Jak wybrać idealny grill do ogrodu

Przy kilku okazjach pokazywaliśmy Wam różne opcje oświetlenia ogrodowego, zawsze myśląc o dekoracji i funkcjonalności, abyście, jeśli macie szczęście, mogli cieszyć się nim w pełni.

Tym razem odejdziemy nieco od zwykłego tematu bloga, aby przynieść Wam kilka wskazówek dotyczących wyboru grilla do naszego ogrodu lub tarasu.

Przygotowanie grilla

Klucze do wyboru grilla

Przy wyborze grilla powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko takie punkty jak dostępna przestrzeń czy rodzaj paliwa, ale także inne aspekty, takie jak nasze doświadczenie w gotowaniu z grillem czy liczba gości, których zazwyczaj mamy.

Dostępna przestrzeń. Grill wbudowany czy przenośny

Niewątpliwie jednym z najważniejszych parametrów w naszym procesie wyboru będzie znajomość przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji.

Jeśli nasze miejsce w ogrodzie jest ograniczone, najbardziej wskazaną opcją będzie zdecydowanie się na grill przenośny. Dzięki temu będziemy mogli przechowywać go w schowku lub zostawić w kącie, gdzie nie będzie nam przeszkadzał, gdy nie będziemy z niego korzystać.

Z kolei na dużych tarasach czy w ogrodach nie ma problemu z zainstalowaniem grilla pracy. Tutaj będziemy mogli dostosować model do naszych potrzeb znacznie lepiej niż w przypadku grilla przenośnego, ponieważ w wielu przypadkach są one zaprojektowane w sposób modułowy będąc w stanie dodać elementy takie jak szuflady czy półki do naszego gustu.

Wbudowane grille

Musimy również wziąć pod uwagę umiejscowienie grilla. Przede wszystkim po to, aby dym nie szedł w stronę jadłodajni lub mógł trafić do domu.

Rodzaj zapłonu

Możemy znaleźć grille, które działają na węgiel drzewny, drewno, gaz lub prąd. Choć ich główne cechy wyszczególnimy później, należy wziąć pod uwagę, że grill na światło będzie wymagał podłączenia do sieci elektrycznej, a w przypadku grilla gazowego musimy liczyć się z dodatkową przestrzenią potrzebną do przechowywania butli lub miejscem, które będzie nam potrzebne do przechowywania drewna opałowego, jeśli wybierzemy tę opcję.

Doświadczenie w gotowaniu

Nasze doświadczenie w gotowaniu z grillem będzie determinujące w momencie wyboru modelu.

Co innego użytkownik, który od czasu do czasu przygotuje kilka kotletów i trochę kiełbasy, co innego ten, który chce przygotować również pizze, a co innego ten, który gotuje dania z bardziej skomplikowanymi opracowaniami.

Inne cechy

Dostępność, łatwość obsługi i transportu czy cena to niewątpliwie inne czynniki, które sprawią, że wybierzemy ten czy inny model.

Rodzaje grilli

Jak już wspomnieliśmy, istnieją różne rodzaje grilli w zależności od paliwa, a każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Aby porównać poszczególne opcje weźmiemy pod uwagę łatwość ich rozpalania, regulację temperatury, na jaką pozwalają czy ich wpływ na aromat potraw.

Grill gazowy

Są czyste i łatwe w użyciu. Grille gazowe wyróżniają się łatwym zapalaniem i mocą podczas gotowania.

Grille gazowe

Jeśli nasz grill ma pokrywę, możemy go używać tak, jakby był piekarnikiem. Dodatkowo prawie nie generuje dymu, więc może być bardzo ciekawym rozwiązaniem dla mniejszych przestrzeni.

Jedyną wadą jest to, że jesteśmy uzależnieni od butli z butanem, czyli elementu, który jest coraz rzadziej używany w dzisiejszych domach.

Grill drewniany

Jeśli za coś wyróżniają się grille drewniane to za tak charakterystyczny smak, który wnoszą do każdej potrawy.

Z drugiej strony, mogą być najtrudniejsze do rozpalenia, jeśli nie mamy praktyki. Ponadto, przechowywanie drewna opałowego może zająć dużo miejsca i może być również trudne do zdobycia w niektórych środowiskach.

Grille opalane drewnem

Grill elektryczny

Podobnie jak w przypadku grilli gazowych, grille elektryczne nie generują popiołu ani dymu i są zapalane po naciśnięciu przycisku. Istnieją naprawdę kompaktowe modele, będąc najłatwiejsze do przechowywania i transportu.

