Przewodnik do wybrania żarówki LED

Zakup oświetlenia LED nie jest tak łatwy jak zakup innych typów oświetlenia, ale gdy już wiesz, jak to zrobić, to bułka z masłem! Wystarczy znać kilka podstawowych zasad dotyczących tego typu oświetlenia, aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i być bardziej przyjaznym dla środowiska.

W końcu nadchodzi dzień, w którym słyszysz o zaletach oświetlenia LED. Wiesz, że musisz się zmienić, ale nie wiesz, od czego zacząć. W końcu zdecydowałeś się poszukać swoich pierwszych żarówek LED, ale jest ich tak wiele.

Co powinienem wiedzieć w celu prawidłowej selekcji oświetlenia LED?

Przy wyborze tradycyjnej żarówki kierujemy się mocą. Do tej pory było to proste – w zależności od tego, gdzie zostanie umieszczona i ile światła potrzebujemy, wybieramy większą lub mniejszą moc.

Zazwyczaj wat odnosi się do ilości światła emitowanego przez żarówkę, ale w rzeczywistości wat jest wskaźnikiem zużycia energii. Oczywiście, im więcej światła emituje żarówka, tym więcej energii zużywa. Wybierając żarówki LED, musimy jednak znać kilka podstawowych pojęć, aby móc lepiej wybrać odpowiednią żarówkę LED.

Wyjaśnienie pojęć:

 • Wat (W) mierzy całkowite zużycie energii. Informują one o zużywanej przez urządzenie mocy.
 • Lumen (lm) mierzy całkowitą ilość emitowanego światła.
 • Stopnie Kelvina (K) określają temperaturę światła. Oznaczają one odcienie światła, które mogą mieć barwę od lekko niebieskawej do bardziej żółtawej.
 • Efektywność świetlna to ilość emitowanego światła w stosunku do zużytej energii. Mierzy się ją w lumenach na wat (lm/W).
 • Iluminancja mierzy natężenie światła padającego na daną powierzchnię. Mierzona jest w luksach (lx). 1 luks = 1 lumen/m2.

Największą zaletą żarówek LED jest ich niskie zużycie energii, co pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd.

Na co zwracać uwagę, wybierając jedną lub drugą żarówkę LED, zobaczymy, jak wybrać tę najbardziej odpowiednią.

Jak wybrać żarówkę LED?

W tym momencie pojawia się pytanie o ilość lub liczbę potrzebnych lampek LED. Jeśli do tej pory mieliśmy w domu tradycyjne oświetlenie, być może stopniowo będziemy je wymieniać na oświetlenie LED i potrzebujemy informacji, jak je wymienić.

Aby wiedzieć, jak wybrać oświetlenie LED, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

1. Lumeny żarówek LED

Korzyści energetyczne wynikające z zastosowania żarówek LED mogą sięgać nawet 80% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dużą zaletą jest to, że płaci się w zależności od ilości zużytej mocy. Generalnie 1 W odpowiada ok. 90 lumenom. Informacje na ten temat można znaleźć w tabeli skuteczności świetlnej.

2. Kąt wiązki światła (kąta świecenia)

W zależności od tego, co chcemy oświetlić, będziemy wybierać pomiędzy:

 • Żarówka o kącie rozwarcia 40º zapewnia bardziej skupione światło. Takie bezpośrednie oświetlenie jest bardziej odpowiednie, gdy chcemy oświetlić konkretny punkt lub bawić się światłem podczas dekorowania przestrzeni, na przykład podkreślając narożnik lub oświetlając miejsca do czytania.
 • Jeżeli chcemy w pełni oświetlić powierzchnię, należy zastosować żarówkę o kącie rozwarcia 120º. Ten bardziej otwarty kąt ma większą zdolność do oświetlania za pomocą jednej żarówki. Są one zwykle używane do oświetlania pomieszczeń.

3. Temperatura światła

Przy zakupie oświetlenia LED należy dokładnie określić, jaka temperatura barwowa będzie najodpowiedniejsza dla pomieszczenia, które chcemy oświetlić.

Żarówki można podzielić ze względu na ich temperaturę na 3 rodzaje:

 • Biała Zimna (6500K). Najbardziej intensywne białe światło, perfekcyjne do miejsc pracy takich jak biura, warsztaty, garaże…
 • Białe Neutralne (4000K).Średnia intensywność, odpowiednie do łazienek lub przestrzeni komercyjnych…
 • Biała Ciepła (2800K). Bardziej przytulne i nastrojowe. Idealne do salonów, pokoi dziennych i sypialni.
temparatura światła LED

4. Adapter do żarówki

Podstawa każdej żarówki lub lampy, czyli rodzaj połączenia, jest jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przed wyborem żarówki LED. Poznaj różne typy gniazdek, ich nazewnictwo i budowę.

jakie światło LED wybrać

5. Wykorzystanie w domu

Oprócz funkcji, jakie spełnia każda żarówka LED, należy wziąć pod uwagę pewne czynniki, które mogą mieć wpływ na ilość światła, jakiej potrzebujesz.

 • Tonacja kolorystyczna ścian. Ciemniejsza farba będzie wymagała większej luminancji.
 • Wysokość sufitu. Im wyższy sufit, tym większa moc jest potrzebna.
 • Obiekty. Meble i dekoracje w pomieszczeniu mogą rzucać cienie lub odbijać światło.
 • Rozmieszczenie świateł. W zależności od rodzaju światła, jakiego potrzebujemy, umieścimy lampy w jednej lub drugiej pozycji. Zazwyczaj nie są one umieszczane blisko ścian, ale jeśli chcemy stworzyć oświetlenie pośrednie, może to być dobre rozwiązanie.
 • Ilość. Kilka małych lampek rozmieszczonych w pomieszczeniu może zapewnić dobre oświetlenie.

Teraz, gdy znamy i rozumiemy cechy żarówki LED, możemy bronić się przed wyborem oświetlenia LED. Czy jesteś na to gotowy?