Światło do rysowania

Osoby zajmujące się rysunkiem lub projektowaniem graficznym często pracują w niewystarczających warunkach oświetleniowych. W wielu przypadkach istniejące w pomieszczeniu oświetlenie powoduje powstawanie cieni lub nie jest odpowiednie do tego typu zadań. Posiadanie lampy kreślarskiej o odpowiedniej jakości i mocy jest kluczem do pracy bez obciążania oczu.

Ile światła potrzeba w obszarze rysowania?

Europejska norma dotycząca oświetlenia wnętrz (UNE 12464.1) określa dla pomieszczeń, w których wykonywane są zadania związane z rysunkiem technicznym, poziom natężenia oświetlenia na powierzchni roboczej wynoszący co najmniej 750 luksów.

Aby uzyskać taki poziom oświetlenia, konieczne jest, aby oświetlenie ogólne było wysokiej jakości (norma zaleca Ra>80) i prawidłowo rozmieszczone w przestrzeni. Dzięki temu oświetlenie jest równomierne, co pozwala uniknąć powstawania cieni. Ważne jest, aby oświetlenie nie migotało, tak aby stopień komfortu wizualnego był jak najwyższy.

Kluczowe elementy oświetlenia w salonie

Oświetlenie ogólne

Aby oświetlić przestrzeń jednorodnie, z odpowiednim i wystarczającym światłem, najlepszą opcją są panele LED. Wyróżniają się one mocą, jakością światła i szerokim kątem rozwarcia wiązki. Najlepiej rozmieścić je równomiernie, aby ze wszystkich kątów docierała podobna ilość światła.

Typowym przykładem rozmieszczenia w pomieszczeniu z sufitem technicznym będzie umieszczenie paneli o wymiarach 60 x 60 cm oddzielonych od siebie w odległości 120-180 cm.

Oświetlenie punktowe

Jeśli oświetlenie ogólne nie jest wystarczające, musimy zastąpić je lampą stołową lub LED flexo. Musimy wziąć pod uwagę, że tego typu elementy zazwyczaj dość mocno skupiają światło i mogą generować dość denerwujące cienie. Dlatego nie powinny być jedynym dostępnym źródłem światła.

Lightboxy

Bardzo powszechny element wykorzystywany przez animatorów w erze przedcyfrowej. W tym przypadku rysunek jest oświetlany od tyłu. Dzięki temu na oryginalnym rysunku można umieścić drugi papier, który posłuży za podstawę nowego projektu.

elegancka lampa z podstawą ledową
Lampa fleksograficzna może uzupełnić słabe oświetlenie.

Jaką temperaturę barwową powinno mieć światło do rysowania?

Zalecaną temperaturą barwową dla tego typu działań, a w zasadzie dla każdej przestrzeni do nauki lub pracy, jest zimna biel. Jak już wspominaliśmy przy poprzednich okazjach, ten odcień światła sprzyja koncentracji i dostrzeganiu szczegółów. Ponadto w przestrzeniach, w których ilość światła jest duża, chłodna temperatura barwowa jest zazwyczaj przyjemniejsza od cieplejszej.

Jak widać, posiadanie wystarczającej ilości i jakości światła do czynności rysowania jest niezbędne, aby zminimalizować zmęczenie wzroku oraz pracować wydajnie i zdrowo.