Jak oświetlić i udekorować małe łazienki

oświetlenie ledowe do łazienek oświetlenie akcentujące

Posiadanie małej przestrzeni jest zawsze wadą podczas dekorowania i oświetlania każdego pomieszczenia, a łazienki nie są wyjątkiem. Dzięki tym krótkim wskazówkom sprawimy, że mała łazienka będzie wyglądała na znacznie bardziej przestronną.

Gdzie „zaoszczędzić” przestrzeń w małej łazience?

Zanim przejdziemy do szczegółów, ważne jest, aby wiedzieć, z czego zamierzamy zaoszczędzić przestrzeń. Jeśli potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania i możemy obejść się bez wanny, to wybór brodzika pozwoli nam na dodanie dodatkowych mebli lub półek.

I odwrotnie, jeśli nie możemy obejść się bez relaksującej kąpieli, będziemy musieli mieć na przykład mniejszą umywalkę. Tak czy inaczej, musimy wiedzieć, jak ustalić priorytety funkcjonalności, których potrzebujemy w naszej małej łazience, aby jak najlepiej wykorzystać każdy ostatni zakątek.

Porady dotyczące dekoracji i oświetlenia w małych łazienkach

Przyjrzyjmy się teraz kilku wskazówkom, które pozwolą nam maksymalnie wykorzystać przestrzeń w naszej łazience, niezależnie od tego, jak bardzo jest ona ograniczona.

Używaj dużych płytek

Ogólnie rzecz biorąc, duże wzory, czy są to płytki, papier lub bezpośrednio namalowane na ścianie są idealne, aby oszukać oko, dzięki czemu przestrzeń wydaje się większa. Dobrym trikiem jest zastosowanie szerokich poziomych linii.

Lustra dodają przestronności

Lustra wnoszą przestronność do każdej przestrzeni, coś szczególnie przydatnego w małych łazienkach. Aby zmaksymalizować efekt, możemy użyć luster, które sięgają aż do podłogi lub pokrywają całą ścianę.

Duże lustra łazienkowe

Meble wiszące i armatura łazienkowa

Oprócz znacznego ułatwienia zadań związanych z czyszczeniem podłogi, tego typu podwieszane elementy świetnie wyglądają w każdej przestrzeni niezależnie od jej wielkości, ale w małej łazience zapewnią niezbędną lekkość, aby nie przeciążyć przestrzeni.

Baterie na ścianie

Jeśli uda nam się zainstalować baterie na ścianie, zyskamy nawet 10 cm, montując bardziej kompaktową umywalkę. Może nie wydaje się to dużo, ale w przypadku bardzo wąskich łazienek te centymetry pozwolą nam na wygodniejsze poruszanie się.

Wąskie łazienki

Wieszaki wszędzie

Na ścianach, za drzwiami… Każdy kąt bez wykorzystania jest idealny, aby umieścić haczyk, na którym powiesimy ręcznik lub koszyk, w którym umieścimy przedmioty. W ten sposób mamy bardzo wszechstronny system przechowywania.

Światło w lustrach

Jeśli lustro jest dobrze oświetlone ułatwi nam wiele codziennych czynności takich jak golenie czy makijaż. W większości przypadków światło zenitalne nie wystarczy i będziemy musieli uzupełnić je o jakieś źródło dodatkowego światła, które umieścimy w każdej ze stron lustra.

Przechowywanie w łazience

Szafy aż do sufitu

Jeśli w kącie zmieści się szafka, to najwięcej zyskamy, jeśli postawimy taką, która będzie sięgała do sufitu. Nawet jeśli będzie płytka, pozwoli nam na przechowywanie wielu rzeczy.

Lampy wpuszczane, aby zyskać przestrzeń

Zastosowanie lamp wpuszczanych w sufit zapewni większą amplitudę przestrzeni. Postaramy się, aby oświetlenie było równomierne, aby nie było miejsc z cieniami. Najczęściej decydujemy się na neutralną temperaturę barwową światła, najbardziej zbliżoną do światła słonecznego.

Przegrody przezroczyste

Przezroczyste ekrany

Jeśli mamy prysznic lub wannę z przezroczystym parawanem, pole widzenia przestrzeni zostaje powiększone. Jeśli mamy zasłonę, to odciągnięcie jej do tyłu pozwoli uzyskać ten sam efekt. Z drugiej strony, jeśli prysznic i umywalka są bardzo blisko, zasłona może być lepszym rozwiązaniem niż parawan, ponieważ nie będzie ograniczać naszych ruchów.

Jak widać, dzięki tym małym trikom dekoracyjnym i oświetleniowym do łazienek maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń, niezależnie od tego, jak mała ona jest.