Jak oświetlić restaurację

Prawidłowe oświetlenie restauracji nie jest prostym zadaniem. Oświetlenie musi współgrać ze stylem restauracji i rodzajem serwowanych potraw, ale musi też ułatwiać pracę kucharzy, kelnerów itp.

Określając, jakiego rodzaju światła użyć, o jakiej mocy czy temperaturze barwowej, musimy rozróżnić strefy i czynności, które odbywają się w każdej z nich.

pomieszczenia oświetlone lampami wiszącymi

Przepisy dotyczące oświetlenia restauracji

W ramach normy europejskiej UNE 12464-1, restauracje znajdują się w sekcji miejsc współżycia publicznego w tej samej pozycji co hotele.

Wyróżnia się cztery strefy: hol, kasę, kuchnię i samą salę restauracyjną. W tym przypadku minimalne poziomy natężenia oświetlenia są określone dla wszystkich z nich z wyjątkiem sali restauracyjnej. Tutaj zaznaczono jedynie, że światło musi być wystarczające do stworzenia odpowiedniej atmosfery.

Strefa wejściowa i barowa

Wymagane jest minimum 100 luksów przy współczynniku olśnienia (UGR) wynoszącym 22 lub mniej. Natężenie oświetlenia powinno wzrosnąć do 300 luksów tam, gdzie znajduje się kasa fiskalna i gdzie pracują kelnerzy.

Kuchnia

Tutaj potrzebne jest około 500 luksów i zalecane jest oświetlenie chłodne. Ten rodzaj światła zwiększa koncentrację i widoczność, poprawiając wydajność i bezpieczeństwo pracy. Wskazane jest posiadanie obszaru ze światłem przejściowym, aby uniknąć olśnienia i umożliwić oczom lepszą adaptację do ewentualnych różnic w oświetleniu w odniesieniu do pomieszczenia.

ważne jest, aby kuchnia była wystarczająco i odpowiednio oświetlona.

Jadalnia lub pokój dzienny

W tym przypadku mamy pełną swobodę w projektowaniu oświetlenia, aby dopasować je do wizerunku firmy. W każdym przypadku światło musi umożliwiać swobodne poruszanie się pracowników i klientów bez zagrożenia. Przy stołach ideałem jest, aby światło było co najmniej wystarczające do zobaczenia tego, co się je.

Oświetlenie LED w branży hotelarskiej

Technologia LED to ważny skok w sposobie oświetlania barów i restauracji. Nie tylko pozwala nam na posiadanie opraw oświetleniowych o wzorach, które do tej pory były niemożliwe, ale również oznacza możliwość znacznego obniżenia kosztów związanych z konserwacją i zużyciem energii elektrycznej.

Lampy LED są bardzo wydajne i zużywają nawet do 90% mniej energii niż ich halogenowe odpowiedniki. Z drugiej strony są znacznie bardziej wytrzymałe.

Dekorowanie restauracji za pomocą światła

W wielu przypadkach aktualnym trendem jest wykorzystanie oświetlenia jako elementu dekoracyjnego przestrzeni. W ten sposób światło pomaga stworzyć odpowiednią atmosferę, w której jadący czują się swobodnie.

Naszym celem jest osiągnięcie spójności pomiędzy oświetleniem, meblami, wykończeniem ścian itp.

każda restauracja musi dostosować oświetlenie do swojego lokalu

Podstawowe elementy oświetlenia restauracji

Istnieje mnóstwo opraw LED do wyboru, wystarczy rozejrzeć się po naszym sklepie internetowym i zobaczyć wiele dostępnych opcji. Poniżej przedstawimy kilka głównych z nich.

Downlighty

Klasyka oświetlenia ogólnego. Pozwalają bardzo równomiernie oświetlić przestrzeń. Są najlepszą opcją do kuchni i każdego innego miejsca, gdzie potrzebujemy, aby światło było, że tak powiem, obfite. Mniejsze modele i z mniejszym kątem otwarcia pozwalają nam stworzyć bardzo przytulne otoczenie.

Oświetlenie torowe

Choć tradycyjnie stosowany w oświetleniu sklepowym, ten typ oświetlenia jest bardzo przydatny w restauracjach i barach.

Opiera się ono na naelektryzowanych szynach, na których zainstalowane są różne reflektory, które można przesuwać wzdłuż nich. Zapewnia to dużą uniwersalność, ponieważ możemy dostosować rozmieszczenie opraw w przypadku np. zmiany rozkładu stolików.

Lampy wiszące

Szerokie zastosowanie, zwłaszcza nad stołami, mają również lampy wiszące. Zazwyczaj stosuje się ciepłą temperaturę światła i średnio niską jasność, aby nie było to drażniące.

Paski i neony

Zarówno taśmy LED, jak i neony są często stosowane jako oświetlenie akcentujące, zwłaszcza w strefie baru lub pod półkami.

Ostatecznie oświetlenie restauracji jest elementem, który nadaje osobowość lokalowi i musi współgrać z wystrojem i oferowaną propozycją gastronomiczną.