Oświetlenie kortów do padla: aktualne przepisy

Padel tenis jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych sportów w ostatnich latach, dorównując w popularności nawet takim aktywnościom jak bieganie. Podobnie jak w innych sportach, w których gra toczy się z dużą prędkością, widoczność boiska, a zwłaszcza piłki, ma zasadnicze znaczenie zarówno dla uczestników, jak i widzów.

Jak oświetlić kort do padla?

Jak zaznaczyliśmy na początku tego artykułu, oświetlenie jest niezbędne do uprawiania tego sportu. Musi być ona jednolita i rozmieszczona w taki sposób, aby nie zasłaniała pola widzenia zawodnikom, sędziemu i widzom.

Ile lumenów potrzebuje boisko do padla?

Niewątpliwie jest to jedno z podstawowych pytań przy analizie tego typu instalacji, gdyż jak wiemy, wraz z pojawieniem się technologii LED, aby poznać ilość światła emitowanego przez oprawę oświetleniową, musimy patrzeć na lumeny, a nie na waty. W tym przypadku pytanie powinno jednak brzmieć: jaki jest minimalny wymagany poziom oświetlenia?

Poziom oświetlenia jest mierzony na poziomie gruntu i w luksach, a nie w lumenach. Liczba lumenów w oprawie oświetleniowej mówi nam, ile światła emituje, a nie ile pada na dany punkt.

Zgodnie z normą UNE-EN 12193, którą poznamy szczegółowo w dalszej części, rozróżniamy kilka wymaganych minimalnych poziomów oświetlenia poziomego. Zależą one od poziomu zawodów i lokalizacji, w zależności od tego, czy jest to tor kryty czy odkryty. Przykładowo, dla zewnętrznym korcie rekreacyjnym potrzebujemy natężenia oświetlenia na poziomie 200 luksów przy równomierności 0,5. Z drugiej strony, na boisku zewnętrznym, gdzie odbywają się zawody na poziomie profesjonalnym, takie jak World Padel Tour, wymagania wzrastają do 500 luksów i jednorodności 0,7.

Należy pamiętać, że w zawodach transmitowanych przez telewizję szczególne wymagania dotyczące oświetlenia, które muszą być spełnione w celu zapewnienia wysokiej jakości obrazu, są wyższe niż minimalne wymagania normy.

Zredukowanie olśnienia

Olśnienie to zjawisko, o którym już mówiliśmy, a które ogólnie rzecz biorąc utrudnia widzenie i może je poważnie ograniczyć.

W padlu, w przeciwieństwie do tenisa, zarówno lob, jak i smash są bardzo częstymi uderzeniami. Oznacza to, że zawodnicy stale patrzą w górę, aby śledzić trajektorię lotu piłki.

Z tego powodu należy dokładnie rozważyć, w jaki sposób zminimalizować efekt olśnienia w naszym systemie oświetleniowym, a przede wszystkim stosować oprawy ze specjalnie zaprojektowanymi do tego celu układami optycznymi.

Umiejscowienie reflektorów na boisku

Normalnym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch punktów świetlnych po każdej „długiej” stronie kortu oraz na zewnątrz ogrodzenia kortu.

Regulacja UNE-EN 12193 oświetlenia obiektów sportowych

Jak już pokrótce wspomnieliśmy, norma UNE-EN 12193 jest normą referencyjną dla wszystkich projektów oświetleniowych w obiektach sportowych. Określa on, jak powinno wyglądać oświetlenie nie tylko na poziomie ilościowym (natężenie oświetlenia i równomierność), ale również na poziomie jakościowym (olśnienie i oddawanie barw).

Rodzaje oświetlenia kortów do tenisa ziemnego w zależności od wymagań oświetleniowych.

Norma różnicuje wymagania w zależności od poziomu konkurencji poprzez ustanowienie trzech typów oświetlenia:

  • Klasa oświetleniowa I: Zawody na najwyższym poziomie. Zazwyczaj krajowe lub międzynarodowe. Zazwyczaj w dużych obiektach z wieloma widzami.
  • Klasa oświetleniowa II: Zawody na średnim poziomie. Zawody regionalne i lokalne lub treningi na wysokim poziomie.
  • Klasa oświetleniowa III: Trening ogólny, wychowanie fizyczne i zajęcia rekreacyjne.

