie kupować ściemnialnych żarówek LED bez wcześniejszego doboru odpowiedniego ściemniacza. W ten sposób będziemy już znali maksymalne obciążenie obsługiwane przez ściemniacz i według tej wartości dobierzemy moc żarówek.
Podzielenie żarówek w pomieszczeniu pomiędzy więcej niż jeden ściemniacz daje nam większą kontrolę, pozwalając na regulację natężenia światła według stref i stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni.
Żarówki działające natywnie na prąd ciągły są zawsze ściemnialne. Natomiast żarówki, które posiadają sterownik przetwarzający prąd zmienny, jak np. diody LED, muszą być produkowane specjalnie po to, aby można było je ściemniać. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z migotaniem, nieprawidłowym ściemnianiem, a nawet z uszkodzeniem samych żarówek.
Zalety żarówek LED z możliwością ściemniania
Decydując się na ściemnialne oświetlenie, oczywiste jest, że zyskujemy poprawę komfortu każdej przestrzeni, ponieważ zawsze będziemy mieli dostępne odpowiednie światło do czynności, którą wykonujemy.
Z drugiej strony, gdy używamy ściemnialnych żarówek LED poniżej ich maksymalnej intensywności, zmniejszamy zużycie energii. Przykładowo, jeśli mamy dziesięć żarówek o mocy 7W pracujących na 50% zużycie nie wyniesie 70W, ale około 56W. Innymi słowy oszczędzamy 40% mocy regulowanej. Dodatkowo oprawa pracująca poniżej swojej mocy znamionowej ma dłuższą żywotność, a więc zmniejszają się koszty wymiany.
Moje nowe żarówki migoczą lub nie można ich ściemniać, dlaczego?
Te problemy są bardzo częste, gdy decydujemy się na modernizację naszych ściemnianych żarówek na LED-owe, ale nie bierzemy pod uwagę remontu reszty instalacji. Aby uniknąć któregoś z tych problemów bardzo zalecana jest wymiana nie tylko żarówek, ale również ściemniacza oraz wyeliminowanie, jeśli istnieje, transformatora 12V i wybór opraw pracujących bezpośrednio na 220V.
Migotanie jest nieodłącznym elementem połączenia źródła światła i związanej z nim elektroniki. Nawet tradycyjne żarówki wykazują pewne mig otanie, gdy napięcie zasilania przechodzi przez 0V, i występuje to do 120 razy na sekundę. W takim przypadku czas, który upływa nie jest wystarczający, aby żarnik ostygł i przestał świecić. Natomiast w przypadku oświetlenia LED wystarczy kilka mikrosekund, aby całkowicie się wyłączyło.
Dzieje się tak głównie z dwóch powodów. Pierwszy wynika z minimalnego obciążenia samego ściemniacza, które może być zbyt duże, aby mógł on prawidłowo „wykryć” żarówki, zwłaszcza przy ściemnianiu poniżej 50% natężenia. Może się też zdarzyć, że nigdy nie uda nam się obniżyć natężenia światła poniżej pewnego progu ze względu na niskie obciążenie, jakie mamy przy ściemnianych żarówkach LED.
Drugą i najczęstszą przyczyną jest niekompatybilność ściemniacza z oprawami LED. Zdarza się to najczęściej przy modernizacji tylko żarówek, pozostawiając istniejący sterownik. W rzeczywistości, jeśli istniejący wcześniej ściemniacz działa impulsowo, może uszkodzić wewnętrzny sterownik ściemnialnych żarówek LED, pozostawiając je bezużytecznymi.
W Ledkia mamy ściemniacze, żarówki, lampy sufitowe i płyty ściemniające, które idealnie dostosują się do naszych potrzeb i pozwolą nam stworzyć nieskończoną ilość środowisk.