Oświetlenie LED na parkingach i garażach

Systemy oświetleniowe w garażach różnią się znacznie od systemów oświetleniowych na parkingach zewnętrznych, ale oba mają ten sam cel – umożliwić nam bezpieczne dotarcie do naszego pojazdu. Zaprojektowanie dobrze oświetlonej przestrzeni, zapewniającej brak ciemnych lub nieoświetlonych miejsc, zapewni użytkownikom komfort i bezpieczeństwo, co jest bardzo ważne w garażach i na parkingach. Ściany pomalowane na jasne kolory, unikając szarości cementu, oraz wyraźnie widoczne znaki zarówno dla pieszych, jak i pojazdów, poprawią użyteczność przestrzeni.

W celu uzyskania efektywnego oświetlenia należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak powierzchnia czy lokalizacja, niezależnie od tego, czy znajdują się one na zewnątrz czy wewnątrz budynku. Aby je rozróżnić, garażem będziemy nazywać te miejsca parkingowe, które znajdują się wewnątrz lub w piwnicach budynków. Podczas gdy, przez parking odnosimy się do tych miejsc postojowych, które znajdują się na zewnątrz. Lokalizacja przestrzeni ma zasadnicze znaczenie dla wyboru opraw, które najlepiej dostosują się do warunków otoczenia. Do oświetlenia na parkingach nie zastosujemy tych samych elementów, co do oświetlenia w garażach.

Oświetlenie LED w garażach

Garaże, w większości przypadków, pozostają oświetlone praktycznie przez 24 godziny na dobę. Potrzebujemy zatem elementu oświetleniowego, który charakteryzuje się wysoką trwałością oraz oferuje ogólne i odpowiednio mocne światło. W ten sposób użytkownicy nie będą mieli problemu z poruszaniem się i znalezieniem swojego pojazdu.

System oświetlenia LED w garażach powinien zapewniać minimum 50 luksów, choć zawsze zaleca się, aby natężenie światła wynosiło co najmniej 75 lub 100 luksów. Jednym z najczęściej stosowanych elementów są ekrany LED, będące doskonałym zamiennikiem dla świetlówek. Powinny one być zainstalowane w najbardziej efektywny sposób. Przez efektywny rozumiemy takie rozmieszczenie opraw, które rozkłada moc świetlną jak najbardziej równomiernie w przestrzeni. Wymaga to uwzględnienia wymiarów przestrzeni oraz właściwości opraw, zwłaszcza jasności (lumenów) i rozsyłu światła lub kąta rozwarcia, pod jakim światło jest emitowane.

Wyświetlacze LED doskonale sprawdzają się jako oświetlenie w garażach
Ekrany LED doskonale nadają się do oświetlenia w garażach.

Nie możemy zapomnieć o oświetleniu awaryjnym LED, tak ważnym i potrzebnym. Istnieją lampy awaryjne wpuszczane lub natynkowe, choć nie ma między nimi większych różnic poza estetyką i procesem montażu. Ważne jest, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję, wskazując wyjście i drogę, którą należy przebyć, aby do niego dotrzeć, w przypadku braku prądu. Po więcej informacji mamy artykuł o oświetleniu w planach awaryjnych, gdzie dokonano przeglądu przepisów dotyczących oświetlenia awaryjnego.

Chociaż elementy oświetlenia w garażach z technologią LED mogą pozostawać włączone przez długi czas, nie zaleca się, aby działały w nieskończoność. Dlatego warto zaprogramować automatyczne wyłączanie lub zdecydować się na montaż czujników obecności, dzięki którym system oświetleniowy nie będzie zawsze włączony.

Posiadanie czujników obecności pozwala nam ograniczyć zużycie energii elektrycznej, gdy przestrzeń nie jest użytkowana, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Koniec z tym niezręcznym momentem szukania światła w ciemności lub upuszczania torebek w celu naciśnięcia włącznika!

W przypadku oświetlenia LED w garażach publicznych, zwłaszcza tych zlokalizowanych w centrach handlowych, warto zainstalować zielone i czerwone światła u góry każdej przestrzeni. W ten sposób ułatwiamy widoczność wolnych (zielonych) i zajętych (czerwonych) miejsc parkingowych.

Oświetlenie LED na parkingach

Parkingi, jak już wspomniano, znajdują się na zewnątrz. W tego typu przestrzeniach stosuje się elementy oświetlenia zewnętrznego, takie jak projektory LED, umieszczone na dużej wysokości, co ułatwia bardziej równomierny rozkład światła. Oświetlenie LED na parkingach może być uzupełnione np. sygnalizatorami zainstalowanymi na niższych wysokościach. Chociaż minimalne poziomy oświetlenia na parkingach mogą wynosić nawet 20 lx, musimy zawsze pamiętać, że musi być wystarczająco dużo światła, aby móc znaleźć pojazd i manipulować kluczami.

Wysokość i rozstawienie źródeł światła zależy od ich mocy oraz szerokości emitowanej przez nie wiązki światła. Ważne jest, aby oprawy posiadały stopień ochrony IP65 lub wyższy, co gwarantuje ich odporność na czynniki atmosferyczne i niesprzyjającą pogodę.

Reflektory LED to najlepszy wybór do oświetlenia parkingów
Reflektory LED to najlepsza opcja do oświetlenia na parkingach.

Ponieważ w tym przypadku elementy oświetlenia LED na parkingach działają tylko w nocy lub w godzinach słabego oświetlenia, często instaluje się czujniki światła lub timery, elementy, które pozwalają nam na automatyczne włączanie i wyłączanie świateł w zależności od określonego poziomu oświetlenia otoczenia lub wcześniej ustalonego harmonogramu.

Jak widać, technologia LED oferuje różne alternatywy oświetleniowe na parkingach i w garażach, uzyskując bardziej funkcjonalne przestrzenie i zmniejszając zużycie energii elektrycznej.