Zastosowanie elektrycznego zegara sterującego

Timer to małe urządzenie, które automatycznie i przez określony czas otwiera i zamyka obwód elektryczny. W skrócie można powiedzieć, że pozwala nam w prosty sposób zaprogramować włączanie i wyłączanie różnych urządzeń.

Główne zastosowanie timera

Dostępne zastosowania timera, są bardzo różnorodne, oto niektóre z najbardziej praktycznych i interesujących.

Symulator obecności

Dobrą strategią na uniknięcie kradzieży w domach jest to, aby nie wydawały się one niezamieszkane, co jest szczególnie przydatne, gdy jedziemy na wakacje. Możemy to osiągnąć, programując np. włączanie i wyłączanie niektórych świateł lub radia.

timer włącza i wyłącza światła w domu

Zmniejszenie konsumpcji prądu z termostatu

Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd jest uniknięcie sytuacji, w której nasz elektryczny podgrzewacz wody utrzymuje ciepłą wodę przez cały dzień. Jeśli termostat potrzebuje krótkiego czasu na podgrzanie wody, możemy go włączyć np. na godzinę przed prysznicem.

Inną opcją, jeśli zawarliśmy taryfę czasową na prąd, jest to, że podgrzewacz wody włącza się tylko poza godzinami szczytu, kiedy prąd jest tańszy.

Świeże jedzenie

Ten trik jest szczególnie przydatny dla osób, które lubią gotować przy użyciu techniki crockpotting. Dzięki timerowi możemy wskazać, kiedy rozpocząć gotowanie i jak długo. Dodatkowo możemy ustawić czas, aby w razie potrzeby ponownie podgrzać jedzenie.

garnek włączający się na timer

Zmniejszenie zużycia Stand By

Aby zmniejszyć „nierzeczywiste” zużycie energii przez urządzenia elektroniczne, musimy je całkowicie wyłączyć. Wszyscy mamy telewizor lub wieżę stereo na listwie zasilającej z wyłącznikiem, ale często, przez zapomnienie lub lenistwo, nie wyłączamy ich. Dzięki timerowi możemy automatycznie wyłączać te elementy w godzinach, w których nie są używane.

Włączanie świateł ogrodowych

Dzięki temu urządzeniu możemy wskazać godziny, w których chcemy, aby oświetlenie ogrodowe pozostało włączone.

Jak zaprogramować timer analogiczny

Programowanie tego typu urządzenia jest bardzo proste i można je wykonać w trzech krokach:

  1. Ustawić aktualny czas timera.
  2. Zaznacz za pomocą składanych klapek czas włączenia.
  3. Podłącz.
timer analogowy z wtyczką

Należy zauważyć, że zarówno wskazówki wskazujące odstępy między zapłonami, jak i oznaczenia godzin wskazują okresy 15-minutowe.

Z drugiej strony, przycisk z boku pozwala urządzeniu zachowywać się jak zwykła wtyczka.

Inne rodzaje timera

Przy tej okazji przyjrzeliśmy się kilku ciekawym zastosowaniom naszych timerów i skupiliśmy się na działaniu ich analogowej wersji, ale są też inne możliwości.

W naszej ofercie programatorów elektrycznych i timerów można znaleźć również cyfrowe wersje wtykowe oraz inne (cyfrowe i analogowe), które są instalowane w samej tablicy elektrycznej, na szynie DIN.

Jak widzimy, opcje użycia timera są zróżnicowane i tutaj pokazaliśmy Ci kilka z nich. Jakie inne zastosowania możesz wymyślić lub używasz swoich timerów elektrycznych?