Oczywiście wymagania są różne dla zawodów indoor i outdoor, dlatego poziomy dla każdego przypadku będą następujące:

Poziomy oświetlenia krytych kortów do padla

KlasaPoziom światła (lx)Jednolitość
I7500,7
II5000,7
III3000,5

Poziomy oświetlenia otwartych kortów do padla

KlasaPoziom światła (lx)Jednolitość
I5000,7
II3000,7
III2000,6

Oświetlenie ledowe kortów do padla i polecane oprawy

Wybierając najlepsze naświetlacze do kortów tenisowych najlepiej zdecydować się na produkty z gamy naświetlaczy do stadionów i obiektów sportowych. Dzięki zakresom mocy od 50W do 1250W mogą być stosowane nie tylko na kortach padelowych i innych obiektach sportowych, ale również na zewnątrz, gdzie wymagana jest duża moc i trwałość oświetlenia.

Ile można zaoszczędzić, oświetlając kort do padla za pomocą LED?

Niewątpliwie dodatkową motywacją do wymiany oświetlenia na LED są uzyskane oszczędności w zużyciu energii i ich odzwierciedlenie w rachunku za prąd.

Jedną z najczęstszych wymian jest zastąpienie reflektorów, zazwyczaj ośmiu lamp metalohalogenkowych o mocy 400W, diodami LED o mocy 150/200W.

Biorąc pod uwagę użytkowanie przez 4000 godzin rocznie i nie uwzględniając dodatkowego zużycia sprzętu, które jest znacznie wyższe w przypadku starych lamp, otrzymalibyśmy:

Lampy Halogenowe

Ilość: 8 reflektorów
Konsumpcja: 400W/reflektor
Zużycie: 4000 godzin/rok

Konsumpcja całkowita:
12.800 kWh/rok

Reflektor LED 150W

Ilość: 8 reflektorów
Konsumpcja: 150W/reflektor
Zużycie: 4000 godzin/rok

Konsumpcja całkotiwa:
4.800 kWh/rok

62’5% oszczędności

Reflektor LED 200W

Ilość: 8 reflektorów
Konsumpcja: 200W/reflektor
Zużycie: 4000 godzin/rok

Konsumpcja całkowita:
6.400 kWh/rok

50% oszczędności

Jak widzimy, możemy zaoszczędzić około 50-60%. Jeśli dodamy do tego koszty konserwacji i wymiany tradycyjnych żarówek, które są znacznie mniej trwałe niż LED, nie ma wątpliwości, że modernizacja oświetlenia kortu tenisowego jest godną polecenia inwestycją, która szybko się zwróci.

Inne zalety oświetlenia LED do kortów, do padla

Podczas gdy niższe zużycie energii jest wystarczającym uzasadnieniem dla zmiany, technologia LED oferuje również inne korzyści, na przykład:

Natychmiastowe włączanie

W przeciwieństwie do innych tradycyjnych rozwiązań, dioda LED nie musi się nagrzewać, aby emitować światło z maksymalną mocą. Dzięki temu możemy wznowić odtwarzanie nie czekając na niespodziewaną przerwę w dostawie prądu.

Większa trwałość

Jak wiemy, żywotność opraw LED jest o wiele lepsza niż innych technologii. Pozwala nam to na znaczne obniżenie kosztów wymiany w porównaniu z mniej trwałymi rozwiązaniami.

Nieobecność materiałów szkodliwych

Żarówki LED, w przeciwieństwie do innych opcji, takich jak HPS, fluorescencyjne, itp. nie zawierają substancji takich jak rtęć. Silnie zanieczyszczający pierwiastek, który może stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska.

Kort do gry w padla

Zgodnie z Najwyższą Radą Sportu w przepisach dotyczących obiektów sportowych i rekreacyjnych (NIDE), które określają warunki projektowania i budowy takich obiektów, mamy, że:

Kort do padla jest prostokątny i ma wymiary wewnętrzne 20m x 10m.

Kort ma dwa rodzaje obudów w zależności od rodzaju odbicia, które oferują: zwykłe (szkło hartowane lub tradycyjne ściany) lub nieregularne (siatka metalowa).

Ogrodzenie jest wzniesione na wysokość od 3 do 4 metrów wokół kortu.

Wysokość w świetle pomiędzy jakimkolwiek elementem, takim jak sufit lub oprawy oświetleniowe, a nawierzchnią musi wynosić co najmniej 6 m na całej powierzchni boiska..

Kort do padla i jego wymiary

Przepisy określają również, jak powinny wyglądać pozostałe elementy kortu, na przykład: wysokość siatki, orientacja urządzeń zewnętrznych lub jak mocno powinna odbijać się piłka.

Nie ma już wymówek, aby nadal używać przestarzałych systemów oświetleniowych na kortach tenisowych i nie zrobić kroku w kierunku najbardziej wydajnego oświetlenia na rynku. Pamiętaj, że w Ledkia masz do dyspozycji zespół ekspertów, którzy doradzą Ci podczas całego procesu.