15 największych mitów i kłamstw na temat diod LED

Jest już wielu z nas, którzy cieszą się wydajnym i wysokiej jakości oświetleniem dzięki wielorakim zaletom technologii LED, jednak wciąż istnieje pewien niedosyt wiedzy na temat tego, jak naprawdę działają. Poniżej postaramy się pokazać rzeczywistość kryjącą się za głównymi mitami dotyczącymi oświetlenia LED, które powstały z biegiem czasu.

1. Diody LED są wieczne

Produkty oświetleniowe LED działają o wiele dłużej niż jakakolwiek inna technologia oświetleniowa, ale oczywiście nie będą trwały wiecznie. Jednak, gdy światła LED osiągną swoją żywotność, nie oznacza to, że przestaną działać. W większości przypadków będą nadal zapewniać 60-70% pierwotnej jasności.

2. Diody LED nie wytwarzają ciepła

Diody LED rzeczywiście emitują trochę ciepła, ale znacznie mniej niż żarówki czy lampy energooszczędne i jest to jeden z czynników ich wysokiej wydajności. Podobnie nie emitują podczerwieni, która jest niewidoczna i przyczynia się jedynie do dalszego nagrzewania lampy. Diody LED nie emitują również światła ultrafioletowego.

3. Przejście na diody LED jest bardzo drogie

Początkowo koszt niektórych żarówek LED może być wyższy niż koszt konwencjonalnej żarówki, ale w perspektywie średnioterminowej będziesz oszczędzać pieniądze. W każdym razie ceny diod LED znacznie spadły w ostatnich latach i istnieją modele, które są amortyzowane w mniej niż trzy miesiące.

Diody LED generują ogromne oszczędności

4. Diody LED nie są odporne na wibracje

Diody LED są bardzo wytrzymałe, nie zawierają ruchomych części, delikatnych żarników ani innych kruchych elementów. Większość naszych produktów jest zbudowana z bardzo odpornych materiałów, takich jak poliwęglan lub aluminium, a wszystkie posiadają certyfikat CE, który gwarantuje ich jakość.

5. Lampy LED nie działają w bardzo zimnym środowisku.

Wręcz przeciwnie. Oświetlenie LED jest bardziej wydajne i może trwać dłużej, gdy jest używane w niskich temperaturach. W rzeczywistości nadmierne ciepło rzeczywiście zmniejsza żywotność elementów elektronicznych i nie tylko w produktach oświetleniowych.

6. Światło z żarówek LED jest bardzo białe.

Na początku światło LED było białe, ponieważ w ten sposób można było osiągnąć najwyższą wydajność. Dziś istnieje szeroki zakres temperatur barwowych światła, od najcieplejszego żółtego do najchłodniejszego z niebieskich.

7. Oświetlenie LED jest szkodliwe dla wzroku

Oświetlenie LED jest tak samo bezpieczne jak każde inne sztuczne źródło światła. Ich intensywność jest porównywalna z każdą inną konwencjonalną technologią i z pewnością nie są jak lasery, które skupiają światło na jednym punkcie.

8. Diody LED dają mało światła

To stwierdzenie jest całkowicie fałszywe. Żarówka LED może emitować tyle samo światła co tradycyjna, ale przy ułamku jej zużycia. Średnio procent oszczędności w przypadku lamp LED w porównaniu do żarowych wynosi 80%.

Miasto Mediolan widziane z przestrzeni bez diod LED i z diodami LED
Miasto Mediolan widziane z przestrzeni bez diod LED i z diodami LED.

9. Więcej mocy, więcej światła

Kolejne pojęcie, o którym musimy zapomnieć. Chociaż zawsze polegaliśmy na watach, aby wiedzieć, ile światła emituje żarówka, nie jest to już prawdą. W rzeczywistości to, co mierzymy w watach, to nie ilość generowanego światła, ale energia zużywana przez oprawę. Obecnie wartością, na którą powinniśmy zwracać uwagę są lumeny, które oferuje nam każda żarówka i to rzeczywiście mierzy ilość wytwarzanego przez nią światła.

10. Jakość światła LED jest niska

Jakość światła diod LED jest naprawdę dobra. Aby ją zmierzyć, używa się wskaźnika CRI lub wskaźnika oddawania barw, który określa jakość źródła światła od 0 do 100, gdzie 100 oznacza światło słoneczne. Zazwyczaj CRI>60 jest uważany za akceptowalny, a w przypadku diod LED typowa wartość wynosi od 75 do 85. W naszym sklepie internetowym z oświetleniem LED mamy nawet oprawy, których CRI wynosi powyżej 90.

11. Oświetlenie LED potrzebuje czasu na „rozgrzanie się”.

Cóż, nie do końca. Podczas gdy inne technologie migoczą lub włączają się stopniowo do swojej maksymalnej jasności, diody LED włączają się niemal natychmiast. Co więcej, mogą być włączane i wyłączane w sposób ciągły bez wpływu na ich żywotność.

12. Nie można przyciemnić natężenia światła

Diody LED, które są specjalnie zaprojektowane do tego celu, mogą być ściemniane bez żadnych problemów. Jedyne, co musimy wziąć pod uwagę, to zastosowanie odpowiedniego sterownika do ściemnialnych lamp LED, które posiadamy lub zamierzamy nabyć.

13. Diody LED zawierają materiały toksyczne

W przeciwieństwie do między innymi oświetlenia fluorescencyjnego, diody LED nie zawierają ołowiu, rtęci ani innych niebezpiecznych substancji i nadają się do recyklingu. Wszystkie nasze produkty posiadają certyfikat RoHS, który gwarantuje nieszkodliwość użytych materiałów.

14. Stosunek jakości do ceny nie opłaca się

Typowa żarówka LED może wytrzymać do 30 000 godzin, co przy 4 godzinach dziennie daje nieco ponad 20 lat. Nawet jeśli warunki środowiskowe wpływają negatywnie na żywotność LED, to i tak trwa ona znacznie dłużej niż jakakolwiek alternatywa. Dodatkowo jej zużycie jest o 80% niższe niż tradycyjnych lamp, co przekłada się na znaczne oszczędności na rachunkach za prąd i bardzo krótki okres zwrotu inwestycji.

LED to świetny stosunek jakości do ceny

15. LED-y ewoluują, poczekam aż będą lepsze.

Oczywiście, jak każdy inny produkt elektroniczny, oświetlenie LED poprawia się z czasem. Podobnie jak w przypadku telefonów komórkowych czy komputerów, są one w procesie ciągłej ewolucji i nikt nie myśli „kupię telefon komórkowy, gdy przestaną go ulepszać”, prawda?

Oświetlenie LED przeszło długą drogę od momentu odkrycia, że dioda może emitować światło w 1907 roku. Obecnie diody LED są wydajne, trwałe, niedrogie i dlatego z EfectoLED chcemy wygnać te błędne przekonania, które powstały wokół nich.