Lampy przeciw komarom

Nadeszły upały i lato jest tuż za rogiem, a wraz z nim kolacje na tarasie lub w ogrodzie. Dla wielu z nas, jeśli połączymy ciepło, ogród i światło, pierwsze co przychodzi na myśl to komary. Są niemile widzianymi gośćmi na każdej imprezie plenerowej, a przynajmniej były, do czasu pojawienia się żarówki LED odpornej na komary.

Prawdziwe światło odporne na komary

Lampy odporne na komary to już rzeczywistość i z pewnością ulga dla wielu. Ale jak żarówka może nie przyciągać komarów? Sekret tkwi w długości fali emitowanego przez nią światła. To jest tak proste jak to. Jednak dla osób mniej obeznanych z tą wielkością fizyczną, wyjaśnimy ją w bardziej potoczny sposób.

Światło emitowane przez tę żarówkę jest niewidzialne dla komarów.

Światło to fala elektromagnetyczna, podobnie jak radiowa, która jest widoczna dla istot żywych. Dokładniej rzecz biorąc, człowiek widzi fale, których długość waha się od 390nm do 750nm (nm oznacza nanometr i jest jedną milionową milimetra), co odpowiada kolorom od ciemnoniebieskiego do ciemnoczerwonego. Owady z kolei postrzegają zakres światła od niebieskiego do ultrafioletu. Ponieważ światło z tej żarówki znajduje się poza tymi granicami, jest dla nich całkowicie niewidoczne. Dodatkowo, ponieważ wykorzystuje technologię LED, emituje mniej ciepła niż tradycyjne żarówki, co dodatkowo akcentuje efekt.

Żarówka LED e27 odporna na komary

Jak używać tych żarówek LED przeciwko komarom?

Prawda jest taka, że jedyne co musimy zrobić, aby cieszyć się spokojną kolacją w ogrodzie to wymienić żarówki, które już mamy na żarówki LED odstraszające komary i to wszystko. W ten sposób uzyskujemy podwójną korzyść: z jednej strony na tarasie lub w ogrodzie będzie mniej owadów, ponieważ nie będą one przyciągane przez światło; a z drugiej strony, przechodząc na oświetlenie LED, zmniejszamy zużycie energii elektrycznej.

Jeśli gniazdo żarówki LED nie pasuje do naszych lamp, możemy zastosować adapter.

Dodatkową korzyścią z minimalizowania obecności owadów jest to, że znikną również żywiące się nimi pająki i jaszczurki. Koniec z pajęczynami na ganku.

Inne triki, aby utrzymać komary z dala od naszego ogrodu

Oprócz wymiany żarówek możemy zastosować inne metody, które pozwolą nam utrzymać owady z daleka.

Doskonałym rozwiązaniem są świece cytronelowe. Bardzo dobrze sprawdzają się jako repelent i zapewnią wyjątkowe światło otoczenia. Umieszczone w szklance lub lampionie stają się bardzo dekoracyjnym elementem.

Posiadanie wentylatora sufitowego na ganku lub balkonie również wspomoże nas w naszej krucjacie przeciwko owadom i pomoże nam poradzić sobie z gorącymi letnimi nocami.

Wentylator sufitowy Pergola
Wentylator sufitowy. Sprzymierzeniec przeciwko upałom i komarom.

Na koniec możemy dodać kilka roślin, które świetnie sprawdzą się jako środek odstraszający komary i inne owady. Wiele osób umieszcza je na parapecie, aby nie wchodziły przez okno lub sadzi je w pobliżu mebli ogrodowych, aby nie przeszkadzały im podczas letnich obiadów.

Wśród różnych dostępnych opcji możemy wyróżnić miętę, a zwłaszcza kocimiętkę (Nepeta cataria), choć ta ostatnia wymaga więcej uwagi, jeśli chodzi o przycinanie. Citronella, wszechobecna w świecach, bransoletkach odstraszających i tak dalej, w swojej naturalnej formie również odstraszy niechcianych gości.

Rośliny takie jak rozmaryn mają właściwości przeciw komarom

Szerokie zastosowanie ma również rozmaryn, ma on tę zaletę, że nie potrzebuje dużej ilości wody i bardzo dobrze sprawdzi się jako przyprawa podczas gotowania wszelkiego rodzaju mięs. Tak naprawdę większość aromatycznych ziół będzie zwalczać owady i poprawiać smak naszych potraw. Należą do nich koper, szałwia i estragon.

A co jeśli to wszystko zawiedzie?

Są chwile, kiedy wydaje się, że nie da się utrzymać komarów z daleka. Świece cytronelowe, aromatyczne rośliny… nic nie wystarczy. W takich przypadkach to właśnie wtedy zwykle używamy środków owadobójczych, ale w Ledkia oferujemy Ci inną alternatywę do zabijania komarów w sposób ekologiczny: żarówkę komarobójczą.

Żarówka LED, która przyciąga i zabija komary

Ta żarówka E27 została specjalnie zaprojektowana, aby przyciągać komary i posiada naelektryzowane żarniki, które eliminują komary bez konieczności stosowania produktów chemicznych.

Jak widać, istnieją różne sposoby na odstraszenie owadów z naszego ogrodu czy tarasu, choć pierwszym krokiem powinno być uniknięcie ich przyciągania, a to jest możliwe dzięki żarówce LED przeciw komarom.