Montaż ściemnianej żarówki LED

Włączone czy wyłączone? ściemnione światło jest lepsze! Jest wiele sytuacji, w których chcielibyśmy mieć w pomieszczeniu określony rodzaj światła, czy to dla stworzenia atmosfery, czy na potrzeby konkretnego zadania, ale czy wiesz, jak zainstalować ściemnialną żarówkę LED?

Oprócz omówionych już na tym blogu zalet, oświetlenie LED dba o to, aby produkty LED miały takie same cechy jak tradycyjne rozwiązania oświetleniowe. Jedną z najciekawszych funkcji jest ściemnianie.

Co jest potrzebne do zainstalowania ściemnialnej żarówki LED?

Zanim odpowiemy na pytanie jak ściemniać żarówki LED, wyjaśnimy pokrótce jak działa ściemnialna żarówka i jakie są negatywne skutki nieprawidłowej instalacji. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest skok pokoleniowy między technologiami, od starych żarówek, przez żarówki halogenowe, po dzisiejsze modele z możliwością zmiany koloru światła w spektrum RGB. Tak więc nawet jeśli posiadasz nowoczesną żarówkę LED, trudno będzie osiągnąć dobre efekty w przypadku starszych instalacji, ponieważ stosunek mocy do zużycia energii całkowicie się zmienił.

zainstalować ściemnialne żarówki LED

Na początek musimy mieć świadomość, na jakim napięciu pracuje żarówka. Jak już wiecie, instalacje elektryczne pracują na prądzie zmiennym o napięciu 220V, a to właśnie urządzenia i sprzęty wykorzystują transformator do przetworzenia go na prąd stały, aby dostosować go do wymaganego przez siebie napięcia pracy. Gdyby prąd docierający do żarówki LED był prądem zmiennym i chcielibyśmy regulować jasność, napotkalibyśmy problem migotania żarówki przy zmniejszaniu jasności. Dzieje się tak dlatego, że fala elektryczna generująca prąd zmienny oscyluje nieustannie między biegunami, ale ta zmiana biegunowości jest tak szybka, że ludzkie oko nie jest w stanie jej dostrzec. Jeśli zmniejszylibyśmy natężenie światła, wydłużylibyśmy długość fali elektrycznej, co spowolniłoby zmianę polaryzacji i dostrzeglibyśmy irytujące migotanie.

To migotanie żarówek wystąpiłoby już w instalacji z transformatorem, który nie był kompatybilny z LED, ponieważ stare transformatory nie są przygotowane do bardzo małego napięcia roboczego, z jakim pracują żarówki LED, więc gdy nie wykryją wystarczającego „obciążenia”, obwód wchodzi w pętlę, zamykając i otwierając obwód w sposób ciągły. Z tego powodu żarówki LED mają już wewnętrzny sterownik, który przekształca napięcie, aby móc pracować, ale nie tylko, mamy już żarówki LED z wbudowanym ściemniaczem. Teraz widać, że transformator nie jest potrzebny w instalacji, aby żarówki LED mogły działać.

Ściemniacz do żarówek LED

Skoro wewnętrzny sterownik żarówek LED odpowiada za dostosowanie napięcia wejściowego do potrzeb żarówki, to dlaczego nie powiedzieliśmy o tym od początku? Odpowiedź jest taka, że uważamy, że to ciekawe, jak działają żarówki i jak ważne jest posiadanie produktów wysokiej jakości, takich jak te, które mamy w Ledkia. Oferujemy już instalację bez transformatora i mamy ściemnialne żarówki LED, kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest rodzaj ściemniacza, który zamierzasz zastosować. Istnieją dwa typy, magnetyczny i impulsowy. Te drugie nie są przystosowane do pracy z żarówkami LED, a często są winne stopienia wewnętrznego sterownika żarówki. Wyobraź sobie, że chcesz wykorzystać instalację ze ściemniaczem do żarówek halogenowych i wymienić je na ściemnialne żarówki GU10. Średni pobór prądu przez żarówkę halogenową wynosi około 50w, więc instalacja z 5 takimi żarówkami wymagałaby ściemniacza o mocy co najmniej 300w.

Załóżmy teraz, że stary ściemniacz ma minimalne natężenie pracy 30w i montujemy 5 ściemnialnych żarówek LED o mocy 6w, co w sumie dawałoby około 30w, obniżając natężenie do minimum, żarówki nadal otrzymywałyby maksymalną moc, czyli mimo posiadania ściemniacza na minimum, żarówki nie obniżyłyby swojego natężenia. Rozwiązaniem jest wymiana naszego starego ściemniacza na nowy, który jest przygotowany do współpracy z żarówkami LED.

W skrócie, aby zainstalować żarówki ściemnialne, potrzebny jest prąd ciągły, czyli coś, o co dba już wewnętrzny sterownik samej żarówki ściemnialnej, i to ściemniacz przeznaczony do produktów z technologią LED. Jest to najprostszy i najłatwiejszy sposób na uzyskanie ściemnialnego oświetlenia w każdym pomieszczeniu. Czy odważysz się stworzyć wyjątkową atmosferę dla szczególnych chwil?