Na minus, nie zapewniają one tego dodatkowego smaku węgla drzewnego, który znajdujemy w innych modelach i wymagają, aby gniazdo było dostępne w pobliżu, coś, co w wielu ogrodach może być trudne do osiągnięcia.

Grille elektryczne

Grill na węgiel drzewny

Niewątpliwie grille węglowe cieszą się największą popularnością wśród fanów tego typu gotowania.

Węgiel drzewny jest łatwiejszy do przechowywania i można go kupić w niemal każdym supermarkecie. Pozwala na osiągnięcie wysokiej temperatury, co poprawia gotowanie i chrupiące wykończenie mięs i warzyw, nie rezygnując z tego charakterystycznego aromatu węgla drzewnego.

Grille na węgiel drzewny

Oczywiście, generują one dym i popiół, które mogą utrudniać czyszczenie, zwłaszcza w kompaktowych i ekonomicznych modelach, które nie mają wyjmowanych części. Są też trudniejsze do rozpalenia niż gazowe czy elektryczne.

Warto zaznaczyć, że istnieją modele przystosowane zarówno do węgla drzewnego, jak i drewna.

Szybki przewodnik po wyborze grilla

W poniższej tabeli porównawczej możemy przejrzeć główne różnice pomiędzy poszczególnymi typami grilli.

GazowyElektrycznyDrewnianyWęgiel drzewny
ZapłonBardzo łatwyBardzo łatwoBardzo trudneTrudne
AromatDobryBrakDoskonałyBardzo dobry
TemperaturaBardzo łatwaŁatweTrudneTrudne

Nie uwzględniliśmy łatwości czyszczenia jako dodatkowego czynnika, ponieważ ostatecznie istnieje duża różnica między modelami, nawet jeśli używają tego samego rodzaju „paliwa”.

Niezbędne przybory do grillowania

Kiedy już wiemy, jaki rodzaj grilla najlepiej odpowiada naszym gustom i potrzebom, czas na odpowiednie wyposażenie.

Przybory do grillowania

Wśród ogromnej ilości dostępnych przyborów do grillowania możemy uznać za niezbędne:

  • szczypce, zacieraczki i szpikulce: Dzięki nim możemy prawidłowo obchodzić się z jedzeniem, zachowując bezpieczną odległość.
  • Fartuch: Wydaje się, że to no-brainer, ale nie jest to coś, o czym zwykle myślimy, zwłaszcza jeśli grillowanie nie odbywa się w domu, gdzie zawsze jest pod ręką.
  • Rękawiczki: Szczególnie jeśli używamy grilla jako piekarnika, będą one niezbędne do wyłapywania gorących źródeł.
  • Noże: Te, które mamy w kuchni mogą wystarczyć, choć wiele osób lubi mieć ekskluzywny zestaw na grilla.
  • Koszyk na warzywa: W niektórych przypadkach mogą się przydać, aby mniejsze kawałki mięsa nie ślizgały się po grillu.
  • Szczotka: Niezbędna do czyszczenia grilla i łatwego usuwania popiołu lub przypalonego jedzenia.

Jak rozpalić grilla

Dobre oświetlenie grilla jest konieczne, zwłaszcza jeśli gotujemy w nocy, ponieważ manipulujemy żywnością w przestrzeni, która może być uznana za niebezpieczną i nie jest wygodne pracować na ślepo.

Jeśli ogólne oświetlenie przestrzeni jest wystarczające, na pewno nie będzie konieczne żadne dodatkowe źródło światła, nawet więcej w przenośnych grillach. Jeśli grill jest z pracy tak, że może być konieczne, aby mieć jakieś dodatkowe światło w kierunku wnętrza tego samego.

Reflektory LED to najlepsza opcja dla oświetlenia parkingu.

To może być interesujące, aby umieścić reflektor zewnętrzny zorientowany na grilla tak, że wnętrze jest oświetlone, najlepiej unikając możliwych cieni, że kucharz może rzutować.

Inną coraz bardziej popularną opcją popularyzującą nie tylko miejsce do grillowania, ale także tarasy i ogrody w ogóle, są dekoracyjne lampy zewnętrzne, takie jak girlandy żarówek. Oprócz ich atrakcyjności wizualnej, mają wiele punktów świetlnych, które zapewniają bardzo jednolite oświetlenie idealne na każdy wieczór.

Teraz mamy już kilka pojęć, z którymi możemy rozpocząć poszukiwania idealnego grilla i cieszyć się jeszcze bardziej z naszych ogrodów i tarasów.