Przewodnik po oświetleniu niskich sufitów

Jednym z największych problemów przy oświetlaniu pomieszczeń jest wysokość sufitu. Pomieszczenia z niskimi sufitami są z natury bardziej skomplikowane w oświetleniu, nie tylko dlatego, że ograniczają wybór opraw oświetleniowych.

Tym razem pokażemy Ci, jak wybrać lampy LED do niskich sufitów, a na koniec zdradzimy kilka sztuczek, dzięki którym pomieszczenie stanie się wyższe.

Problematyka niskich sufitów

Jeśli dom, pomieszczenia lub ich część nie mają wystarczająco wysokiego sufitu, istnieją pewne niedogodności związane z wyborem systemu oświetleniowego.

Najbardziej oczywistym problemem są ograniczone rozmiary opraw. Zaleca się, aby wszystko, co jest zamontowane na suficie, miało co najmniej 2 m wysokości, aby uniknąć niedogodności, związanych z uderzeniem głową. W przypadku standardowego sufitu o wysokości 2,4 m pozostaje zaledwie 40 cm na zamontowanie lampy.

pomieszczenie z niskimi meblami

Rozproszenie światła będzie mniejsze. Jak już wyjaśnialiśmy przy innych okazjach, powierzchnia, którą może oświetlić punkt świetlny, zwiększa się proporcjonalnie do wysokości, na której jest zamontowany.

Pomieszczenie o niskim suficie może również wywoływać wrażenie ciasnoty, ponieważ przestrzeń wydaje się mniejsza. Dlatego oprócz odpowiedniego rozprowadzenia światła, powinniśmy zadbać o te aspekty, które pomogą nam „podnieść” sufit.

Jak wybrać lampę do pomieszczeń o niskim suficie?

Oto kilka wskazówek, jak wybrać najodpowiedniejszą oprawę oświetleniową do montażu w niskim suficie.:

 • Należy pamiętać o dostępnej przestrzeni. Jak już wspomnieliśmy, od dwóch metrów do sufitu to cała przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji na oprawę.
 • Wybierz oprawy do zamontowania. Idealnym rozwiązaniem są oprawy typu downlight, a jeśli nie chcemy komplikować sobie życia wierceniem otworów w suficie, możemy zainstalować lampy sufitowe, które zajmują niewiele miejsca.
 • Ograniczenie lamp wiszących do przestrzeni nad stołem. Dzięki temu, nawet jeśli znajdują się one na niższej wysokości, użytkownik nie będzie się o nie potykał.
 • Należy wybierać lampy o szerokim kącie otwarcia. Dzięki temu światło będzie rozprowadzane bardziej równomiernie, co pozwoli uniknąć cieni.
 • Należy zapewnić dodatkowe źródła światła. Do uzupełnienia oświetlenia ogólnego doskonale nadają się kinkiety lub lampy podłogowe.
Ściany z tapetą w pionowe linie

7 sztuczek, które sprawią, że pokój będzie wydawał się większy

 • Biel i jasne kolory nadadzą przestrzeni przestronności. W tym przypadku ważne jest, aby sufit był o kilka odcieni jaśniejszy od ścian.
 • Zastosuj pionowe wzory na ścianach. Podobnie jak w przypadku koszul, pionowe linie sprawią, że ściana będzie wydawała się wyższa.
 • Umieść zasłony zaraz pod sufitem. Zastosowanie długich zasłon blisko sufitu daje poczucie wysokości.
 • Powieś obrazy wyżej niż zwykle. Jest to prosty i rzadko stosowany sposób na oszukanie oka i uzyskanie większej wysokości, ale należy unikać poziomych ramek.
 • Używaj niskich mebli. W ten sposób, jeśli wyeksponujemy meble, sprawimy, że przestrzeń wyda się znacznie większa.
 • Umieść lustro. Odbijając część pomieszczenia, zwielokrotnia optycznie przestrzeń i daje poczucie przestronności. Powinien być wysoki i wąski.
 • Mniej znaczy więcej. Maksyma, która w tym przypadku jest doskonale spełniona. Jeśli przeładujemy przestrzeń, będzie się ona wydawała jeszcze bardziej zwarta.

Jak widać, posiadanie pokoju z niższym sufitem niż byśmy chcieli nie musi być problemem. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek dotyczących dekoracji, wybrać odpowiednie oświetlenie, a zobaczysz, jak przestrzeń powiększa się, nawet jeśli tylko w pozorny sposób.