Oświetlenie w krajach rozwijających się

Obecnie większość ludzi mieszkających na obszarach wiejskich w krajach rozwijających się albo nie ma dostępu do energii elektrycznej, albo jest ona po prostu zbyt droga.

Koszt oświetlenia na obszarach „niezelektryfikowanych” może być od 100 do 1000 razy wyższy niż na obszarach z siecią energetyczną.

Bez dostępnego światła, zachód słońca staje się nienegocjowalną godziną policyjną. W takich miejscach konieczne jest uciekanie się do alternatywnych metod oświetlania domów, zwłaszcza w nocy.

Lampy parafinowe

Problem nafty

Do oświetlania domów w godzinach bez światła słonecznegoużywa się wszelkiego rodzaju źródeł światła: latarni na baterie, świec, ognisk zasilanych wszelkiego rodzaju materiałami łatwopalnymi, drewnem, a nawet oponami. Metody te są nieefektywne, niebezpieczne i potencjalnie silnie zanieczyszczające środowisko, jak np. lampy naftowe, jedna z najpopularniejszych alternatyw.

WHO szacuje, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach umiera 4,3 mln ludzi.

Gazy wytwarzane przez te lampy mają negatywny wpływ na ich użytkowników. Ciągła ekspozycja może prowadzić do utraty wzroku, problemów z oddychaniem, niskiej wagi urodzeniowej u dzieci, a nawet poważniejszych chorób, takich jak rak gardła czy płuc. Do tego wszystkiego należy dodać ryzyko pożaru związane z obsługą tej substancji.

Uwięzieni w ubóstwie

Choć nafta może być dość tanim rozwiązaniem, to wciąż jest znacznie droższą alternatywą dla energii elektrycznej. W niektórych przypadkach wydatek ten stanowi nawet 25% zarobków. Wysoka cena energii elektrycznej sprawia, że rodziny mają do dyspozycji mniej zasobów. Zasobów, które pozwoliłyby im np. na wysłanie dzieci do szkoły.

Ale nie tylko rodziny są dotknięte, firmy, a nawet rządy, które w wielu przypadkach przeznaczają środki na subsydiowanie tych źródeł oświetlenia, również wpadają w to błędne koło.

Ogień jako źródło światła

Światło równa się postępowi

W krajach uprzemysłowionych, głównie w Europie lub Ameryce Północnej, mieszkańcy nie przywiązują wagi do czegoś tak powszechnego jak elektryczność. Wręcz uważają za dziwne, że całe populacje mogą żyć bez elektryczności.

Obecnie organizacje pozarządowe, a w dużej mierze dzięki wynalazkom opracowanym przez mieszkańców tych mniej uprzywilejowanych miejsc, podejmują inicjatywy mające na celu poprawę oświetlenia i wyeliminowanie lamp naftowych.

Wiele z tych projektów znalazło w oświetleniu solarnym LED idealnego sprzymierzeńca. Będąc technologią o bardzo niskim zużyciu energii, żarówka LED może być zasilana autonomicznie, za pomocą paneli słonecznych i baterii o niewielkich wymiarach i obniżonym koszcie. Inne, takie jak te przedstawione poniżej, zapewniają prawdziwie innowacyjne rozwiązania, aby wykorzystać naturalne światło lub generować energię.

Litr światła

Jedną z najbardziej oryginalnych propozycji oświetleniowych, która zyskała większe rozpowszechnienie, jest butelka solarna, spopularyzowana przez platformę Liter of Light (litr światła w języku angielskim).

Produkt ten wykorzystuje typową plastikową butelkę o pojemności od 1 do 2 litrów, taką jak te używane do rozlewania napojów bezalkoholowych. Gdy butelka jest już czysta, napełnia się ją wodą i około 10 ml wybielacza, aby zapobiec powstawaniu glonów, i odpowiednio zamyka.

Lampa solarna zasilana wodą

Mając gotową butelkę, pozostaje tylko zrobić otwór w suficie pomieszczenia, które ma być oświetlone i umieścić w nim naszą lampę wodną. Jak nietrudno się domyślić, butelkę należy przymocować mocnym klejem, aby nie spadła, a także uszczelnić otwór, aby zapobiec przeciekom.

Oczywiście to rozwiązanie ma wadę – nie działa bez słońca, ale nie kosztuje praktycznie nic i ogranicza użycie nafty do nocy.

Kula sokołowa

Kolejny pomysł na wytwarzanie energii elektrycznej w sposób zrównoważony, który jest naprawdę pomysłowy. Soccket to piłka do piłki nożnej, która generuje energię podczas używania i przechowuje ją wewnątrz.

Projekt, opracowany przez Uncharted Play, został sfinansowany dzięki kampanii crowdfundingowej, która przyciągnęła osobistości z wielu różnych sektorów, takich jak Bill Gates, David Villa, Ashton Kutcher i Bill Clinton.

Piłka Soccket generuje światło poprzez grę w piłkę nożną

Za pomocą cewki indukcyjnej, energia kinetyczna jest przekształcana w energię elektryczną i przechowywana w kondensatorze do późniejszego wykorzystania. Przy zaledwie 30 minutach użytkowania, 6-watowa lampa LED może być zasilana przez 3 godziny.

Obie inicjatywy są bardzo ciekawe. Liter of light pozwala wykorzystać światło słoneczne do oświetlenia wnętrza dowolnej przestrzeni, wykorzystując jedynie dostępne dla każdego elementy z recyklingu. Soccket Ball to sposób na wykorzystanie zdrowej aktywności, jaką jest uprawianie sportu, w tym przypadku piłki nożnej, do wytworzenia energii elektrycznej, którą można wykorzystać do oświetlenia lub naładowania telefonu komórkowego.