Sztuczki oświetleniowe, aby sprzedać więcej

Jeśli masz sklep, oświetlenie powinno być jednym z najważniejszych aspektów, o które należy zadbać. Jak wspomnieliśmy przy okazji omawiania psychologii koloru, pierwsze wrażenie przedmiotu opiera się w ponad 60% na tym, jak on wygląda. Choć zazwyczaj nie wystarcza to do zamknięcia sprzedaży, negatywna ocena początkowa może temu zapobiec.

Wskazówki i triki dotyczące oświetlenia, które tutaj przedstawimy, będą bardzo pomocne, aby ten pierwszy kontakt produkt-klient wzbudził zainteresowanie konsumenta.

Oświetlenie musi pasować do wystroju i wizerunku marki

Choć może się to wydawać banałem i w rzeczywistości nim jest, w świecie designu oświetlenie jest wszystkim. Aranżacja światła, jego temperatura barwowa czy natężenie definiują atmosferę przestrzeni i wrażenia, które przekazuje. Dlatego musi pasować do wizerunku, który marka chce przekazać i do wystroju przestrzeni.

Światło według poziomów

Oświetlenie detaliczne powinno być zaprojektowane z uwzględnieniem kilku poziomów oświetlenia: ogólnego, akcentującego i zadaniowego. Każdy rodzaj światła ma swoją funkcję w przestrzeni i jego odpowiednie połączenie jest niezbędne.

oświetlenie warstwowe

Oświetlenie otoczenia lub ogólne

Jest to zazwyczaj główny typ oświetlenia w przestrzeni i charakteryzuje się szeroką wiązką światła z opraw. Pozwala to na uzyskanie równomiernego oświetlenia.

Oświetlenie akcentujące

To takie, które podkreśli elementy dekoracyjne i konkretne produkty. W tym przypadku stosuje się reflektory o mniejszej aperturze, które skupiają światło.

Oświetlenie robocze

Czysto funkcjonalne, nie mieści się w wytycznych estetycznych przestrzeni. Stosuje się je tam, gdzie istniejące światło nie jest wystarczające do komfortowego wykonywania pewnych zadań.

Oświetlenie LED oferuje nam szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o oświetlenie i dekoracji naszego biznesu.

Dostosuj temperaturę barwową

Często pomijana lub oparta na osobistych preferencjach, temperatura barwowa powinna być dobrana do rodzaju klientów, których mamy lub chcemy mieć. Cieplejsze światła stworzyć bardziej zachęcającą atmosferę, która ma tendencję do odwołania się do ludzi w pewnym wieku. Chłodniejsze oświetlenie jest bardziej atrakcyjne dla młodszych ludzi i daje poczucie przestronności.

Postaw na wysoki współczynnik CRI

Najlepszym sposobem na zapewnienie, że produkt wygląda tak, jak na to zasługuje, jest oświetlenie go światłem wysokiej jakości. CRI na poziomie co najmniej 80 zapewnia, że kolory są odtwarzane bez zniekształceń.

Oświetlenie półek

Zintegrowanie oświetlenia na półkach, na których wystawione są produkty, radykalnie zwiększa sprzedaż. Jest to bardzo łatwe do osiągnięcia dzięki światłom LED, ponieważ nie emitują one ciepła, mają bardzo niskie zużycie i istnieją bardzo kompaktowe rozwiązania oświetleniowe, takie jak żarówki LED G9, które dostosują się do każdej przestrzeni.

półki z oświetleniem sprzedają dwa razy więcej

Ten sam odcień światła nie działa dla wszystkich produktów.

Stosowanie tej samej temperatury barwowej dla wszystkich produktów w sklepie może być szkodliwe. Dzieje się tak zwłaszcza w sklepach ze świeżymi produktami i, co dziwne, w sklepach z biżuterią. Przy produktach świeżych, takich jak mięso czy ryby, zastosujemy rozwiązania przeznaczone specjalnie do tych przestrzeni, np. specjalne lampy LED dla masarni. W sklepach jubilerskich warto stosować mniej lub bardziej ciepłe światła (3000K) dla złota i bardziej neutralne odcienie (4000K) dla diamentów czy srebra.

Światło z właściwego kierunku

W poprzednich artykułach mówiliśmy już o tym, że światło górne nie jest najbardziej wskazane, aby dobrze wyglądać w lustrze. Dlaczego więc większość przymierzalni ma tylko jeden punkt światła na suficie? Światło, które z drugiej strony w większości przypadków oferuje raczej słabe oświetlenie. Najlepiej byłoby mieć kilka dobrej jakości lamp w pionie wokół lustra.

Podkreśl to, co chcesz, aby zobaczyli Twoi klienci.

Coś, co często jest pomijane. Światła, zwłaszcza akcentujące, powinny zwracać uwagę użytkownika na produkty, a zwłaszcza na promocje lub produkty-gwiazdy naszego biznesu. Jest to często trudne, biorąc pod uwagę ciągłe zmiany w rozmieszczeniu sklepów w niektórych sektorach. Tradycyjnie stosuje się oświetlenie szynowe ze względu na jego uniwersalność, jeśli chodzi o przemieszczanie opraw, ale obecnie dostępne są już oprawy punktowe o wielu kątach świecenia. Ten typ opraw LED pozwala nam na regulację kąta otwarcia światła i maksymalne dostosowanie oświetlenia przestrzeni.

Ożyw te witryny sklepowe

Nie pozwól, aby to ogromne okno, które łączy Twój sklep z zewnątrz, pozostało niezauważone. Stosuj oświetlenie o kontrastowych kolorach, jasne i w miarę możliwości z pewną dozą dynamiki (ruch, zmiany kolorów lub intensywność). Oświetlenie witryny sklepowej jest jednym z najważniejszych aspektów, aby przykuć uwagę przyszłych klientów.

Witryna sklepowa z oświetleniem LED

Skorzystaj z dobrej rady

Oświetlenie lokalu użytkowego, jakim jest sklep, cierpi na znacznie większe obciążenie pracą niż w przypadku instalacji domowej. Dlatego musimy nabyć elementy oświetleniowe, które są w stanie obsłużyć ciągłe godziny świecenia, jakich wymaga dzień roboczy. W naszym dziale oświetlenia LED do sklepów mają Państwo do dyspozycji szeroką gamę produktów specjalnie zaprojektowanych do oświetlenia sklepów.

Sklep z odpowiednim oświetleniem jest bardziej atrakcyjny z zewnątrz i zachęca klienta do wejścia. Po wejściu do środka musi zapewnić odpowiednią atmosferę ułatwiającą proces sprzedaży, a osiąga się to poprzez ekspozycję produktów w taki sposób, aby wywołać chęć ich zakupu.