Uprawa LED w pomieszczeniach krok po kroku

Uprawa wewnętrzna LED to najnowszy trend w tworzeniu ogrodów zimowych. Nie ma znaczenia, czy mieszkasz w centrum miasta, czy nie masz balkonu lub tarasu nadającego się do uprawy roślin. Jeśli zdecydujesz się na stworzenie miejsca do uprawy roślin w pomieszczeniach, nie tylko poprawisz estetykę swojego otoczenia. Poprawisz także jakość powietrza i zapewnisz sobie pyszne, ekologiczne jedzenie.

Poniżej przedstawiamy główne aspekty, które należy wziąć pod uwagę, aby nasz ogród zimowy funkcjonował bez problemów.

Wymagana przestrzeń do uprawy w pomieszczeniach

Wnętrze domu może zajmować tyle miejsca, ile chcemy, lub tak mało, jak chcemy. Okno, stół, półka lub cały pokój: sami wyznaczamy granice ogrodu.

W zależności od miejsca uprawy, będziemy musieli dostosować teren, aby zadanie to było jak najbardziej komfortowe i czyste. W końcu w pomieszczeniach zużywamy znaczne ilości gleby i wody.

Jak wybrać oświetlenie LED do ogrodów zimowych

Rośliny rosną wysokie, smukłe i bez liści lub co najwyżej z nie w pełni rozwiniętymi. Oczywiście, jeśli roślina nie otrzyma tyle światła, ile potrzebuje, nie będzie kwitła ani owocowała. Aby nasze rośliny mogły prawidłowo rosnąć i rozwijać się, musimy zapewnić im odpowiednią ilość światła, a to oznacza wybór odpowiedniego oświetlenia do uprawy. W tym celu musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Intensywność światła

Wczesne etapy wzrostu roślin, kiedy znajdują się one w fazie tzw. siewek, wymagają dużej ilości światła i nawet najbardziej nasłonecznione okno może okazać się niewystarczające.

Sadzonki potrzebują dużo światła
Sadzonki potrzebują dużo światła

Dzięki specjalnemu oświetleniu za pomocą lamp LED do uprawy wewnętrznej możemy dokładnie kontrolować intensywność światła, jakie otrzymują nasze rośliny. Najbardziej rozpowszechnionym zaleceniem jest umieszczenie naszej lampy LED grow na wysokości od 5 do 7 centymetrów nad sadzonką. W miarę jak roślina będzie rosła i wypuszczała więcej liści, będziemy przesuwać lampę tak, aby zawsze znajdowała się na wysokości od 8 do 10 cm nad liśćmi. Ponieważ lampy LED nie emitują prawie żadnego ciepła, nie ma niebezpieczeństwa poparzenia roślin.

Ile godzin dostępu światła potrzebują rośliny?

Większość warzyw potrzebuje do 18 godzin światła dziennie. Godziny ciemności są równie ważne dla zdrowego wzrostu. Najlepszym sposobem zagwarantowania, że światło będzie włączone przez wymaganą liczbę godzin, jest zastosowanie zegara sterującego, który automatycznie włącza i wyłącza oświetlenie w ciągu dnia.

Kolor światła

Najlepszym oświetleniem jest oczywiście światło naturalne. Jeśli chodzi o światło sztuczne, lampy do uprawy wewnętrznej LED, takie jak te, które oferujemy w naszym sklepie internetowym, łączą różne długości fal (światło czerwone i niebieskie) w proporcjach najkorzystniejszych dla wzrostu roślin.

Kolorowe oświetlenie LED do uprawy wewnętrznej poprawia wzrost roślin
Kolorowe oświetlenie LED do uprawy wewnętrznej poprawia wzrost roślin

Zalety diod LED w uprawie w pomieszczeniach

Diody LED pod wieloma względami przewyższają tradycyjne oświetlenie, a ich zastosowanie w uprawie roślin w pomieszczeniach nie jest wyjątkiem. Do głównych zalet diod LED należą:

 • Niższe zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.
 • Nie wytwarzają one prawie żadnego ciepła, więc można je umieścić bliżej roślin bez zagrożenia.
 • Dłuższa żywotność – diody LED działają znacznie dłużej, więc nie ma potrzeby częstej wymiany lamp uprawowych.
 • Uprawa na mniejszej przestrzeni. Ponieważ światło można umieścić blisko roślin, potrzebna jest mniejsza przestrzeń.
 • Dzięki diodom LED można zoptymalizować widmo emitowanego światła, co sprawia, że jest ono jeszcze bardziej wydajne.
 • Dzięki pracy w niższych temperaturach i niestosowaniu związków takich jak rtęć, dioda LED jest bardzo bezpieczna.
 • Zwiększona wydajność. W wielu badaniach wykazano, że stosowanie diod LED poprawia ilość i jakość plonów.

Więcej szczegółów na temat tego, jak diody LED wpływają na rozwój upraw, można znaleźć w naszym wpisie na temat tego, jak podwoić wzrost roślin dzięki oświetleniu LED.

Najczęstsze błędy przy wyborze opraw LED do upraw w pomieszczeniach

 • Umieszczanie świateł w nieodpowiedniej odległości.
 • Kupuj diody LED o zbyt niskiej jasności.
 • Wybór niewłaściwego typu diody LED dla danego typu rośliny lub modeli niskiej jakości.
 • Stosowanie cyklu światło/ciemność, który nie zapewnia roślinom wystarczającej liczby godzin światła.

Inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy uprawie wewnątrz budynków

Oprócz światła, które stosujemy w naszych pomieszczeniach, musimy zwracać uwagę na inne czynniki, takie jak temperatura, która powinna wynosić od 18ºC do 24ºC, chociaż może się różnić o około 6ºC.

Czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest również wilgotność, zwłaszcza w przypadku korzystania z ogrzewania lub klimatyzacji. Jeśli zauważymy, że liście w naszym ogrodzie wewnętrznym brązowieją lub zaczynają opadać, możemy regularnie zraszać rośliny lub zainstalować nawilżacz powietrza.

Wreszcie, bardzo ważne jest podłoże. Tradycyjne podłoże możemy kupić w każdym specjalistycznym sklepie lub wykonać własne. Tak czy inaczej, podłoże musi być luźne, dobrze drenowane i zawierać wystarczającą ilość substancji organicznych do odżywiania roślin. Inną alternatywą jest wybór uprawy hydroponicznej, która staje się coraz bardziej popularna.