Certyfikat TÜV

Zapewne znacie już Państwo najpopularniejsze certyfikaty dla produktów oświetleniowych, takie jak RoHS, który ogranicza stosowanie pierwiastków takich jak ołów czy rtęć, czy oznaczenie CE, niezbędne do tego, aby produkt mógł być sprzedawany w UE.

Tym razem porozmawiamy o certyfikatach TÜV, które również można znaleźć na wielu naszych produktach.

Etykieta TÜV

Co to jest certyfikat TÜV?

Jest to certyfikat wydawany przez Technischer Überwachungs-Verein ( stąd nazwa TÜV). Te niemieckie organizacje, choć obecne w kilku krajach, należą do najbardziej wymagających jednostek certyfikujących na świecie.

Certyfikat TÜV jest więc gwarancją jakości i bezpieczeństwa zarówno dla ludzi jak i środowiska.

Rodzaje produktów, które mogą być certyfikowane

Sektory, w których zwykle pracują TÜV są bardzo zróżnicowane: transport, dobra konsumpcyjne, przemysł, bezpieczeństwo pracy i wiele innych.

Ich certyfikaty nie ograniczają się do wyrobów, ale dotyczą również procesów, a nawet ludzi.

TÜV może wydać certyfikat zgodności na tak różne elementy jak żarówka, pojazd kolejowy, system zapobiegania ryzyku zawodowemu czy system wytwarzania energii.

Pochodzenie TÜV

Organizacje te sięgają czasów rewolucji przemysłowej. Po wypadku w browarze w Mannheim, w którym wybuchł kocioł, grupa inżynierów założyła pierwsze stowarzyszenie inspektorów kotłów(Dampfkessel Überwachungsverein lub DÜV).

Kocioł parowy dla browaru

W miarę rozwoju nowych technologii DÜV oferował usługi kontrolne dla nich. Już w 1906 roku Wielkie Księstwo Badenii wprowadziło szereg regulacji dotyczących pojazdów i kierowców, powierzając to zadanie lokalnemu DÜV.

W 1938 roku istniało już 37 DÜV, które zostały zreorganizowane w 17 TÜV. Z czasem osiągnęły one wymiar międzynarodowy, oferując swoje usługi dla przemysłu, rządów, osób prywatnych i organizacji non-profit.