Rozwiązanie dla żarówki LED, która świeci się cały czas

Z pewnością częstym pytaniem jest to, dlaczego przy zmianie oświetlenia z konwencjonalnego na LED zdarzają się sytuacje, w których żarówka LED świeci do połowy lub migocze. Nie ma to nic wspólnego z jakością produktu i z pewnością nie wskazuje na to, że istnieje problem z żarówką. Teraz przeanalizujemy najczęstsze przyczyny i możliwe rozwiązania (jeśli oświetlenie, z którym zdarzają się takie sytuacje jest ściemnialne polecamy przejrzenie artykułu. Jeśli światło migocze, gdy jest włączone możemy sprawdzić to w kolejnym).

Włączniki podświetlane

Dość często spotyka się włączniki podświetlane, zazwyczaj czerwonym światłem, które włącza się, gdy światło jest wyłączone. Dzięki temu można łatwo znaleźć przełącznik w ciemności. Problem polega na tym, że jest on zamontowany równolegle do włącznika, powodując przepływ niewielkiego prądu elektrycznego, który wprawdzie nie wpływa w ogóle na zachowanie naszych starych żarówek, ale wystarczy, aby dioda LED minimalnie zaświeciła.

Włącznik światła

Jeśli ta niewielka ilość nam przeszkadza, możemy zrobić kilka rzeczy:

  • Usunąć światełko lub bezpośrednio wymienić włącznik na standardowy.
  • Zainstalować opornik równolegle do żarówki, tak aby prąd nie docierał do żarówki i aby zgasła ona całkowicie.
  • Transformator 12V pozostawiamy podłączony, tylko w przypadku gdy zmieniamy halogeny 12V na ledy pracujące na 230V..

Niepoprawnie zainstalowany włącznik

Jak już widzieliśmy, instalacja elektryczna w domu jest wykonana z trzech przewodów (fazowego, neutralnego i uziemiającego). Wyłączniki muszą odcinać fazę lub fazę i neutralny jednocześnie (wyłączniki dwubiegunowe). Problem pojawia się, gdy ta instalacja nie jest wykonana prawidłowo i przełącznik działa na neutralny. W takim przypadku mogą pojawić się małe boczniki prądowe, które wystarczą, aby nasze żarówki LED zaświeciły, choćby częściowo.

Jeśli poprzednie światła były podłączone do czujnika obecności, błąd w okablowaniu może leżeć w tym elemencie.

Prądy powrotne neutralne

Jeśli któreś z urządzeń, które posiadamy generuje prąd powrotny przez neutralny, to ta minimalna ilość prądu wystarczy do włączenia diod LED. Chociaż nie jest to zbyt częste zjawisko, jedynym dostępnym środkiem zaradczym jest wymiana włączników na takie, które odcinają jednocześnie fazę i neutro.

włącznik i żarówka

Zabrudzony kub zużyty włącznik

Wskutek intensywnej eksploatacji lub upływu czasu złącza włączników ulegają zużyciu lub są zabrudzone. Może to spowodować niewielkie zwarcie, przez które przepływa niewielka część prądu elektrycznego. Tutaj musimy rozebrać i dokładnie wyczyścić przełącznik. Jeśli problem będzie się powtarzał, wymieńmy go na nowy.

Jak widać, w większości przypadków nie jest konieczne, aby zadzwonić do elektryka, żeby rozwiązać problem z migoczącą żarówką LED.